Obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi

28 Maj 2018

28 maja to szczególny dzień dla Fundacji DKMS. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem zachorowalności na nowotwory krwi oraz zachęcenie do okazania wsparcia chorym na całym świecie. Motto tego dnia to: „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”.

Symbolem akcji jest czerwony znak „&”, pokazujący, że wspólnie możemy pokonywać nowotwory krwi. Znak ten łączy ludzi – Pacjentów z ich rodzinami i przyjaciółmi, ale także Dawcami, będąc tym samym symbolem wspólnoty i solidarności.

Tegoroczne obchody WBCD zainaugurowaliśmy konferencją pt. „Optymalizacja postępowania terapeutycznego dzieci i młodzieży leczonych transplantacją szpiku”, która odbyła się 23 maja w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Patronat honorowy nad konferencją objęło m.in. Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta. Jesteśmy bardzo dumni z faktu, iż po raz kolejny połączyliśmy merytoryczną debatę ekspertów ze spotkaniem najważniejszych dla nas osób – Pacjentów i Dawców.

Podczas konferencji ogłosiliśmy nasze wsparcie dla pierwszego w Polsce wieloośrodkowego, niekomercyjnego badania, którego celem jest poprawienie warunków leczenia dzieci i młodzieży chorych na ostrą białaczkę limfobalstyczną. Opowiedzieliśmy także o współpracy z Fundacją Iskierka, z którą intensywnie pracujemy nad trudnym zagadnieniem jakim jest żywienie małych Pacjentów onkologicznych.

Obchodom Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi towarzyszyły ciekawe inicjatywy takie jak m.in. Bieg Runmageddon, a także Dni Dawcy Szpiku, które odbywają się na terenie całego kraju. W Warszawie, już po raz drugi, na wieżowcu Warsaw Spire pojawił się gigantyczny logotyp naszej Fundacji, zachęcający mieszkańców stolicy do rejestracji.

Wydarzenia takie jak WBCD nie mogłyby się odbyć bez wsparcia naszych nieocenionych Wolontariuszy i zaangażowanych firm. 25 maja w sieci sklepów Biedronka pojawiły się specjalne gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez firmę Trefl i propagujące zdrowy styl życia. Część dochodu z ich sprzedaży została przeznaczona na rejestrację nowych potencjalnych Dawców szpiku kostnego.

Bądź z nami i zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi!