Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.

8 milionów potencjalnych Dawców szpiku w bazach DKMS!

William Chapman jest 20-letnim studentem chemii, który w piątek, 9 marca zarejestrował się jako 8 milionowy Dawca w bazie DKMS w Wielkiej Brytanii. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w trakcie akcji rejestracji na Uniwersytecie w Shefield. Misją DKMS-u jest znalezienie dawcy dla każdego potrzebującego przeszczepienia szpiku Pacjenta. Na świecie co 35 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi i dla ponad 80 000 Pacjentów z całego świata co roku jest poszukiwany niespokrewniony Dawca.

William Chapman jest 20-letnim studentem chemii, który w piątek, 9 marca zarejestrował się jako 8 milionowy Dawca w bazie DKMS w Wielkiej Brytanii. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w trakcie akcji rejestracji na Uniwersytecie w Shefield.

Misją DKMS-u jest znalezienie dawcy dla każdego potrzebującego przeszczepienia szpiku Pacjenta. Na świecie co 35 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi i dla ponad 80 000 Pacjentów z całego świata co roku jest poszukiwany niespokrewniony Dawca.

„Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zarejestrować się jako potencjalny Dawca, a sam proces rejestracji był prosty. Jestem poruszony, że być może uratuję komuś życie. Ty też możesz pomóc komuś w potrzebie, dlatego proszę poświęć trochę swojego czasu i zarejestruj się!” – apeluje William Chapman.

Każdy potencjalny Dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku to szansa dla chorych na nowotwór krwi. Jedynie 1 procent zarejestrowanych Dawców zostaje Dawcą faktycznym, ważne jest aby Dawców było jak najwięcej i stale przybywało. Im więcej potencjalnych Dawców, tym większe prawdopodobieństwo, że każdy potrzebujący przeszczepienia Pacjent, otrzyma pomoc.

W Polsce każdego roku około 10 tysięcy osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi lub szpiku, dla wielu Pacjentów jedynym lekarstwem dającym szansę na wieloletnie wyzdrowienie jest przeszczepienie od zdrowego dawcy. Aż w 75 procentach przypadków, takim dawcą zostaje osoba niespokrewniona, dawca zarejestrowany gdziekolwiek na świecie ale zgodny genetycznie z chorym pacjentem – bliźniak genetyczny.

Do grona potencjalnych dawców szpiku może dołączyć każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50kg i bez dużej nadwagi (BMI nie może przekraczać 40). Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Podobne wpisy