#DajCzerwone

Dlaczego warto pomóc?

Lila i Piotr, parac Pacjentów, którzy żyją dzięki dawcy szpiku

W Polsce co godzinę, ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu z tych osób, jedyną szansą na życie, jest przeszczepienienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Niestety mimo miliona potencjalnych dawców w Polsce i 28 mln na całym świecie, wciąż 1 na 5 polskich Pacjentów nie znajduje zgodnego dawcy. Im więcej zarejestrowanych osób, tym większa szansa na to że wśród nich znajdzie się ktoś ktoś, zupełnie nic nie tracąc, może pomóc drugiej osobie. Lilka i Piotr, których widzisz na zdjęciu obok, to osoby, które żyją, bo ktoś podarował im część siebie. Dziś są szczęśliwym małżeństwem.

Jesteś już dawcą? Okaż serce inaczej i przekaż darowiznę!

Kwota
Płatność
Darowizna

Dowiedz się więcej o dawstwie komórek macierzystych

Przeszczepienie komórek macierzystych jest niejednokrotnie ostatnią możliwością leczenia dla osób chorych na nowotwory krwi. Zanim podejmiesz decyzję o rejestracji w bazie dobrze się zastanów i podejmij swoją decyzję świadomie. Pierwszy krok to zamówienie pakietu rejestracyjnego. Wypełniając formularz znajdujący się powyżej, zamówisz na wskazany adres pakiet rejestracyjny, który prześlemy na wskazany adres. Kiedy go otrzymasz, wypełnij go i odeślij. Po około 3-4 miesiącach prześlemy do Ciebie potwierdzenie rejestracji i kartę dawcy. Od tego momentu staniesz się aktywnym dawcą w naszej bazie, a Twoje dane będą brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu naszej bazy pod kątem zgodności z biorcą. Jeśli okaże się, że możesz komuś niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy. Pobranie komórek macierzystych odbywa się na dwa sposoby, przeczytasz o nich poniżej.

O dawstwie komórek macierzystych

Wojtek, to pacjent chory na nowotwór krwi, który potrzebuje szpiku od niespokrewnionego dawcy

Jako Dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć.

Pobranie z krwi obwodowej

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku.

Pobranie z talerza kości biodrowej

Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.

 

Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.

Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

 

Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.

Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.