Materiały w tej sekcji:
Artykułów: 34

Czym są nowotwory układu krwiotwórczego?

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Dowiedz się więcej o nowotworach krwi.

About Blood Cancer

Nasza krew przepływa przez naczynia krwionośne, zaopatrując wszystkie tkanki organizmu w składniki odżywcze. W około 5 litrach krwi krążącej w naszym organizmie znajdują się miliardy komórek krwi, które pełnią różne funkcje życiowe. Wszystkie komórki krwi wywodzą się z krwiotwórczych komórek macierzystych.

Hematopoetyczne komórki macierzyste nazywane są "komórkami macierzystymi" i nie mają jeszcze określonej funkcji. Są one w stanie odnawiać się i różnicować w komórki o określonej funkcji, zastępując w ten sposób komórki, które obumierają. W szpiku kostnym, komórki macierzyste krwi dzielą się i przekształcają w komórki progenitorowe. Poprzez dalsze podziały, komórki progenitorowe dojrzewają i przekształcają się w różne typy komórek krwi, a następnie dostają się do krwioobiegu.

Różne czynniki mogą zakłócać prawidłowe procesy dojrzewania, różnicowania i naturalnego obumierania komórek. Może to prowadzić do powstawania niedojrzałych lub nieprawidłowych komórek krwi, które dostają się do krwiobiegu i namnażają się w niekontrolowany sposób.

Te niedojrzałe lub nieprawidłowe komórki nazywane są komórkami nowotworowymi. Komórki nowotworowe zalewają krwioobieg i wypierają zdrowe komórki. W rezultacie krew nie może już wykonywać swoich podstawowych zadań, takich jak transport tlenu i ochrona organizmu przed infekcjami.

Chcesz pomóc Pacjentom i ich bliskim, szukającym niespokrewnionego Dawcy szpiku?

Artykuł
Białaczka - kompendium wiedzy
W naszym kompendium zebraliśmy kompleksowe informacje dotyczące białaczki – od charakterystyki choroby, rodzajów białaczki, przyczyn, objawów, diagnostyki, leczenia aż do rokowań przy poszczególnych rodzajach białaczek.
Czytaj więcej
Artykuł
Chłoniak - kompendium wiedzy
W naszym kompendium zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące chłoniaków - licznej i zróżnicowanej grupy chorób nowotworowych wywodzących się z układu limfatycznego, czyli chłonnego. Dowiedz się więcej o chorobie, jej rodzajach, przyczynach, objawach, diagnostyce, leczeniu i rokowaniach.
Czytaj więcej

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?

Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, jak możesz pomóc!

Możesz zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, zorganizować akcję rejestracji, przekazać darowiznę lub pomagać w jeszcze inny sposób.