Już 50.000 przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych - Dziękujemy Wam Dawcy!

3 Lipiec 2015

Szansa na powrót do zdrowia i normalnego życia to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować komuś, kto cierpi na białaczkę lub inną z chorób nowotworowych krwi. Niemiec Lukas Schmetz to już 50.000 faktyczny Dawca z DKMS, który pomógł ratować nieznaną sobie osobę, potrzebującą przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Dzięki Dawcom z Rodziny DKMS już 50.000 Pacjentów otrzymało taki właśnie dar życia.

Prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych (krwi, lub szpiku) wynosi od 1:20.000 do 1: do kilku milionów. Liczba 50.000 jest rekordowa i daje wielką nadzieję chorym, dla których szukanie Dawcy można porównać do szukania igły w stogu siana.

50.000 przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych dla Pacjentów cierpiących na raka krwi na całym świecie, to ilość porównywalna do fanów futbolu kibicujących na wypełnionym po brzegi stadionie – powiedziała Sandra Bothur, Dyrektor Generalna DKMS. - Dawcy zarejestrowani przez DKMS w Polsce, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii przynoszą nadzieję wszystkim, którzy zetknęli się z potrzebą przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. To właśnie ci ludzie, całkiem bezinteresownie zgłosili się do baz Rodziny DKMS i cierpliwie czekali na telefon, by móc zostać Dawcą faktycznym dla jakiegoś potrzebującego ratunku Pacjenta. Każdego dnia Dawcy DKMS udowadniają, że gdy połączy się siły w słusznej sprawie, można zdziałać wiele dobrego ponad granicami państw.

Ta liczba przeszczepień to również zasługa świetnej współpracy z lekarzami, Klinikami Pobrań i Transplantacji. Zaufanie, jakie pokładają w Dawcach z DKMS, procentuje. Osiągnięcie takiego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie darczyńców i sponsorów DKMS, którzy od lat wspierają finansowo misję DKMS. Wszystkie te zaangażowane strony mają swój niemały udział i wpływ na całokształt walki z rakiem krwi na świecie.

Każdego roku ponad 917.000 osób na całym świecie zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi – potocznie zwaną rakiem krwi. Oznacza to, że co 35 sekund ktoś słyszy tę druzgocącą diagnozę. Rodzina DKMS, założona w 1991, do dziś stała się największym, globalnie działającym, Ośrodkiem Dawców pomagającym ratować Pacjentów z całego świata. Ponad 38 % przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych (krwi lub szpiku) miało miejsce dzięki Dawcom zarejestrowanym przez DKMS (źródło: WMDA, Grudzień 2014). Oznacza to, że każdego dnia co najmniej 18 Dawców zarejestrowanych w bazach DKMS zostaje Dawcą faktycznym, dając szansę na powrót do zdrowia chorym na raka krwi.

Dla tych chorych liczy się każdy dzień, dlatego Rodzina DKMS, chcąc nieść im pomoc, podejmuje kolejne wysiłki, które wpływają na szybsze i lepsze dopasowanie Dawcy do Pacjenta. Najważniejszym kryterium doboru Dawców jest typizacja cech zgodności tkankowej w wysokiej rozdzielczości. Oznacza to, że wszyscy nowo rejestrowani Dawcy DKMS, są przebadani pod kątem 12 cech zgodności tkankowej (układu antygenów HLA). W procedurze doboru Dawcy do konkretnego Pacjenta bierze się pod uwagę inne znaczące parametry takie jak: KIR, CMV, CCR5, AB0, czy Rhesus faktor. Tak przeprowadzona typizacja przyspiesza znalezienie właściwego Dawcy, co z punktu widzenia Pacjenta jest najcenniejszym osiągnięciem.

Dzięki Dawcom zarejestrowanym przez Fundację DKMS Polska już 2 150 Pacjentów odnalazło swojego bliźniaka genetycznego – tłumaczyła Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Polska. - Biorąc pod uwagę fakt, że co piąty Pacjent pozostaje bez swojego Dawcy, te dwa tysiące Dawców faktycznych to wciąż mało. Dlatego tak ważne jest, aby docierać z ideą dawstwa globalnie. Przeszczepienie zdrowych krwiotwórczych komórek macierzystych jest często jedyną szansą na przeżycie. Dlatego musimy rejestrować Dawców o zróżnicowanym kodzie antygenów HLA, pochodzących z różnych regionów świata i różnych grup etnicznych.

Rodzina DKMS chcąc nieść pomoc każdemu Pacjentowi, bez względu na pochodzenie, wyznanie czy rasę, działa w takich państwach jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i USA. Dziś ten związek baz liczy łącznie ponad 5.300.000 potencjalnych Dawców, z czego ponad 713.000 to Dawcy zarejestrowani w DKMS Polska.