Pobranie komórek macierzystych

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej

Najważniejsze – pobranie jest wykonywane z talerza kości biodrowej, nie z kręgosłupa. Legendy o pobieraniu szpiku wielką igłą z kręgosłupa nie mają nic wspólnego z rzeczywistością! Co więcej, ta metoda pobrania materiału do przeszczepienia wybierana jest tylko w 10 procentach przypadków.

09.12.2022

W sytuacji, gdy dochodzi do pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, nie trzeba szczególnie się do niego przygotowywać. Ze względu na znieczulenie ogólne Dawca z reguły jest przyjmowany do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem.

POBRANIE SZPIKU

Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu Dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy jednocześnie pobiera mieszaninę krwi i szpiku z talerza kości biodrowej. Lekarze wkłuwają się specjalnymi igłami w dwa miejsca: tzw. kolce biodrowe tylne górne (na plecach ponad pośladkami, na skórze w tym miejscu zazwyczaj widoczne są dołeczki) i pobierają komórki macierzyste ze szpiku, używając strzykawek. Zabieg odbywa się w warunkach całkowitej sterylności, na bloku operacyjnym, przy użyciu jednorazowego sprzętu. Pobrany materiał to ok. 1 – 1,5 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi.

CZY TO BOLI?

W trakcie zabiegu Dawca nic nie czuje, ponieważ pozostaje w znieczuleniu ogólnym. Dolegliwości w przypadku pobrania szpiku kostnego są głównie wynikiem wykonania niewielkiego nacięcia w celu wprowadzenia igieł. Bóle występują z reguły bezpośrednio po pobraniu i mogą się znacznie wahać - zarówno pod względem czasu trwania, jak i intensywności (bóle podobne do lekkiego stłuczenia). Zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Dawca może odczuwać również pewien dyskomfort związany z działaniem znieczulenia ogólnego – mogą pojawić się np. np. senność, mdłości, chrypka i ból gardła (związane z obecnością rurki intubacyjnej).

Zabieg pobierania szpiku z talerza kości biodrowej był wykonany pod narkozą i trwał ok. 2 godzin. Ostatnie co pamiętam to zegar wiszący na ścianie wskazujący 8:10, a potem jak leżałam już na sali pooperacyjnej. Wszystkich przerażonych mogę uspokoić – nie odczuwałam żadnego bólu. Jedyny dyskomfort, (który przemija po 2 dniach) to działanie narkozy. Po zabiegu dostałam informację od fundacji, że pomogłam małemu chłopczykowi! Gdy o tym usłyszałam, nie mogłam przestać myśleć, że małe dziecko jest tak ciężko chore. Jestem szczęśliwa, że mogłam pomóc. - Daria Jóźwiak, Dawca

REGENERACJA

Dawca po pobraniu z talerza kości biodrowej zostaje zazwyczaj w klinice jeszcze przez 1 dzień. Jest to konieczne ze względu na obserwację po podaniu znieczulenia ogólnego. Ubytek szpiku i komórek macierzystych regeneruje się w organizmie Dawcy w ciągu ok. 2-3 tygodni i jest to proces nieodczuwalny dla niego.

Dzień po pobraniu lub nawet tego samego dnia, Dawca (jeśli chce) może poznać podstawowe informacje o swoim Biorcy – jego płeć, wiek i kraj pochodzenia.

Podobne artykuły