O helpers' generation

Pomagacie, bo możecie i chcecie

W Polsce studiuje około 1,5 mln młodych ludzi – to właśnie Wy coraz chętniej angażujecie się w akcje społeczne oraz wolontariat. Macie w sobie ogromny zapał i chęć zmiany świata na lepsze, a także świadomość jak ważne jest krzewienie idei dawstwa. Wasza postawa zainspirowała nas do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych Dawców wśród społeczności akademickich.

Projekt studencki rozpoczęliśmy w kwietniu 2013 roku. Jego celem było i nadal jest zaangażowanie całego środowiska akademickiego, a zwłaszcza Was – Studentów, w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. Do tej pory projekt odbywał się każdego roku akademickiego w ramach dwóch edycji - wiosennej i jesiennej. To właśnie Wasz entuzjazm pociąga za sobą ogromną grupę ludzi chętnych do świadomej rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego. Dzięki Wam rejestrujemy młode, zdrowe osoby, które przez wiele lat pozostaną w bazie Dawców szpiku i będą mieć możliwość uratowania komuś życia.

Za to wszystko, co do tej pory zrobiliście dla chorych na nowotwory krwi, bardzo Wam DZIĘKUJEMY!

Od tego roku wprowadzamy trochę zmian. Mamy nadzieję, że się Wam one spodobają.

Po pierwsze wprowadzamy nazwę dla projektu, która będzie obecna przez kolejne lata. Od tego roku projekt studencki będzie nosił nazwę HELPERS’ GENERATION.

Po drugie wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom zdecydowaliśmy się jesienią zorganizować akcje na maksymalnie 45 największych uczelniach, a na wiosnę koordynować akcje rejestracji na 80 mniejszych.

Po trzecie uruchamiamy konkurs, którego nagrodą będzie odbycie wakacyjnego (lipiec – sierpień’ 17) stażu w siedzibie naszej Fundacji wraz z wynagrodzeniem i zakwaterowaniem, które zapewnia Fundacja DKMS.

 

Chcemy wyróżnić Was jako społeczność, która nie tylko organizuje akcje rejestracji potencjalnych Dawców, pomaga w ich przygotowaniu, a później w samej rejestracji, ale także jest gotowa oddać cząstkę siebie, aby dać życie potrzebującej osobie. Uważamy, że jesteście wyjątkowi, a Wasza gotowość do pomagania jest godna naśladowania. Dlatego też zamierzamy wspierać Was z całych sił i nagłaśniać taką postawę.

 

Tym samym każda uczelnia może wziąć udział w projekcie tylko raz w danym roku akademickim, a wszyscy Liderzy do obu odsłon zostaną wyłonieni w ramach tylko jednej rekrutacji.

Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, jak ważny dla Was jest kontakt z nami - zwłaszcza w trakcie dopełniania wszystkich formalności i prowadzenia działań promocyjnych dla akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Chcemy mieć dla Was więcej czasu, aby pomóc Wam rozwiązywać ewentualne problemy, a także inspirować Was do podejmowania nowych, innowacyjnych i kreatywnych działań, dzięki którym zarejestrujecie więcej świadomych Dawców.

Pamiętajcie, że przesyłając zgłoszenie deklarujecie swoją gotowość do udziału bez względu na to, do której odsłony zostaniecie wybrani. Oznacza to również, że warsztaty odbędą się jesienią oraz wiosną, więc każdy wybrany Lider zostanie przeszkolony.

SCHEMAT ORGANIZACJI AKCJI

Rejestracja potencjalnych Dawców wśród studentów odbywa się według następującego schematu:

KROK 1 – wspólna dla obu etapów rekrutacja Liderów studenckich, którzy na konkretnej uczelni będą odpowiedzialni za rejestrację

KROK 2 – szkolenie Liderów studenckich podczas warsztatu, który odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2016 r. oraz w marcu 2017 r.Warsztat ma na celu przekazanie wiedzy na temat:

  • idei dawstwa,
  • organizacji akcji rejestracji potencjalnych Dawców,
  • procesu rejestracji potencjalnych Dawców (m.in. zmian, które zostały wprowadzone w ostatnich miesiącach),
  • projektu HELPERS’ GENERATION,
  • Fundacji DKMS.

Dzięki temu spotkaniu wszyscy będziemy mogli się lepiej poznać i wymienić doświadczeniami, co z pewnością pozytywnie przełoży się na naszą dalszą współpracę.

Warsztat odbędzie się na terenie Warszawy i potrwa 2 dni. Dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie zostaje zapewnione przez Fundację DKMS. Dokładne terminy znajdują się w ramowym harmonogramie projektu.

Po zakwalifikowaniu się do projektu otrzymacie od nas dokładną instrukcję dojazdu oraz wszystkie niezbędne informacje. Na poniższych filmach i zdjęciach możecie zobaczyć, jak przebiegały warsztaty przy poprzednich edycjach projektu:
FILM 1 "Fundacja DKMS szuka studenckich ambasadorów"
FILM 2 "Akcja Fundacji DKMS - Dwa Wymazy i Do Bazy"
FILM 3 "Projekt studencki PowiedzAAAaaa"
FILM 4 "Helpers' Generation - warsztaty "

KROK 3 – promocja i nagłośnienie akcji rejestracji potencjalnych Dawców; dopełnienie wymaganych formalności, pozyskanie Wolontariuszy

KROK 4 – rejestracja potencjalnych Dawców

Rezultaty PROJEKTU STUDENCKIEGO

Liczba przeprowadzonych akcji – 710
Liczba zarejestrowanych potencjalnych Dawców – 89 014
Liczba faktycznych Dawców – 341

Wyniki są imponujące, ale niestety cały czas jest to kropla w morzu potrzeb. Nieustannie dążymy do tego, aby wskutek ciągłego powiększania bazy Dawców oraz jakości ich typizacji, każdy chory na nowotwór krwi mógł, jak najszybciej, dostać szansę na powrót do zdrowia.

Dane na dzień 20.01.2017 r.

projekt oczami studentów

relacja wiktorii

Nazywam się Wiktoria i swoją przygodę z Fundacją DKMS zaczęłam w dość nietypowy sposób. Studiuję na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i należę do jednej z uczelnianych Organizacji. Na spotkaniu Zarządu zostałam wybrana na Lidera jesiennej edycji rejestracji Dawców. Na początku obawiałam się, że sobie nie poradzę, bo kierunek lekarski wymaga ogromu wysiłku i czasu, jednak wewnętrznie czułam się w obowiązku aby zorganizować akcję rejestracji. W szpitalu wielokrotnie widziałam Pacjentów, którzy żyją dzięki dobrej woli Dawców - to dało mi ogromną motywację i napęd do działania.

RELACJA ALEKSANDRY

Organizacja projektu studenckiego na Politechnice Warszawskiej w grudniu 2015 r. i kwietniu 2016 r. nie była moim początkiem przygody z Fundacją DKMS…
Pod koniec 2011 roku mój tata, wykładowca Politechniki Warszawskiej w Płocku, wpadł na pomysł zorganizowania akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku na uczelni.(...) Zarejestrowaliśmy wtedy odpowiednio 406 i 358 dawców! Pomagając i biorąc aktywnie udział w tych akcjach zaraziłam się całą ideą i postanowiłam, że będę dalej działać w tym kierunku.

Relacja Ewy

Zawsze lubiłam pomagać innym, ale czułam, że chcę zrobić coś więcej. Fundację DKMS kojarzyłam z internetu, social mediów. Jakoś w maju 2014 roku pomyślałam o tym, że mogłabym zorganizować Dzień Dawcy Szpiku na uczelni w przyszłym roku akademickim. Wydawało mi się, że dostanę materiały rejestracyjne z Fundacji, rozstawię kilka stolików i to wszystko. Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak projekt studencki.

Relacja Mileny

Rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców, zdawałam sobie sprawę z tego, że prawdopodobieństwo zostania Dawcą faktycznym nie jest duże. Bardzo dotykał mnie fakt, że „tylko” tyle mogłam zrobić w walce z nowotworami krwi. Odkąd zyskałam świadomość dotyczącą tego problemu, wyrażałam głęboką niezgodę na fakt, że to się naprawdę dzieje – że choroba wydaje wyrok na tak wielu ludzi…

Relacja Macieja

Co mnie zachęciło do zgłoszenia? Rzeczą, którą najbardziej cenie w życiu jest rodzina. Zgłaszając się do projektu Helpers’ Generation byłem pewny, że dzięki zorganizowaniu na mojej uczelni akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku mogę uratować wiele rodzin, dać nadzieję rodzicom na przeszczep ich dziecka, umocnić wiarę chorych na białaczkę, że ktoś o nich pamięta. Uzupełniając formularz zgłoszeniowy czułem ogromną satysfakcję, że to co robię ma sens.

MATERIAŁY DO POBRANIA

Razem możemy więcej

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI HELPERS’ GENERATION