Świętujemy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

26 stycznia br. już po raz 51 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętniający pierwsze udane przeszczepienie nerki. Transplantacja to często jedyna metoda uratowania komuś życia, dzięki której co roku setki osób mają szansę urodzić się na nowo. Pierwsze udane przeszczepienie nerki w Polsce odbyło się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to 621 taki zabieg na świecie i został wykonany 15 lat po pierwszym tego typu przeszczepieniu na świecie.

05.03.2021

26 stycznia br. już po raz 51 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętniający pierwsze udane przeszczepienie nerki. Transplantacja to często jedyna metoda uratowania komuś życia, dzięki której co roku setki osób mają szansę urodzić się na nowo.

Pierwsze udane przeszczepienie nerki w Polsce odbyło się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to 621 taki zabieg na świecie i został wykonany 15 lat po pierwszym tego typu przeszczepieniu na świecie. Natomiast 33 lata temu, 28 listopada 1984 roku w Warszawie, przeprowadzono pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego. Dokonał go zespół pod kierownictwem prof. Wiesława Jędrzejczaka. Biorczyni szpiku nadal żyje i czuje się dobrze.

A jak jest teraz? Według danych z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" na koniec grudnia 2016 roku dokonano łącznie 1 547 przeszczepień organów wewnętrznych. Na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie organów figurowało natomiast w tym czasie aż 1 706 osób.

W Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej na koniec grudnia 2016 roku zarejestrowanych było 1 164 951 potencjalnych Dawców. W 2016 roku wykonano także 1 241 pobrań krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku. Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedyną szansą na życie jest właśnie przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów! Na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale pamiętajmy, że nadal nie wszyscy Pacjenci potrzebujący przeszczepienia znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.

Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, a zarejestrować się można za pośrednictwem naszej strony internetowej www.dkms.pl lub na jednej z akcji „Dni Dawcy Szpiku”, które organizujemy w całej Polsce.

– To była najważniejsza rzecz, jaką zrobiłem w życiu, która miała naprawdę głęboki sens i znaczenie – takie opinie bardzo często słyszymy od naszych Dawców faktycznych.

Jednak to, czy zechcemy zostać Dawcą jest indywidualną decyzją każdego z nas. Powinna być ona dobrze przemyślana oraz podjęta świadomie i odpowiedzialnie. Ponieważ ofiarowanie drugiemu człowiekowi szansy na życie to najcenniejszy dar, jaki można przekazać innej osobie, ale też i poważna deklaracja.

Podobne wpisy