Rodzicom samotnie wychowującym dzieci przywrócono pierwotnie zlikwidowaną możliwość rozliczenia z dzieckiem.
Rozliczenia na korzystnych zasadach dokonać można, jeżeli jest się osobą samotnie wychowującą dziecko. Oznacza to, że faktycznie w roku podatkowym samodzielnie (bez pomocy innych osób) wychowuje się dziecko oraz jest się:
- panną,
- kawalerem,
- wdową,
- wdowcem,
- rozwódką,
- rozwodnikiem,
- osobą, w stosunku do której orzeczono separację,
- osobą, której małżonek został pozbawiony praw do wychowania dzieci (władzy rodzicielskiej) - osobą, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.
Wspólne rozliczenie z dzieckiem nie zabiera możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej, ta cały czas obowiązuje, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
Zastrzeżenie:
Nie można skorzystać z rozliczenia jako samotny rodzic, jeżeli dziecko lub rodzic w 2022 roku uzyskiwali przychody opodatkowane liniowo lub ryczałtem z działalności gospodarczej bądź podatkiem tonażowym.
Jeżeli ma się dochody z kilku źródeł, ale choćby jedno z nich jest opodatkowane w sposób zastrzeżony – nie ma prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem.
Jakich dochodów nie wpisujemy na deklarację podatkową?
Nie trzeba w deklaracji podatkowej wpisywać kwot zwolnionych z podatku dochodowego. Do takich należą świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych:
Zwolnione z podatku są również inne dodatki rodzinne i pielęgnacyjne oraz świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a także zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.