2 000 Dawca z bazy Fundacji DKMS Polska

7 Maj 2015

Dzień 7 maja 2015 roku to dzień wyjątkowy – właśnie dziś 2 000 DAWCA z bazy Fundacji DKMS Polska oddał swoje komórki macierzyste, by tym sposobem ratować ludzkie życie. Jest nim 30-letni Łukasz, który do grona potencjalnych dawców szpiku dołączył niespełna rok temu podczas akcji rejestracji w Gdańsku. Łukasz zarejestrował się dzięki swojej żonie, która od wielu lat jest potencjalnym dawcą szpiku i jako lekarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest to decyzja.

W chwili, gdy zadzwonił telefon i okazało się, że będzie miał szansę na uratowanie komuś życia, Łukasz był bardzo podekscytowany. Od samego początku nie miał też żadnych wątpliwości i bez chwili wahania podtrzymał swoją decyzję, zgadzając się na rozpoczęcie procedury, której zakończeniem było pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Pobranie miało miejsce w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Do Warszawy przyjechał z żoną i siedmiomiesięcznym synkiem – wspólnie cieszyli się z tak szczególnego wydarzenia w ich rodzinie.

Łukasz już wie, że jego krwiotwórcze komórki macierzyste pojadą do 55-letniego mężczyzny, który dzięki nim otrzyma możliwość powrotu do zdrowia. Z niecierpliwością będzie czekał na informacje o stanie pacjenta i mocno trzyma kciuki na jego szybki powrót do normalnego życia.

Dla Fundacji DKMS jest to duży krok milowy wieńczący 6 lat działalności w Polsce. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ 2 000 Dawca oznacza dla nas jedno – już 2 000 Pacjentów chorujących na raka krwi otrzymało szansę na życie.