Materiały w tej sekcji:
Artykułów: 70

Czym są nowotwory układu krwiotwórczego?

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Dowiedz się więcej o nowotworach krwi.

About Blood Cancer

Nasza krew przepływa przez naczynia krwionośne, zaopatrując wszystkie tkanki organizmu w składniki odżywcze. W około 5 litrach krwi krążącej w naszym organizmie znajdują się miliardy komórek krwi, które pełnią różne funkcje życiowe. Wszystkie komórki krwi wywodzą się z krwiotwórczych komórek macierzystych.

Hematopoetyczne komórki macierzyste nazywane są "komórkami macierzystymi" i nie mają jeszcze określonej funkcji. Są one w stanie odnawiać się i różnicować w komórki o określonej funkcji, zastępując w ten sposób komórki, które obumierają. W szpiku kostnym, komórki macierzyste krwi dzielą się i przekształcają w komórki progenitorowe. Poprzez dalsze podziały, komórki progenitorowe dojrzewają i przekształcają się w różne typy komórek krwi, a następnie dostają się do krwioobiegu.

Różne czynniki mogą zakłócać prawidłowe procesy dojrzewania, różnicowania i naturalnego obumierania komórek. Może to prowadzić do powstawania niedojrzałych lub nieprawidłowych komórek krwi, które dostają się do krwiobiegu i namnażają się w niekontrolowany sposób.

Te niedojrzałe lub nieprawidłowe komórki nazywane są komórkami nowotworowymi. Komórki nowotworowe zalewają krwioobieg i wypierają zdrowe komórki. W rezultacie krew nie może już wykonywać swoich podstawowych zadań, takich jak transport tlenu i ochrona organizmu przed infekcjami.

Chcesz pomóc Pacjentom i ich bliskim, szukającym niespokrewnionego Dawcy szpiku?
Artykuł
Białaczka - kompendium wiedzy
W naszym kompendium zebraliśmy kompleksowe informacje dotyczące białaczki – od charakterystyki choroby, rodzajów białaczki, przyczyn, objawów, diagnostyki, leczenia aż do rokowań przy poszczególnych rodzajach białaczek.
Czytaj więcej
Artykuł
Chłoniak - kompendium wiedzy
W naszym kompendium zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące chłoniaków - licznej i zróżnicowanej grupy chorób nowotworowych wywodzących się z układu limfatycznego, czyli chłonnego. Dowiedz się więcej o chorobie, jej rodzajach, przyczynach, objawach, diagnostyce, leczeniu i rokowaniach.
Czytaj więcej
Artykuł
Zespoły mielodysplastyczne - kompendium wiedzy
Zespoły mielodysplastyczne to grupa zróżnicowanych chorób szpiku kostnego, która najczęściej dotyka seniorów (choć zdarza się, że zapadają na nie także osoby młodsze, w tym dzieci).
Czytaj więcej
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?
Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, jak możesz pomóc!
Możesz zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, zorganizować akcję rejestracji, przekazać darowiznę lub pomagać w jeszcze inny sposób.