Nowotwory krwi

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Dowiedz się więcej o nowotworach krwi i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych. Razem możemy pokonać nowotwory krwi!

Inne informacje znajdziesz w najczęściej zadawanych pytaniach

FAQ

Czym są nowotwory krwi?

Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

Rodzaje nowotworów krwi

Poniżej przedstawiamy informacje na temat najczęstszych nowotworów krwi.

Jesteś lekarstwem na nowotwory krwi

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od zgodnego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewionych.

Białaczka

Zbiorcze pojęcie dla szeregu schorzeń złośliwych, wskazujących na chorobowo podwyższone tempo rozmnażania się niedojrzałych i tym samym niezdolnych do funkcjonowania białych krwinek. Choroba objawia się zwykle w wyniku wyparcia normalnego (zdrowego) układu krwiotwórczego. Objawy obejmują niedokrwistość, krwawienia, infekcje oraz powiększenie i niewydolność objętych białaczką narządow.

Chłoniaki złośliwe

Złośliwa choroba układu chłonnego połączona z obrzmieniem węzłów chłonnych i ewentualnym powiększeniem śledziony, wątroby, a także zajęciem szpiku. Chłoniaki złośliwe dzieli się na dwie duże grupy chorób: chłoniaki Hodgkina (limfogranulomatoza) oraz chłoniaki nie-Hodgkinowskie (NHL – non Hodgkin lymphoma). Grupa NHL obejmuje obecnie ponad 70 rodzajów chłoniaków.

Zostań Dawcą

Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion*. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych Dawców.

Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Tylko jedna trzecia Pacjentów potrzebujących przeszczepienia znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostałym szansę na życie mogą dać tylko Dawcy niespokrewnieni. Aby mogło dojść do przeszczepienia, cechy tkanki Pacjenta i Dawcy muszą wykazywać niemalże 100-procentową zgodność.

Rejestracja i przebadanie jednego potencjalnego Dawcy to koszt 180 PLN . Fundacja pokrywa te koszty dzięki darowiznom od osób indywidualnych i firm. Będziemy wdzięczni za każde, nawet najmniejsze wsparcie.

 

Im więcej osób się zarejestruje, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy.

Zarejestruj się!
 

Każdy moment jest dobry aby zostać potencjalnym Dawcą.

Wystarczy trochę szczęścia, aby jako Dawca komórek macierzystych podarować szansę na nowe życie osobie chorej na nowotwór krwi. Nasze dwa filmy pokazują jak łatwo można zarejestrować się jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych i w jaki sposób wygląda pobranie.

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Zestaw należy wypełnić i odesłać do nas. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, wysyłamy potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 2-3 miesięcy.

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca

Jak zostaje się potencjalnym Dawcą?

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

Przyłącz się do walki z nowotworami krwi!

Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przyłącz się do walki z nowotworami krwi - wesprzyj nas!

Sprawdź, gdzie odbywają się Dni Dawcy i zgłoś się jako Wolontariusz.

Pomóż nam zarejestrować jeszcze więcej potencjalnych Dawców!