Pokaż siłę i charakter

Tutaj nie ma przeszkód, żeby zostać Dawcą szpiku!

Runmageddon to ekstremalny bieg z przeszkodami, który zaraża pozytywną energią ludzi w całej Polsce. Już od ponad dwóch lat Runmageddon wspiera misję Fundacji DKMS, organizując Dni Dawcy Szpiku podczas swoich wydarzeń. Wspólnie udało nam się zarejestrować już ponad 1500 potencjalnych Dawców spiku (lipiec 2018), z czego jeden z nich został Dawcą faktycznym i dał szansę na nowe życie Pacjentowi potrzebującemu przeszczepienia.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w biegach. Dobra zabawa i porządny wysiłek fizyczny gwarantowana :) Więcej informacji znajdziesz na https://www.runmageddon.pl/.

ZAMÓW PAKIET REJESTRACYJNY

Sprawdź, czy możesz zostać dawcą szpiku

Cieszymy się, że chcesz pomóc chorym na nowotwory krwi. Być może dzięki Twojej pomocy ktoś otrzyma szansę na życie. Zamów pakiet rejestracyjny już dziś.

Tylko kilka kroków dzieli Cię od podarowania szansy na życie

Zostań dawcą szpiku

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

Czy mieszkasz w Polsce?

Czy jest to Twoja pierwsza rejestracja jako potencjalny dawca szpiku?

Jaka jest Twoja data urodzenia?

Uwaga! Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 r.ż.

Czy stan Twojego zdrowia pozwala Ci na zostanie Dawcą?

Nie jesteś pewny?

Sprawdź, kto nie może być Dawcą.

Podaj swoje dane:

cm
kg

Możesz zostać Dawcą!

Rejestrując się jako potencjalny Dawca, dajesz szansę na życie chorym na całym świecie.

PAMIĘTAJ O WPISANIU
POPRAWNYCH DANYCH
W FORMULARZU REJESTRACYJNYM.

Dziękujemy za Twoją chęć pomocy,

ale możemy rejestrować tylko osoby mieszkające na stałe w Polsce.

 

Mieszkasz za granicą? Sprawdź nasze oddziały lub napisz na rejestracja@dkms.pl.

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować. Każda osoba może być zarejestrowana tylko w jednym ośrodku dawców szpiku. Aby dowiedzieć się więcej, napisz na rejestracja@dkms.pl.

 

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Twój stan zdrowia nie pozwala na zostanie Dawcą.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możesz zostać Dawcą.
Minimalna waga to 50 kg, a wskaźnik masy ciała (BMI) musi być poniżej 40.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

 

Czy stan Twojego zdrowia pozwola Ci na zostanie Dawcą?

Rejestracja w ODS Fundacji DKMS Polska może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO - NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: arytmia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA - przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: zapalenie tarczycy Hashimoto, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

6. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO, np. zaburzenia ruchowe (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta- Jakoba, zaburzenia napadowe (np. epilepsja).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: neuropatie obwodowe (np. porażenie nerwu promieniowego)i, operacje/poważne urazy głowy.

7. CHOROBY KRWI I SZPIKU: talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi (np. trombofilia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: małopłytkowość w dzieciństwie, niedokrwistość niedoborowa, umiarkowane zaburzenia w morfologii krwi.

8. ZABURZENIA PSYCHICZNE: schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia zachowania osób dorosłych.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: depresja, neurastenia.

9. CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, leczenie hormonem wzrostu w przeszłości, hiperprolaktynemia.

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

12. UZALEŻNIENIA: alkohol, narkotyki, leki

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: wieloletni okres trwałej abstynencji bez rozpoznania narządowych powikłań uzależnienia

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00.

Zostań Dawcą

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca
Jak zostać Dawcą?

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa? Obejrzyj film i dowiedz się więcej.

Poznaj historię Aleksandra, który zarejestrował się na Runmageddon Wrocław i podarował cząstkę siebie

runmageddon

O Fundacji DKMS dowiedziałem się przez przypadek. Wstyd się przyznać, ale przedtem nie zastanawiałem się nad tą chorobą i koniecznością przeszczepów komórek macierzystych. Zarejestrowałem się po Runmageddonie we Wrocławiu. Dokładniej mówiąc po 12 km biegu mój tata pokazał mi namiot DKMS. Tam wolontariusze opowiedzieli mi o przeszczepach i po tym, nie było już innej opcji jak tylko się zarejestrować. Dopiero później kiedy trochę o tym poczytałem dowiedziałem się jaka to jest piekielna choroba. Koniec końców, w mojej ocenie, to moje całe prężenie mięśni na wszystkich moich treningach, zawodach czy biegach przełajowych traci jakikolwiek sens, jeżeli nie pomogę osobie, która bez mojej pomocy najprawdopodobniej umrze.

Zarejestrowałem się w maju 2017, a już w październiku tego samego roku dostałem telefon od DKMS, że jest człowiek, który potrzebuje mojej pomocy i czy dalej chcę uczestniczyć w tym programie. Wtedy najchętniej bym wstał i od razu pojechał we wskazane miejsce. Okazało się, że najpierw należy wykonać całą masę testów potwierdzającą zgodność z biorcą. Na końcu zostałem zaproszony do kliniki w Gliwicach na ostatnie badania na miesiąc przed oddaniem komórek macierzystych. Zrobili mi wtedy wszystkie możliwe badania. Wszystko to działo się bardzo szybko i sprawnie. Pani pielęgniarka prowadziła nas od gabinetu do gabinetu przez co nie czekaliśmy w kolejkach. Ta wyprawa kończyła się na badaniach u lekarza, który ostatecznie kwalifikował do przeszczepu. Wtedy czekaliśmy w kolejce razem z chorymi i tak na dobrą sprawę zrozumiałem jaką straszną chorobą jest białaczka. To wywołało u mnie determinację większą niż kiedykolwiek wcześniej. Po prostu nie było takiej siły na niebie i ziemi, która powstrzymałaby mnie od stawienia się w klinice miesiąc później na oddaniu komórek.

Pierwsze na co zwróciłem uwagę to niesamowita chęć pomocy wszystkich dookoła. Moim zdaniem ja zrobiłem najmniej. Ja tylko zrobiłem to co trzeba było. Nie było nikogo kto by mnie nie wspierał w tym jak tylko dowiedzieli się, że będę oddawał szpik. Na przykład podczas badania w Gliwicach lekarz stwierdził, że przed przeszczepem muszę usunąć ząb i to jak najszybciej, żeby wyeliminować jakiekolwiek powikłania. Dentysta wtedy przyjął mnie nie tyle nawet, że bez kolejki, ale czekał na mnie po pracy, bo utknąłem w korku. Pani kardiolog też dodatkowo wykonała mi wszystkie badania jakie tylko są możliwe, żeby rozwiać wątpliwości czy mogę być dawcą czy nie. Na pobraniu musiałem stawić się na tyle wcześnie, że nie zdążyłbym zjeść śniadania w hotelu, więc rano na recepcji czekał już na mnie prowiant na drogę. Nie mówiąc już o niesamowitym wsparciu rodziny. Każdy robił co tylko mógł żeby pomóc. Ja tylko zachowałem się jak trzeba.

Samo pobranie, wbrew ogólnej opinii, w ogóle nie jest bolesne. Istnieje przekonanie, że pobranie polega na wbijaniu ogromnej igły i to w sam środek kręgosłupa, to strasznie boli, i człowiek nigdy nie jest już tym samym człowiekiem. To oczywiście nieprawda. Komórki macierzyste pobrano mi metodą obwodową – generalnie pobierano krew z lewej ręki, przepuszczano przez separator komórkowy i po tym tą krew wtłaczano z powrotem do krwioobiegu przez prawą rękę. Bolało tyle co podłączenie wenflonów. Sam proces trwał ponad 5 godzin, więc po prostu był trochę nudny. Poza tym nie było żadnych nieudogodnień. Cały czas były z nami bardzo sympatyczne pielęgniarki, które bez przerwy upewniały się czy przypadkiem nie przestało nam być wygodnie.

Niesamowite jest to, że moje komórki macierzyste zostały wysłane aż do Ameryki. Biorcą okazał się mężczyzna w starszym wieku.