Majka Żakowska - 3.000 Dawca Fundacji DKMS Polska

6 Maj 2016

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że już 3.000 dawców z naszej bazy oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste i dało szansę na zdrowe życie 3.000 Pacjentów cierpiących na nowotowry krwi.

Naszym 3.000-tysięcznym Dawcą jest Majka Żakowska, mama 16 letniego Alana i 2 letniej Jagody.

Majka zarejestrowała się jako potencjalny Dawca na dniach Mosiny w maju 2015 roku. Od czasu rejestracji do pierwszego kontaktu z Fundacji DKMS Polska minęło około 10 miesięcy. Wiadomość mailową od DKMS Majka odczytała w telefonie wracając z zakupów. Początkowo myślała, że to jakiś żart, nie mogła w to uwierzyć i czytała maila 5 razy, zanim uświadomiła sobie, że może uratować komuś życie. Myślała wtedy, że jeśli faktycznie gdzieś jest chory, który jej potrzebuje, to jest gotowa mu pomóc natychmiast.

Pierwsze tygodnie poświęciła na szukanie informacji i czytanie wszystkiego, co dotyczy procesu pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, dawców, biorców. Czytała również blogi osób chorych i myślała o swoim bliźniaku genetycznym - co on myśli, robi, czuje. Nie bała się niczego, prócz tego, czy zdąży pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu i czy przeszczepienie będzie skuteczne.

Zapytana, co myśli o całej idei dawstwa, odpowiedziała: Myślę że to super sprawa. Martwi mnie natomiast ogromny brak wiedzy u tak wielu osób. Dużo ludzi myśli,żze pobranie komórek macierzystych to ingerencja w kręgosłup, a takie rzeczy są niebezpieczne. Bardzo dużo pracy jeszcze przed fundacją DKMS Polska, aby przybliżyć temat i edukować potencjalnych dawców. Oddanie komórek macierzystych nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie umniejsza mojego zdrowia. Takie dawstwo pozwala innej osobie żyć, tak samo jak i mi. Dlatego jak nie pomóc, gdy ma się taką okazję? Trzymam kciuki, aby w bazie było jak najwięcej odpowiedzialnych osób.