ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

Aż 5 Pacjentów z województwa zachodniopomorskiego walczy z nowotworami krwi! Z chorobą, o której mówi się, że jest „niezawiniona”, można wygrać! Dla wielu Pacjentów jedyną szansą na życie jest pomoc drugiego człowieka. Ty też możesz IM pomóc, wystarczy... ZOSTAĆ DAWCĄ!

Sprawdź, czy możesz zostać dawcą szpiku

Cieszymy się, że chcesz pomóc chorym na nowotwory krwi. Być może dzięki Twojej pomocy ktoś otrzyma szansę na życie. Zamów pakiet rejestracyjny już dziś.

Tylko kilka kroków dzieli Cię od podarowania szansy na życie

Zostań dawcą szpiku

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

Czy mieszkasz w Polsce?

Polska

Jako Fundacja DKMS w Polsce rejestrujemy potencjalnych dawców mieszkających na stałe w Polsce.

Czy jest to Twoja pierwsza rejestracja jako potencjalny dawca szpiku?

Jaka jest Twoja data urodzenia?

Uwaga! Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 r.ż.

Czy stan Twojego zdrowia pozwala Ci na zostanie Dawcą?

Nie jesteś pewny?

Sprawdź, kto nie może być Dawcą.

Podaj swoje dane:

cm
kg
Podaj swój wzrost i wagę, a my powiemy Ci czy możesz zostać dawcą.

Możesz zostać dawcą szpiku!


Za chwilę przekierujemy Cię do formularza,
za pośrednictwem którego zamówisz bezpłatny pakiet rejestracyjny.

Dziękujemy za Twoją chęć pomocy,

ale możemy rejestrować tylko osoby mieszkające na stałe w Polsce.

 

Mieszkasz za granicą? Sprawdź nasze oddziały lub napisz na rejestracja@dkms.pl.

lub

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować. Każda osoba może być zarejestrowana tylko w jednym ośrodku dawców szpiku. Aby dowiedzieć się więcej, napisz na rejestracja@dkms.pl.

 

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Twój stan zdrowia nie pozwala na zostanie Dawcą.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możesz zostać Dawcą.
Wskaźnik masy ciała (BMI) musi być poniżej 40.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

 

Czy stan Twojego zdrowia pozwola Ci na zostanie Dawcą?

Rejestracja w ODS Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO - NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: arytmia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA - przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

6. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO, np. zaburzenia ruchowe (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta- Jakoba, zaburzenia napadowe (np. epilepsja).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: neuropatie obwodowe (np. porażenie nerwu promieniowego)i, operacje/poważne urazy głowy.

7. CHOROBY KRWI I SZPIKU: talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi (np. trombofilia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: małopłytkowość w dzieciństwie, niedokrwistość niedoborowa, umiarkowane zaburzenia w morfologii krwi.

8. ZABURZENIA PSYCHICZNE: schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia zachowania osób dorosłych.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: depresja, neurastenia.

9. CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: Hashimoto, leczenie hormonem wzrostu w przeszłości, hiperprolaktynemia.

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

12. UZALEŻNIENIA: alkohol, narkotyki, leki

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: wieloletni okres trwałej abstynencji bez rozpoznania narządowych powikłań uzależnienia

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00.

Zostań Dawcą

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca
Jak zostać Dawcą?

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa? Obejrzyj film i dowiedz się więcej.

Maja, to pacjentka chora na nowotwór krwi, która potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego
5-letnia Maja, od urodzenia cierpi na małopłytkowość, a teraz Jej jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku.
3-letnia Marysia chora na białaczkę szpikową, miała od września po raz pierwszy pójść do przedszkola,
3-letnia Marysia chora na białaczkę szpikową, miała od września po raz pierwszy pójść do przedszkola.
11-letni Mateusz, jest dializowany od urodzenia, lekarze podejrzewają u chłopca nowotwór układu krwiotwórczego,
11-letni Mateusz, jest dializowany od urodzenia, lekarze podejrzewają u chłopca nowotwór układu krwiotwórczego.
 

Maja od urodzenia cierpi na małopłytkowość. Mimo to od zawsze była bardzo wesołą i energiczną dziewczynką. Jednak miesiąc temu, jazdę na rowerku oraz zabawę kucykami Pony i lalkami Barbie, przerwała diagnoza – małopłytkowość przeszła w ostrą białaczkę szpikową. Od tego czasu dziewczynka często przebywa w szpitalu, gdzie dzielnie znosi wszystkie badania i przygotowania do chemii.


Maja kocha wszystko, co jest związane z Kucykami Pony książki, figurki, maskotki, kolorowanki. Gdy dowiedziała się jakie mogą być skutki chemii, spokojnie powiedziała do Mamy: „Mamusiu ja stracę włosy, ale to nic one odrosną a jak nie to kupisz mi tęczową perukę, będę podobna do Rainbow Cash z kucyków Pony”.
Dziewczynka lubi aktywnie spędzać czas, zwłaszcza z 10letnim bratem Jakubem, który wspiera siostrę we wszystkich zwariowanych pomysłach. Jest bardzo energiczna jednak ze względu na chorobę nie na wszystko może sobie pozwolić i ma tę świadomość, której się dzielnie trzyma. Maja- dzielna wojowniczka, bardzo nie lubi zakładania welfronów mimo to jest odważna i dzielnie znosi każdą kolejną igłę. Uśmiechnięta i radosna mimo wszystko. :-)


„Moim największym marzeniem jest zdrowie mojej córki. Aby to marzenie mogło się spełnić musimy jak najszybciej znaleźć Dawcę. Jeśli znajdziemy Dawcę, a przeszczep się przyjmie Maja będzie mogła dorastać i cieszyć się życiem bez bólu i cierpienia. Proszę zarejestruj się i podziel się częścią siebie. Ty nic nie tracisz, Maja może odzyskać to, co najcenniejsze – ZDROWIE”.

 

Marysia ma 3 lata i we wrześniu miała iść po raz pierwszy do przedszkola. Były też plany na długo oczekiwane wakacje u Babci Marysi. Jednak wiosną tego roku zaczęły się kłopoty - częste przeziębienia, bardzo niska odporność, zapalenie gardła i w końcu małopłytkowość. Na początku czerwca rodzice dziewczynki usłyszeli diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Zamiast beztroskiego dzieciństwa, zaczęło się życie w szpitalu. Zamiast zabaw z siostrą – chemioterapia i zabieg przeszczepienia szpiku. I nierówna walka z czasem o zdrowie i życie dziewczynki.


Marysia jest pogodną i radosną dziewczynką. Dzielnie znosi wszelkie trudy i cierpienie związane z terapią. Kiedy po chemioterapii zaczęły wypadać jej włoski i trzeba je było zgolić, wykrzyknęła „Mamo, Tata skosił mi włosy”. Do czasu pobytu w szpitalu marzyła, aby w dorosłym życiu być lekarką. Uwielbia bawić się z dziećmi na placu zabaw, lepić figurki z ciastoliny i jeździć na hulajnodze. Jednak najbardziej lubi spędzać czas z siostrą i swoimi kuzynami, niestety coraz częstsze pobyty w szpitalu skutecznie to uniemożliwiają.

 

Mateusz w wieku 2 lat, z powodu wrodzonej niewydolności nerek, przeszedł przeszczep tego narządu. Udany. Chłopiec chodził normalnie do szkoły, grał w piłkę. Do czasu. W marcu tego roku Mateusz źle się poczuł. Początkowo lekarze podejrzewali grypę, zapalenie zatok i jelit. Po długich badaniach, cierpiącemu chłopcu postawiono wstępną diagnozę – nowotwór krwi. Podstępny nowotwór-niszczyciel marzeń i normalności.


Od tego momentu rozpoczęła się walka o życie Mateusza. Konieczna była intensywna i mocna chemioterapia, która spowodowała wiele powikłań w jego organizmie. Przeszczepiona nerka przestała prawidłowo pracować, wskutek czego Mateusz musiał być ponownie poddany dializie 24h na dobę. Pojawiły się biegunki, wymioty, bóle brzucha, gorączka, rany w buzi i przełyku. Przestał chodzić i jeść.


Mateusz ma wiele marzeń i pasji. jednak najważniejszym w tej chwili jest zwycięstwo z chorobą. Jest silny i dzielny, ale potrzebuje środków i wsparcia do codziennej walki. Walczy. Chce żyć!
Mateusz w przyszłości chce zostać piłkarzem albo architektem, żeby budować drapacze chmur. Marzeniem całej rodziny Mateusza jest podróż do Barcelony, oglądanie na żywo meczu FC Barcelona- Real Madryt. Wiem, że oboje nasi Synowie marzą o spotkaniu z Leo Messim.

 

W uporządkowanym życiu tego 51-letniego przedsiębiorcy brakowało przez długi czas tylko jednej rzeczy – prawdziwej miłości. Osoby, z którą będzie mógł spędzić resztę życia. W końcu szczęście się do niego uśmiechnęło – spotkał tę jedną jedyną. Radość nie trwała jednak długo. Latem ubiegłego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową, niedawno nastąpiła wznowa choroby. Nie poddaje się jednak, bo ma dla kogo żyć. Potrzebuje tylko pomocy drugiego człowieka. Swojego genetycznego bliźniaka – niespokrewnionego Dawcy szpiku. Artur kocha przyrodę, wiele czasu spędza w lesie. Uwielbia podróże, marzy, że ta największa, wymarzona jest jeszcze przed nim u boku ukochanej kobiety.

 

W uporządkowanym życiu tego 51-letniego przedsiębiorcy brakowało przez długi czas tylko jednej rzeczy – prawdziwej miłości. Osoby, z którą będzie mógł spędzić resztę życia. W końcu szczęście się do niego uśmiechnęło – spotkał tę jedną jedyną. Radość nie trwała jednak długo. Latem ubiegłego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową, niedawno nastąpiła wznowa choroby. Nie poddaje się jednak, bo ma dla kogo żyć. Potrzebuje tylko pomocy drugiego człowieka. Swojego genetycznego bliźniaka – niespokrewnionego Dawcy szpiku. Artur kocha przyrodę, wiele czasu spędza w lesie. Uwielbia podróże, marzy, że ta największa, wymarzona jest jeszcze przed nim u boku ukochanej kobiety.

51-letni Artur, usłyszał diagnozę: ostra białaczka szpikowa.
51-letni Artur, gdy wreszcie znalazł miłość swojego życia, usłyszał diagnozę: ostra białaczka szpikowa.
34-letni Piotr, zawodowy żołnierz, który nie przypuszczał, że najważniejszą walkę – o swoje zdrowie - stoczy po powrocie z misji z Afganistanu,
34-letni Piotr, zawodowy żołnierz, który nie przypuszczał, że najważniejszą walkę – o swoje zdrowie - stoczy po powrocie z misji z Afganistanu.
 

W uporządkowanym życiu tego 51-letniego przedsiębiorcy brakowało przez długi czas tylko jednej rzeczy – prawdziwej miłości. Osoby, z którą będzie mógł spędzić resztę życia. W końcu szczęście się do niego uśmiechnęło – spotkał tę jedną jedyną. Radość nie trwała jednak długo. Latem ubiegłego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową, niedawno nastąpiła wznowa choroby. Nie poddaje się jednak, bo ma dla kogo żyć. Potrzebuje tylko pomocy drugiego człowieka. Swojego genetycznego bliźniaka – niespokrewnionego Dawcy szpiku.


Artur kocha przyrodę, wiele czasu spędza w lesie. Uwielbia podróże, marzy, że ta największa, wymarzona jest jeszcze przed nim u boku ukochanej kobiety.

 

34-letni Piotr to żołnierz zawodowy, a służba jest jego pasją. Jest młodym, silnym mężczyzną, dla którego do tej pory nie było rzeczy niemożliwych. Po powrocie z misji z Afganistanu, myślał, że teraz będzie mógł poświęcić czas kobietom swojego życia – żonie i dwóm córeczkom. „Mam cudowną żonę Agnieszkę i dwie najwspanialsze córki na świecie, które kocham nad życie! Hania ma 7 lat, a Zosia 3. Są moimi perełkami, dla których jestem w stanie zrobić wszystko!” - mówi Piotr. W czerwcu jednak zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zaczął najważniejszą walkę swojego życia – o zdrowie i przyszłość.


„Mieliśmy piękne plany, kupiliśmy z żoną działkę budowlaną w kwietniu tego roku i naszym największym celem było wybudowanie domu - dla nas i naszych dzieci. Mieliśmy zaplanowane pierwsze w życiu wakacje zagraniczne. Dziś te plany nie są już tak istotne. Chce tylko być zdrowy!”


Piotr od zawsze prowadził aktywny i zdrowy tryb życia, co drugi dzień biegał po 10 kilometrów. Wolny czas aktywnie spędzał z rodziną na wycieczkach rowerowych. Rodzina zawsze była i jest na pierwszym miejscu.

Podaruj komuś szansę na życie. To proste!

Zamów pakiet rejestracyjny online

Poświęć 5 minut, sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku i zamów pakiet poprzez formularz rejestracyjny. Zamówiony pakiet wyślemy do Ciebie na wskazany adres w ciągu 2 dni.

Pobierz wymaz, wypełnij formularz i odeślij

W pakiecie rejestracyjnym znajdziesz formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i wrzucić pakiet do czerwonej skrzynki Poczty Polskiej

Witaj w gronie potencjalnych dawców!

Rejestracja zakończona
Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych.

NASZPIKUJ SIĘ WIEDZĄ

MIT: Pobranie komórek macierzystych odbywa się za pomocą wielkiej igły wbijanej w kręgosłup i naraża na paraliż.
FAKT: Komórki macierzyste pobierane są najczęściej z krwi obwodowej lub z talerza kości biodrowej i nie ma to nic wspólnego
z kręgosłupem.
MIT: Pobranie komórek macierzystych to skomplikowana operacja.

FAKT: W 85% przypadków komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej. jest to procedura podobna do pobrania krwi. W 15% przypadków komórki pobiera się z talerza kości biodrowej,
a sam zabieg nie jest skomplikowany.
MIT: Pobieranie komórek macierzystych
z talerza kości biodrowej jest bardzo bolesne.

FAKT: Zabieg ten przeprowadza się tylko
w 15% przypadków, a dokonuje się go w znieczuleniu ogólnym, więc nie boli.
MIT: Zostanie dawcą szpiku wiąże się
z natychmiastowym wyjazdem, często za granicę.
FAKT: Pobranie komórek macierzystych zawsze odbywa się na terenie Polski, a od momentu rejestracji w bazie dawców do pobrania może upłynąć wiele lat.
MIT: Zaangażowanie się w procedurę dawstwa szpiku pochłania dużo czasu i zagraża mojej pracy.
FAKT: Dawcy na czas pobrania przysługuje 100% płatne zwolnienie lekarskie. Fundacja wspiera Dawcę na każdym etapie prowadzącym do pobrania komórek macierzystych.
Dawstwo szpiku a opłaty
MIT: Chciałbym zostać dawcą, ale nie stać mnie na podróże do kliniki pobrania

FAKT: Fundacja DKMS pokrywa wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem
procedury dawstwa (przejazdy, zakwaterowanie, wyżywienie). Dawca nie musi się więc o nic martwić.