6 milionów niespokrewnionych dawców szpiku w bazach DKMS!

8 Luty 2016

Dokładnie 4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem w jednej z baz rodziny DKMS, amerykańskiej Delete Blood Cancer zarejestrowała się sześciomilionowa potencjalna dawczyni komórek macierzystych – Miriam Mata.

Delete Blood Cancer to amerykańska baza Rodziny DKMS, której misją jest znalezienie zgodnego dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego potrzebującego przeszczepienia pacjenta. Choć na świecie, łącznie we wszystkich bazach, jest dziś zarejestrowanych ponad 26 milionów niespokrewnionych dawców, nadal co piąty pacjent pozostaje bez swojego bliźniaka genetycznego, dzięki któremu mógłby dostać szansę na powrót do zdrowia.

4 lutego amerykańska baza ogłosiła, że Rodzina DKMS osiągnęła przełomową ilość zarejestrowanych, potencjalnych dawców - już 6 milionów osób dołączyło do dawców pozyskanych przez Rodzinę DKMS. Sześciomilionową dawczynią została amerykańska osiemnastolatka Miriam Mata z Pompano Beach na Florydzie, która postanowiła zostać potencjalnym dawcą pod wpływem reklamy, jaką usłyszała podczas słuchania Spotify.

Miriam zarejestrowała się przez Internet zamawiając do domu pakiet rejestracyjny. Zapytana co sądzi o swej rekordowej rejestracji odpowiedziała – Móc faktycznie mieć szansę uratować życie czyjejś mamy, ojca, córki, przyjaciela, lub kogokolwiek... to musi być uczucie jedyne w swoim rodzaju. Najlepsze uczucie na świecie!

Rok temu podobny rekord – pięciomilionowy dawca – padł w Polsce, kiedy to Fundacja DKMS Polska zarejestrowała licealistę Norberta Rękawka. W dniu swoich 18 urodzin, chłopak postanowił zarejestrować się na akcji w centrum handlowym Arkadia, uznając to za swój obowiązek, a jednocześnie prezent urodzinowy. Radość jego była wielka, gdy dowiedział się, że został pięciomilionowym dawcą.

Każdy potencjalny dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku to szansa dla chorych na raka krwi. Ponieważ jedynie 1 procent zarejestrowanych dawców zostaje dawcą faktycznym, ważne jest aby dawców było jak najwięcej i stale przybywało. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe prawdopodobieństwo, że każdy potrzebujący przeszczepienia pacjent, otrzyma pomoc. W Polsce każdego roku około 10 tysięcy osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi lub szpiku, 5 tysięcy z nich to białaczki, na które bardzo często jedynym lekarstwem dającym szansę na wieloletnie wyzdrowienie jest przeszczep od zdrowego dawcy. Aż w 75 procentach przypadków, takim dawcą zostaje osoba niespokrewniona, dawca zarejestrowany gdziekolwiek na świecie ale zgodny genetycznie z chorym pacjentem – bliźniak genetyczny.