Nagroda naukowa im. Mechtild Harf została przyznana

11 Kwiecień 2016

Wybitny naukowiec, Katharina Fleischhauer, MD, pochodząca z Essen/ Niemcy, otrzymała nagrodę naukową im. Mechtild Harf za swój wkład w walkę z nowotworami krwi. To wyróżnienie przyznawane jest przez DKMS Foundation for Giving Life, jego celem jest uhonorowanie wybitnych osiągnieć lekarzy w dziedzinie medycyny transplantacyjnej.

Podczas tegorocznej konferencji EBMT (European Society for Blood and Marrow Transplantation) w Walencji, Richard Champlin, MD i Przewodniczący Rady Medycznej DKMS, wręczył nagrodę Katharinie Fleischhauer, która jest naukowcem o międzynarodowej sławie i specjalizuje się w dziedzinie immunobiologii przeszczepiania komórek macierzystych. Fleischhauer dokonała nowatorskiego wkładu w zakresie lepszego zrozumienia immunologicznych mechanizmów mających miejsce po allogenicznej transplantacji komórek macierzystych. Doprowadziło to do postępu w optymalizacji wyboru niespokrewnionych Dawców dla allogenicznego przeszczepu komórek macierzystych.

Przeszczepienia komórek macierzystych są obecnie z powodzeniem stosowane w leczeniu białaczki oraz nowotworów krwi i narządów krwiotwórczych. Skuteczne leczenie niestety nie oznacza trwałego wyleczenia dla wszystkich pacjentów, częściowo dlatego, że podstawy biologiczne warunkujące powodzenie przeszczepienia nie są jeszcze dostatecznie poznane. Dlatego też Katharina Fleischhauer pracuje nad zdobyciem większej wiedzy właśnie w zakresie immunobiologii przeszczepienia komórek macierzystych, na czym bezpośrednio skorzystają pacjenci zarówno poprzez ukierunkowaną selekcję Dawców, jak i bardziej precyzyjne immunologiczne interwencje po przeszczepieniu.

Jednym z głównych celów badań Fleischhauer jest tak zwany marker HLA-DPB1, który jest używany do poprawy dopasowania Dawcy komórek macierzystych oraz Pacjenta. Dzięki badaniom lekarka zdołała zidentyfikować korzystne kombinacje markerów HLA-DPB1, a największe rejestry komórek macierzystych krwi od niedawna zaczęły korzystać z tych odkryć, aby poprawić swoje procedury wyszukiwania. Podczas poszukiwania odpowiedniego Dawcy, można zastosować nowy sposób filtrowania, który ułatwi znalezienie Dawców, których typy markerów HLA-DPB1 dobrze pasują do poszczególnych typów markerów Pacjenta.

Od 2013 r. DKMS dołączył typ HLA-DPB1 do swojego profilu typologicznego przy wpisywaniu nowo zarejestrowanych Dawców.

Kolejny obszar badań naukowych, za który lekarka została nagrodzona, dotyczy choroby nawrotowej po transplantacji komórek macierzystych. W tej dziedzinie dokonała ważnego odkrycia związanego z mechanizmami oporności rozwiniętymi przez komórki białaczki wobec kontroli immunologicznej sprawowanej przez komórki immunologiczne Dawcy.

Katharina Fleischhauer jest dyrektorem w Institute for Experimental Cellular Therapy w ramach University Hospital Essen, wydziału lekarskiego Uniwersytetu Duisburg-Essen, Niemcy.

Nagrodzeni w poprzednich edycjach konkursu:

2015: John A. Hansen, M.D., Seattle, WA, USA

2014: Richard J. O’Reilly, M.D., New York, NY, USA

2012: Dennis L. Confer, M.D., Minneapolis, MN, USA, and Prof. Guido Lucarelli, Rzym, Włochy

2011: Prof. Karl G. Blume, Stanford University, CA, USA

2010: Prof. Theodor Max Fliedner, Ulm, Niemcy

2009: Prof. Rainer Storb, Seattle, WA, USA

2008: Jon van Rood, M.D., Ph.D., Leiden, Holandia

2007: Mary M. Horowitz, M.D., M.S., Milwaukee, WI, USA

2006: Prof. Dr. Hans-Jochem Kolb, Monachium, Niemcy

2005: Nobel Laureate E.D. Thomas, M.D., Seattle, WA, USA

2004: Prof. Eliane Gluckman, Paryż, Francja

2002: Prof. Dr. med. Effie Wang-Petersdorf, Seattle, WA, USA

2001: Anita Waldmann and Dr. Helmut Geiger, Bonn, Niemcy