Światowy Dzień Dawcy Szpiku - 19 września

18 Wrzesień 2015

19 września tego roku po raz pierwszy będziemy świętować Światowy Dzień Dawcy Szpiku (World Marrow Donor Day - WMDD). To wyjątkowe wydarzenie zostało ustanowione przez Światowe Stowarzyszenie Dawców Szpiku ( World Marrow Donor Associacion - WMDA), skupiające wokół siebie rejestry Dawców komórek macierzystych i krwi pępowinowej z całego świata oraz reprezentujące 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych zarejestrowanych bazach Dawców w 52 krajach.

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia są słowa podziękowania „Thank you 25 million donors” (Dziękujemy 25 milionom Dawców), które zwracają uwagę na międzynarodową współpracę baz i rejestrów na polu transplantologii krwiotwórczych komórek macierzystych oraz podkreślają postawę potencjalnych Dawców, którzy bezinteresownie dzielą się sobą z innymi. Do akcji dołączyło już wiele organizacji, które tego dnia będą świętować razem z Dawcami i WMDA, ale również zwracają uwagę na fakt, że 25 milionów Dawców to wciąż za mało, by dać szanse na życie wszystkim potrzebującym.

„Jako największa międzynarodowa baza Dawców komórek macierzystych, w której zarejestrowanych jest więcej niż 5 milionów Dawców, dołączamy do świętowania WMDD, aby uhonorować naszych Dawców” - mówi Sandra Bothur, członek Zarządu DKMS. „Bycie członkiem WMDA pozwala nam na międzynarodową współpracę i łączenie tych, którzy chcą dzielić się życiem, z tymi, którzy chcą żyć. Idea dawstwa szpiku nie ma granic, ale wciąż wielu Pacjentów nie znajduje swojego zgodnego Dawcy."

Michael Boo, Prezes WMDA, również dzieli się swoim entuzjazmem związanym z obchodami pierwszego Światowego Dnia Dawcy Szpiku, „Każdego dnia Pacjenci otrzymują drugą szansę na życie dzięki bezinteresownym aktom pomocy od zwykłych ludzi. Jesteśmy podekscytowani świętowaniem tego dnia wspólnie z wolontariuszami i potencjalnymi Dawcami komórek macierzystych. Każda osoba, która angażuje się w tę nierówną walkę, daje nadzieję Pacjentom nie tylko z kraju, w którym mieszka, ale także potrzebującym z całego świata.”

Wszystkie Dni Dawcy Szpiku odbywające się 19 września będą dedykowane WMDD, a także wszystkim ludziom wspierającym walkę z nowotworami krwi, którym bliska jest nasza misja znalezienia bliźniaka genetycznego dla każdego Pacjenta potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.