5-lecie DKMS świętujemy z 1000 Dawcą!

25 Luty 2014

Dnia 25 lutego 2014 roku, w Banku Komórek Krwiotwórczych szpitala na Banacha w Warszawie już 1000 DAWCA z bazy DKMS Polska oddał swoje komórki macierzyste, by tym sposobem ratować ludzkie życie. Był nim 29 latek, zawodowy żołnierz, strażak ochotniczej straży pożarnej i honorowy krwiodawca.

Ten 1000 przejaw altruizmu miał miejsce dokładnie w
5 ROCZNICĘ DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI DKMS W POLSCE.

5 lat działalności Fundacji DKMS spowodowało prawdziwą przemianę w Polsce. Na początku tej drogi w kraju było zarejestrowanych jedynie 40 tysięcy Dawców. Liczba osób gotowych ratować cierpiących na raka krwi wzrosła od tamtego czasu aż 15 krotnie.

Z roku na rok lawinowo rośnie liczba osób darujących swoje komórki macierzyste potrzebującym. – mówi V-ce Prezes Fundacji DKMS, Ewa Magnucka-Bowkiewicz - W 2009 roku były to zaledwie 4 osoby z bazy, podczas gdy w ubiegłym roku aż 570. Dzisiaj świętujemy z 1000 Dawcą.

W samym tylko 2013 roku zarejestrowaliśmy ponad 155 tysięcy nowych potencjalnych Dawców. Dziś w sumie w bazie DKMS znajduje się ponad 450 tysięcy osób. Ten wzrost bazy to efekt rosnącej świadomości tematu. Jest to możliwe dzięki szeroko propagowanej idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych i organizowanym przez DKMS akcjom rejestracyjnym, zwanym ”dniem dawcy”. Do dziś było ich już w sumie ponad 1300.


Nasz 1000 Dawca - Adam Leśniak, zarejestrował się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych przez internet w styczniu 2013 roku. Zaledwie po roku od tego momentu przedstawiciel DKMS zadzwonił, by zadać mu pytanie: „Zostałeś wytypowany jako zgodny z pacjentem chorym na raka krwi. Czy podtrzymujesz swoją gotowość pomocy wyrażoną podczas rejestracji jako potencjalny Dawca komórek macierzystych?”
29. letni zawodowy żołnierz Pierwszego Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku, w stopniu starszego szeregowego nie wahał się ani chwili. Niesienie pomocy jest dla niego czymś naturalnym. Sam o sobie mówi: „Jestem tylko zwykłym chłopakiem, który lubi robić coś dla innych.” Od wielu lat jest strażakiem ochotniczej straży pożarnej, honorowym krwiodawcą i zarejestrowanym Dawcą organów na wypadek swej śmierci. Od dawna zafascynowany nowoczesną technologią, baczny obserwator tego, jak zmienia ona świat, patrzy w przyszłość i widzi go tylko w radosnych kolorach. Jego ulubiony film to superprodukcja AVATAR. Ma narzeczoną, która już nie może doczekać się takiego męża.