Pacjenci i ich bliscy

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, m.in. białaczkę. Zdiagnozowanie nowotworu krwi w pierwszym momencie jest ogromnym szokiem nie tylko dla Pacjentów, ale także dla ich przyjaciół i rodziny. Jeśli jesteś Pacjentem, znajdziesz tutaj informacje o tym, w jaki sposób możemy pomóc, a także wiele materiałów edukacyjnych, które wesprą Cię w tym trudnym momencie.

Jeśli jesteś przyjacielem bądź bliskim Pacjenta, z pewnością nie chcesz bezradnie patrzeć z założonymi rękami. Poniżej znajdziesz informacje o tym, co możesz zrobić dla Pacjenta w tej trudnej sytuacji.

O nowotworach krwi

Diagnoza – nowowtwór krwi - jest wstrząsem nie tylko dla Pacjenta, ale dla całej rodziny. Często informacja o chorobie pojawia się nagle. Człowiek pozostaje z wieloma pytaniami dotyczącymi choroby, sposobów leczenia i myślą – co dalej?

Naszym zamiarem jest tworzenie materiałów i dzielenie się wiedzą, która mamy nadzieję, będzie pomocna na każdym etapie – od diagnozy aż po czas rekonwalescencji.

W ramach "Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów" chcemy w pełni i kompleksowo wspierać Pacjentów na wszystkich etapach choroby od diagnozowania, poprzez leczenie, aż do całkowitego wyzdrowienia.


„Głos Pacjenta Onkologicznego” to bezpłatny dwumiesięcznik dla chorych na nowotwory i ich bliskich, kolportowany do ponad 150 miejsc w Polsce. Zobacz wersję elektroniczną.

Terapia nowotworów krwi

Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku, jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 200 różnych chorób. Wśród nich są białaczki, chłoniaki, szpiczaki, a także inne choroby nienowotworowe układu krwiotwórczego. Być może także w Twoim procesie leczenia przewidziane jest wykonanie przeszczepienia krwiotwórczych komórek. Dowiedz się więcej o tym jak przebiega ten proces, kto poszukuje Dawcy i kto organizuje pobranie. Ta wiedza może się przydać.

Wsparcie psychoonkologiczne

Diagnoza jest bardzo trudnym momentem w życiu każdego Pacjenta oraz jego bliskich, dlatego staramy się dołożyć wszelkich starań, aby być dla nich wsparciem. W tym celu współpracujemy z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą z tymi, którzy tak bardzo tego potrzebują. Pacjenci i ich bliscy otrzymują wsparcie m.in. psychoonkologa, z którym mogą porozmawiać na każdy, trudny temat. Ta bezpieczna przestrzeń daje możliwość do zadawania pytań, wyjaśnienia stanów emocjonalnych i reakcji, które towarzyszą Pacjentowi w tym czasie. To także pomoc w zmierzeniu się z nową rzeczywistością, którą jest choroba.

Żywienie Pacjentów z nowotworami krwi na różnych etapach choroby

Zbilansowana dieta może wspomagać leczenie chorób hematoonkologicznych i wpływać na ich przebieg. Odpowiednia ilość składników odżywczych w codziennym menu zapobiega powstawaniu niedoborów żywieniowych i pomaga utrzymać optymalną masę ciała.

Zapewnia sprawniejszą pracę układu odpornościowego osoby chorej oraz szybszą odbudowę komórek uszkodzonych przez chemioterapię lub chemioradioterapię. U osób wymagających przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych odpowiedni sposób żywienia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i odrzucenia przeszczepu.

Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.