Materiały w tej sekcji:
Artykułów: 12

Zdrowy Dawca

Zdarza się, że osoba, która otrzymuje telefon, iż może zostać Dawcą, nie może nim być ze względu na aktualny stan zdrowia. Jako Fundacja DKMS edukujemy potencjalnych Dawców, by dbali o swoje zdrowie na co dzień i mogli pomóc osobie chorej na nowotwór krwi, gdy będzie tego potrzebowała.

Dbając o swoje zdrowie, dbasz nie tylko o siebie samego. Każdego dnia może okazać się, że ktoś, nawet na drugim końcu świata, może potrzebować Twojej pomocy, by przeżyć. To od Ciebie w dużej mierze zależy, czy będzie to możliwe.

Od momentu rejestracji w bazie Dawców szpiku do faktycznej donacji może minąć wiele lat. W tym czasie często zmieniamy adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail. Bardzo ważnym jest, byśmy mogli do Ciebie dotrzeć, gdy potrzebuje Cię Twój „bliźniak genetyczny”.

W 2021 roku na pierwszym etapie procedury dawstwa - typizacji potwierdzającej – aż 32% Dawców z różnych przyczyn nie mogło przystąpić do procedury.

Po rejestracji zmienić się może również nasz stan zdrowia. Nasze codziennie przyzwyczajenia, styl życia i wybory mają olbrzymi wpływ na zdrowie. Nie pozwól, by w chwili, gdy jako potencjalny Dawca możesz dać komuś szansę na życie, okazało się, że na drodze do oddania komórek macierzystych stoją problemy zdrowotne, którym mogłeś zapobiec!

W 2021 roku na etapie typizacji potwierdzającej aż 40% przyczyn niedostępności to problemy medyczne Dawcy. Na badaniach kwalifikujących do donacji u ok. 10% Dawców wykrywane są schorzenia, które czasowo lub trwale uniemożliwiają oddanie komórek macierzystych.

W poniższych artykułach przedstawimy Ci najczęstsze problemy medyczne, z którymi spotykamy się u potencjalnych Dawców szpiku. Omówimy ich wpływ na Twoje zdrowie i wyjaśnimy w jaki sposób wpływają na kwalifikację Dawców. Podpowiemy co robić, by Twoje zdrowe ciało było domem dla zdrowego szpiku – lekarstwa, które ratuje życie i zdrowie tysiącom osób na świecie.

W zdrowym ciele zdrowy szpik!

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?