O rejestracji

Na jaki cel i w jaki sposób mogę przeznaczyć 1% podatku?

Pewnie słyszałeś kiedyś, że trzeba dawać z siebie 100%, aby osiągnąć sukces albo zamierzony cel, prawda? Jednak czasem wystarczy zaledwie jeden procent, żeby zrobić coś spektakularnie ważnego. Jak to możliwe? 1% podatku – właśnie tyle możesz przekazać organizacji pożytku publicznego.

29.03.2021

Wydaje Ci się, że to niewiele? W 2020 roku OPP zyskały 907 milionów złotych[1] wsparcia! Pomóż innym bez dodatkowego obciążenia portfela. Sprawdź, na co przekazać 1% podatku i w jaki sposób to zrobić.

Kto może przekazać 1% podatku?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile faktycznie może dać jeden procent podatku? Podpowiadamy: NAPRAWDĘ WIELE! Dzięki corocznemu wsparciu pomagamy nie tylko osobom chorym na nowotwory krwi, ale także szpitalom, które wymagają remontu lub nie mają potrzebnego sprzętu medycznego. Nasze zadanie to nie tylko rejestracja potencjalnych Dawców szpiku – to przede wszystkim walka o życie osób, które zasługują na szczęście tak samo, jak i Ty.

Warto wiedzieć:
W Polsce co ok. 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Według 65% podatników wypełnienie deklaracji PIT i przekazanie 1% podatku zajmuje do 30 minut .

Kto może przekazać 1% podatku organizacjom:

  • podatnicy, którzy rozliczają standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 17% lub 32%,
  • osoby, których dochód jest związany z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i został opodatkowany na poziomie 19%,
  • ludzie prowadzący własne działalności gospodarcze lub spółki cywilne,
  • podatnicy, którzy wykazali przychód na postawie sprzedaży papierów wartościowych lub odpłatnego zbycia nieruchomości,
  • emeryci oraz renciści.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy jeszcze sprawniej zadbać o zdrowie fizyczne oraz psychiczne Pacjentów chorych na nowotwór krwi. Przekaż 1% podatku Fundacji DKMS – to nic nie kosztuje. Poświęć 30 minut i zrób coś naprawdę ważnego!


1 procent podatku – ile to jest?

Wysokość 1% podatku zależy od Twoich rocznych dochodów. W trakcie składania wniosku nie możesz jednak przekazać kwoty wyższej, niż tej która stanowi 1% podatku.

Czy wiesz, że:
W 2020 roku (rozliczenie PIT za 2019 rok) średnia kwota jednego procenta wyniosła ok. 61 złotych . W przypadku Fundacji DKMS, 1% podatku w takiej wysokości trzeba byłoby potroić, aby pokryć koszty związane z rejestracją jednego potencjalnego Dawcy szpiku i komórek macierzystych.

2020 roku 84% podatników zadeklarowało, że przekaże 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego[3]. Nie pozostawaj w mniejszości, rozmawiaj z bliskimi i razem szerzcie dobro – Ty też możesz kiedyś potrzebować wsparcia.


Na co przekazać 1% podatku?

Decyzja zależy wyłącznie od Ciebie – pracodawca ani rodzina nie mogą Cię zmusić do przekazania 1% podatku na organizację, z której misją się nie utożsamiasz. Sam wybierasz, kto wymaga największego wsparcia.

Warto wiedzieć:
Obawiasz się, że Twój 1% podatku nic nie zmieni? W ten sposób myśli ok. 14% podatników[5] , dlatego w ogóle rezygnują z udzielenia wsparcia


Dla Fundacji DKMS każda forma wsparcia ma sens! Pamiętaj, aby w momencie przekazywania 1% podatku wyrazić zgodę na udostępnienie nam swoich danych – będziemy mogli Ci podziękować za pomoc w imieniu Pacjentów oraz Dawców szpiku Komu przekazać 1 procent podatku? Lista organizacji jest naprawdę długa, a my nie chcemy decydować za Ciebie. Jeśli chcesz wesprzeć Fundację DKMS, KRS 0000 318 602 na pewno przyda Ci się w trakcie rozliczania PIT-u.

Jak przekazać 1% podatku?

Polacy najchętniej składają wnioski podatkowe przez Internet – taką decyzję podjęło 75% podatników[6]. W ten lub inny sposób (osobiście albo drogą pocztową) możesz się rozliczyć i przekazać Fundacji DKMS 1% podatku. Jak to zrobić – podpowiadamy w kilku prostych krokach.

  • Przed składaniem wniosku zdecyduj, której organizacji chcesz przekazać 1% podatku.
  • Wypełnij zeznanie podatkowe za ubiegły rok.
  • Po uzupełnieniu wszystkich danych dotyczących dochodów, w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisz KRS Fundacji DKMS lub innej organizacji – przykładowa forma: Fundacja DKMS 0000 318 602.
  • Wypełnij pole „Wnioskowana kwota” – pamiętaj, że nie może być większa niż 1% podatku.
  • W rubryce „Cel szczegółowy” podziel się swoim intencjami, jeśli chcesz przekazać 1% na konkretny cel.
  • Wyraź zgodę na udostępnianie danych – dzięki temu Twój 1% podatku nie będzie anonimową wpłatą dla organizacji. Nie jest to jednak obowiązkowe.
  • Urząd Skarbowy przekaże 1% podatku w okresie lipca-sierpnia tego samego roku.

Nie uzupełniasz wniosku podatkowego samodzielnie? Zgłoś księgowej lub pracodawcy, na co chcesz przeznaczyć jeden procent. Pamiętaj, że w każdym roku możesz zmienić wybraną organizację. Jeśli do tej pory nie przekazywałeś 1% podatku dla Fundacji DKMS, możesz to zrobić w tym roku, jak i kolejnych latach.




[1] źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp

[2] źródło: raport KPMG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”

[3] źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp

[4] źródło: raport KPMG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”

[5] źródło: raport KPMG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”

[6] źródło: raport KPMG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”