Czy wiesz, że na świecie takie diagnozy stawiane są aż co 27 sekund? 75 procent Pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku, nie znajduje Dawcy w rodzinie i szuka go wśród Dawców niespokrewnionych. Toruń ponownie ma szansę wspomóc tych Pacjentów i poszerzyć bazę Dawców niespokrewnionych o kolejne osoby. Podczas akcji rejestracyjnych w listopadzie udało się już zarejestrować ponad 500 osób. Jeśli nie zdążyłeś - to zarejestruj się online!
Najczęściej mówi się o białaczce, ale rodzajów chorób nowotworowych krwi są dziesiątki. Choroba nie wybiera – chorują dzieci i dorośli, kobiety i mężczyźni, biedni i bogaci, mieszkańcy dużych miast, małych miasteczek i wioseczek. U każdego przebiega inaczej, powoduje inne dolegliwości, wymusza wprowadzenie dopasowanego sposobu leczenia. Zawsze stawia życie Pacjenta i jego rodziny do góry nogami. Zwyczajną „normalność” zmienia na „normalność szpitalną”. Badania, częste przetaczanie krwi, chemioterapie siejące spustoszenie w organiźmie i powodujące ból, to tylko część codzienności Pacjentów. W Polsce każdego tygodnia dziesiątki z nich dowiadują się, że potrzebują przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego, by żyć.
Mieszkańcy Torunia już niejednokrotnie udowodnili, że potrafią się zjednoczyć i stanąć do wspólnej walki o zdrowie i życie. Dotychczas, jako potencjalni Dawcy szpiku, zarejestrowało się 13 034 torunian. Spośród nich już 85 zostało Dawcami faktycznymi, czyli uratowało czyjeś życie. Pacjentem, któremu udało się znaleźć swojego „bliźniaka genetycznego” jest m.in. Sławek Gruszka z Torunia. Wrócił do zdrowia, dzięki czemu może nadal cieszyć się swoimi pasjami, być ze swoimi bliskimi i prowadzić życie zawodowe.
„Życie jest takie fajne. Teraz, gdy jestem już po przeszczepieniu szpiku, mogę czerpać z niego jeszcze więcej. I znów mogę robić to, co kocham – latać szybowcem, biegać, morsować, włączać się w działania pomocowe innym. Rodzina, przyjaciele, zdrowie, hobby, praca – posiadanie tego, to wielkie szczęście. A nie byłoby tego wszystkiego, nie byłoby mnie, gdyby nie mój bliźniak genetyczny. Codziennie czuję ogromną wdzięczność za to, że zdecydował się mi pomóc, za to, że mnie uratował!” – opowiada Sławek Gruszka, który już niebawem będzie świętował swoje drugie poprzeszczepowe urodziny.
Do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku DKMS zachęca też Ania Szakiewicz-Jurkschat, mieszkanka Torunia, pracownica Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu. Ania w tym miesiącu, po nierównej walce z białaczką, straciła przyjaciółkę – Anię.
„Wiadomość o śmierci Ani przyszła tak niespodziewanie, tak drastycznie wkradła się w poranek. Jeszcze kilka dni wcześniej Ania miała się całkiem nieźle. Chociaż była obolała i słaba od chemioterapii, to cieszyła się, że wraz z jej rodziną i przyjaciółmi będziemi prowadzili rejestrację Dawców w naszym mieście. Przygotowania szły pełną parą. Wszystko miało mieć dobry finał zarówno dla Ani, jak i innych Pacjentów, których udałoby się uratować dzięki naszej akcji rejestracyjnej. Los chciał inaczej… Ania była dobrym człowiekiem, z sercem na dłoni. Zawsze znajdowała czas dla innych. Zawsze była gotowa do pomocy potrzebującym. Wiemy, że życzyłaby sobie, abyśmy nie przerwali działań. Dlatego nie ustajemy i zgodnie ze wcześniejszym planem prowadzimy działania rejestrując potencjalnych Dwców szpiku.” – mówi Ania Szakiewicz-Jurkschat.
„Dajmy szansę na powrót do zdrowia i życia Pacjentom, którzy dziś czekają w szpitalnych salach na swoich Dawców niespokrewnionych. Ku pamięci Ani… na ratunek innym Pacjentom!” – dodje Ania Szakiewicz-Jurkschat.
Akcje wspierają:
1. Zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny przez internet
Odpowiedz na kilka pytań i zamów swój pakiet rejestracyjny. Prześlemy go na wskazany przez Ciebie adres.
2. Wypełnij formularz, pobierz wymaz
Wypełnij przesłany formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek zawartych w pakiecie.
3. Odeślij pakiet do Fundacji DKMS
Wystarczy, że wrzucisz go do skrzynki Poczty Polskiej. Po przebadaniu Twojego wymazu i wprowadzeniu Twoich danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym Dawcą. Od tego momentu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu naszej bazy dla Pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata.
Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Zamów pakiet już dziś i pomóż chorym na nowotwory krwi.