Temat
Artykułów: 4

Kontakt z Pacjentem

Możliwe, że zastanawiasz się, kim jest Twój „bliźniak genetyczny”, jaką jest osobą i czym się zajmuje. Myślisz też pewnie o tym, czy istnieje możliwość poznania lub kontaktu z osobą, której pomogłeś.

Po pobraniu koordynator przekazał Ci trzy informacje o Pacjencie. Poznałeś płeć, przybliżony wiek oraz kraj pochodzenia Biorcy. Możliwe, że zastanawiasz się, kim jest Twój „bliźniak genetyczny”, jaką jest osobą i czym się zajmuje. Myślisz też pewnie o tym, czy istnieje możliwość poznania lub kontaktu z osobą, której pomogłeś. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, kluczowe są regulacje prawne kraju, z którego pochodzi Biorca oraz opinia ośrodka transplantacyjnego, gdzie był leczony chory – czyli pod uwagę brany jest także jego stan zdrowia. Kontakt odbywa się również tylko w przypadku chęci Biorcy na wymianę danych oraz podpisania zgody przez Biorcę lub jego opiekunów prawnych. Ty również musisz przygotować pisemną prośbę oraz podpisać zgodę na wymianę danych osobowych. Wcześniej możliwy jest jedynie kontakt anonimowy i cenzurowany, o czym przeczytasz dalej.


Potrzebujesz więcej informacji?
Dział Medyczny
Napisz do nas!
Istnieje wiele sposobów na pomaganie i wspieranie naszej misji
Możesz opowiadać bliskim o dawstwie szpiku, zachęcać ich do rejestracji, wspierać nas finansowo lub pomagać jako wolontariusz.