Akcja
12.06.2022

Poszukiwany Dawca szpiku dla młodej mamy Malwiny!

Malwina

Zamów pakiet rejestracyjny!

Każdy z nas może być Bohaterem i podarować komuś szansę na życie. Ty też! Dołącz do bazy potencjalnych Dawców szpiku! Możesz też przekazać darowiznę na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców.
Bądź jednym z pierwszych zarejestrowanych!

Mam dla kogo żyć i głęboko wierzę, że wygram walkę z chorobą. Starcie jest jednak nierówne i sama sobie nie poradzę. Potrzebuję Ciebie!

Dzięki Twojej pomocy znów będę mogła cieszyć się życiem i wrócić do moich ukochanych córeczek, Zuzi i Marysi. Jedyne co musisz zrobić to dołączyć do bazy potencjalnych Dawców.

Chcę pomóc i zostać dawcą!
Jak to się zaczęło? 

W kwietniu zeszłego roku, po długim leczeniu, dzięki swojej niespokrewnionej dawczyni dostałam drugą szansę na życie. Po tym jak usłyszałam, że jest dla mnie zgodny Dawca, przeszłam ciężką chemioterapię przygotowującą i nadszedł TEN długo oczekiwany dzień zero- dzień przeszczepienia szpiku.

Potem rozpoczął się kolejny etap. Trudny czas rekonwalescencji, ale już w domu, razem z rodziną i z nadzieją, że każdego dnia będzie tylko lepiej. I było, aż do początku czerwca. Zupełnie niespodziewanie okazało się, że choroba wróciła.

Podejmuje walkę raz jeszcze!

Mam ogromne wsparcie męża, swoich dwóch wspaniałych córeczek i bliskich. Jednak, aby wyzdrowieć będzie potrzebowała pomocy zgodnego Dawcy.

Proszę zarejestruj się w bazie Dawców, w ten sposób będzie można sprawdzić czy to Ty jesteś osobą która może uratować mi życie.

Malwina i córeczki
Zamów pakiet rejestracyjny i zostań Dawcą szpiku

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego Dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne.
Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego nadal co 5 polski Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rejestracji jako potencjalny Dawca.

Jak długo pakiet rejestracyjny pozostaje ważny?

Prawidłowo pobrany wymaz może być skutecznie przebadany pod kątem antygenów HLA nawet po dłuższym czasie, każdy zestaw pałeczek na opakowaniu posiada nadrukowaną datę ważności. W razie problemów z typowaniem antygenów zgodności tkankowej, skontaktujemy się z Tobą i zorganizujemy ponowną wysyłkę pałeczek.

Jak zarejestrować się przez internet jako potencjalny Dawca szpiku?

Rejestracji w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych można dokonać poprzez internet wypełniając formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS.

W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres prześlemy pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych.

Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie Dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji drogą mailową. O poszczególnych etapach procesu rejestracji Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni za pokrycie, choćby nawet częściowo, jej kosztu (który wynosi 180 PLN). Pozwoli to zarejestrować jeszcze więcej potencjalnych Dawców.

Jakie są szanse wyzdrowienia Pacjenta w przypadku przeszczepienia?

Jak pokazują statystyki, 40 - 80% przeszczepień kończy się sukcesem. Jednak każde przeszczepienie powinno być traktowane indywidualnie, ponieważ szansa wyzdrowienia zależy od ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, jego wieku, wystąpienia ewentualnych komplikacji po przeszczepieniu.

Dlaczego wciąż są potrzebni nowi potencjalni Dawcy?

Poszukiwanie zgodnego Dawcy komórek macierzystych to jak szukanie igły w stogu siana. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

Zarejestrowałeś się? Jesteś już w bazie Fundacji DKMS?

Udostępnij ten apel swoim przyjaciołom i rodzinie! W ten sposób również pomagasz!

Wspieraj naszą misję!
Możesz wspierać Fundację DKMS na wiele sposobów i tym samym dawać nadzieję na życie wielu chorym na nowotwory krwi.