DKMS Logo

I Ty możesz uratować komuś życie!

Przyłącz się do walki z białaczką. I Ty możesz uratować komuś życie!

Jakbyś się poczuł, gdyby okazało się, że jesteś „genetycznym bliźniakiem“ chorego na białaczkę i właśnie Ty możesz uratować niewielkim kosztem jego życie. Nasze motto brzmi: „Przyłącz się do walki z białaczką. I Ty możesz uratować komuś życie".


W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Istnieją dwa sposoby przeszczepu komórek macierzystych, które uzależnione są od źródła ich pobrania. Ale żeby doszło do przeszczepu od odpowiedniego, to znaczy zgodnego genetycznie z biorcą dawcy, należy takiego znależć. A prawdopodobieństwo  wynosi od 1 : 20 000 aż od 1: kilku milionów. Dlatego znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem, który chcemy jak najczęściej wygrać. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców będzie zarejestrowanych w Fundacji DKMS Polska. Dlatego liczy się naprawdę każdy, liczysz się również Ty! I Ty możesz komuś uratować życie, jeśli tylko zdecydujesz się zostać dawcą.


Jak uratować życie i zostać dawcą
W zeszłym roku ponad 2 500 ludzi z całego świata, dzięki dawcom zarejestrowanym w fundacji DKMS, dostało nowe życie.


Niestety, jak wykazują statystyki tylko 1/3 osób chorych na białaczkę znajduje zgodnego genetycznie dawcę wśród członków najbliższej rodziny. Dla pozostałych chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie niespokrewnionego, genetycznie zgodnego dawcy.

 

Internetowa rejestracja

 

Uratowanie komuś życia jest bezcenne, ale znalezienie odpowiedniego dawcy niestety kosztuje

Na świecie obecnie zarejstrowanych jest około 11 000 000 potencjalnych dawców. W Niemczech, przy populacji 80 000 000 ludzi, zarejestrowanych jest około 4 000 000 dawców, podczas, kiedy w Polsce, przy całkowitej ilości ludności około 38 000 000 ludzi, w rejestrach figuruje tylko około 40 000 potencjalnych dawców. Jedną z barier w Polsce są koszty przebadania i rejestracji. Wiele osób, które chciałoby zostać dawcą jest w stanie pokryć koszty przebadania i rejestracji, co oczywiście nie jest wymogiem zostania dawcą, ale dobrą wolą wsparcia działania fundacji. Są też takie osoby, które ecydują sie zostać dawcą, ale nie mogą pokryć kosztów nawet częściowo. Dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe fundacji DKMS Polska.

 

Liczy się każdy czlowiek, liczy się też każda złotówka.

 

  • Koszty badania próbki krwi (typowania zgodności cech) i rejestracji wynoszą 250zł

  • Koszty badania próbki krwi nie są pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia

  • Wsparcie finansowe NIE JEST warunkiem dokonania rejestracji oraz zostania dawcą.

 

 

Formy przekazania pieniędzy:

Wsparcie finansowe



Dziękujemy serdecznie za zrozumienie i wsparcie.