Zamów pakiet rejestracyjny i zostań Dawcą szpiku

Dawcy szpiku

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę - nowotwór krwi.

To Ty możesz być dla kogoś szansą na życie.
1 na 5 polskich Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego Dawcy szpiku.
Więcej
Tylko 25% Pacjentów znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc!
Potrzebujesz więcej informacji?
Zdobądź dawkę wiedzy
Pomóż nam znaleźć zgodnego Dawcę dla każdego Pacjenta potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych.

Jak to działa?

1. Zamów pakiet rejestracyjny przez internet
Odpowiedz na kilka pytań i zamów swój bezpłatny pakiet rejestracyjny. Prześlemy go na wskazany adres.
2. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet
Wypełnij przesłany formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej części policzka i całość odeślij do nas. My przebadamy Twój wymaz i określimy Twoje HLA (antygeny zgodności tkankowej) - na ich podstawie łączymy Dawców i Pacjentów.
3. Gratulacje. Jesteś aktywnym Dawcą!
Po przebadaniu Twojego wymazu i wprowadzeniu Twoich danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym Dawcą. Od tego momentu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu naszej bazy dla Pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata.
Jest zgodność!
Jeśli okaże się, że możesz komuś pomóc, skontaktuje się z Tobą koordynator naszej Fundacji i zapyta o to, czy podtrzymujesz swoją chęć pomocy. Jeśli Twoja odpowiedź będzie twierdząca, rozpocznie się proces organizacji pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Badania wstępne
Poprosimy Cię o oddanie próbki krwi i wypełnienie ankiety medycznej. W ten sposób będziemy w stanie finalnie potwierdzić Twoją zgodność z potrzebującym Pacjentem i sprawdzić, czy Twój stan zdrowia pozwala na zostanie Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej
W 90% przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne. Z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
W 10% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego czy kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Dzień zero
Po zakończeniu pobrania krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy transportowane są do kliniki, w kórej przebywa Pacjent. W tzw. "dniu zero" komórki są przeszczepiane Pacjentowi, a sam proces przeszczepienia przypomina podanie kroplówki,
Druga szansa na życie
Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu Pacjentów otrzymuje drugą szansę na życie. Dawstwo komórek macierzystych jest anonimowe, ale jeśli prawo danego kraju na to pozwala, a Dawca i Biorca chcą się spotkać, to jest to możliwe po minimum 2 latach od pobrania.
Zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny i zostań Dawcą.
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.