Warsztaty dla Studenckich Liderów już za nami!

Z Krakowa i ze Szczecina, z uczelni medycznych, uniwersytetów humanistycznych i politechnik przyjechali do nas, do Warszawy, Studenccy Liderzy, aby wziąć udział w warsztatach szkoleniowych.

W dniach 4-5 listopada spotkaliśmy się z 73. fantastycznymi studentami i studentkami z 39. największych polskich uczelni. Przede wszystkim przekazaliśmy im niezbędną wiedzę do samodzielnej organizacji akcji rejestracji. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy na zagadnienia medyczne, prawidłowy przebieg rejestracji oraz promocję akcji. Ale edukacja nie była jedynym naszym celem – chcieliśmy przede wszystkim, aby Studenccy Liderzy poznali się, może nawet zaprzyjaźnili i stworzyli drużynę - zespół cudownych młodych ludzi, który będzie się nawzajem wspierać, motywować i inspirować pomysłami. Dzisiaj, już po warsztacie, możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy sukces :)

Milena Traczyńska, studentka II roku na Uniwersytecie Wrocławskim uznała, że było super, a atmosfera była genialna. Wszyscy się ze są zżyli i trudno było uwierzyć, że spędzili ze sobą tylko dwa dni.
Milena o Fundacji DKMS dowiedziała się z internetu, przez pół roku oswajała się z pomysłem rejestracji w bazie Fundacji DKMS, jako potencjalny Dawca szpiku i komórek macierzystych, zanim to zrobiła. Bardzo podobały jej się nasze działania, które śledziła w internecie i w social media. Dzięki temu dowiedziała się m.in. o tym, że Fundacja DKMS poszukuje osób, które zorganizują Dni Dawcy podczas WOŚP-u w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym wówczas mieszkała, i zdecydowała się spróbować swoich sił.

– Kiedy pierwszy raz poczułam, co to znaczy rejestrować ludzi, czyli pośredniczyć w ratowaniu ludzkiego życia, to już wiedziałam, że to doświadczenie zostanie ze mną na zawsze i że nie ma piękniejszej inicjatywy do podjęcia na studiach, na które się wybierałam – opowiada Milena.
– Spędzanie czasu przy stanowiskach rejestracyjnych daje mi tyle satysfakcji i tyle radości, że aż trudno mi to porównać z jakimiś innymi przeżyciami.

Po rozpoczęciu studiów Milena chciała tę drogę kontynuować. Poznała naszych Studenckich Liderów ze swojego uniwersytetu i została wolontariuszką. W tym roku sama zgłosiła się do projektu i już jako Studencka Liderka wraz ze swoją przyjaciółką, także studiującą na uniwersytecie, będzie organizowała akcję rejestracji. Pomysłów grupie Mileny nie brakuje.

– Wymyśliliśmy wspólną akcję promocyjną „Studencka Strona Mocy” – opowiada Milena.
– W ramach tej akcji będziemy promować nasze akcje krwiodawstwa, zbiórkę dla potrzebujących ze Szlachetną Paczką i oczywiście Dni Dawcy Szpiku z Fundacją DKMS. Ponieważ wszystkie te działania zbiegają się na naszej uczelni w tym samym czasie, stwierdziliśmy, że połączymy siły i w grudniu zorganizujemy miesiąc pomagania. Zaangażowani są członkowie Samorządu Studentów i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Do promocji wykorzystamy fan page na Facebooku. Cieszę się, że podczas warsztatów dowiedziałam się, na co mamy zwrócić uwagę i czego lepiej unikać. Teraz po prostu do dzieła!

W związku ze „Studencką Stroną Mocy” powstał także filmik promujący cała inicjatywę: https://www.youtube.com/watch?v=feIR60XV89g&feature=youtu.be

Karina Cichy, studentka III roku kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu, też podkreślała swoje pozytywne doświadczenia.
– Był to mój pierwszy wyjazd z Fundacją DKMS i jestem mega pozytywnie nastawiona i zaskoczona. Ludzie którzy tu pracują są wspaniali, mili, pomocni, cały czas powtarzają, że jak tylko mamy jakiś problem, to możemy w każdej chwili dzwonić – opowiada Karina.
– Myślę, że to jest niezwykle ważne, żebyśmy wiedzieli, że mamy wsparcie w każdym momencie.

Dla Elizy Kurtysiak, studentki IV roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, najważniejszym efektem jej zaangażowania nie będzie liczba zarejestrowanych osób, ale dotarcie do potencjalnych Dawców z informacją o idei dawstwa.

– Nie chcę dopuścić do sytuacji, że któryś ze studentów nie podejmie decyzji o rejestracji z przyczyny niewystarczającej wiedzy, ponieważ my przed akcją (w ramach kampanii informacyjnej) nie dotarliśmy do niego i tej wiedzy mu nie przekazaliśmy. Najważniejsze jest to, żeby poinformować, że można uratować komu życie i że jest cała rzesza osób, które na tę szansę czekają każdego dnia – podkreśla Eliza.
Warsztaty oceniła bardzo pozytywnie.
– Było bardzo fajnie. Mieliśmy szanse się poznać, byliśmy przypadkowymi dla siebie osobami, a okazuje się, że złapaliśmy fajny kontakt, ja ze swoją współlokatorką z pokoju nie mogłam się nagadać, poznaliśmy też inne osoby z całej Polski, z którymi w innych okolicznościach nigdy bym się nie spotkała.

Filip Gajewski, student I roku na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym podkreśla z kolei, że szkolenia zostały przeprowadzone bardzo profesjonalne i że nie spodziewał się, że otrzyma aż tak dużą dawkę przydatnej wiedzy na wysokim poziomie merytorycznym.

Mamy teraz tylko nadzieję, że cała wiedzą, zapał i pozytywna energia Studenckich Liderów przekuje się na kreatywną i szeroko zakrojoną akcję promocyjną, dzięki której wiele osób dowie się o akcji rejestracji i zdecydują się zostać potencjalnych Dawcą szpiku. Trzymamy za Was kciuki!!!

Razem możemy więcej

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI HELPERS’ GENERATION!