Historia Dawcy

Adam Nowak - Dawca szpiku

Jeżeli zostałbym ponownie poproszony o oddanie szpiku, to zgodziłbym się bez wahania! Po pobraniu dowiedziałem się, że mój "bliźniak genetyczny", dla którego jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku, to nastoletni chłopiec z USA, przed którym jeszcze całe piękne życie.

03.03.2022

Czy wiedzieliście, że w Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi? A jeżeli chodzi o najmłodszych, to każdego roku w Polsce ponad 400 dzieci dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie zgodnego Dawcy komórek macierzystych. Możesz zostać nim także i Ty!

Od momentu rejestracji w Fundacji DKMS minęło już kilka lat, więc byłem bardzo zaskoczony, gdy dostałem informację, że mój "genetyczny bliźniak" chory na białaczkę mnie teraz potrzebuję. Gdy dotarł do mnie fakt, że mogę pomóc komuś choremu i podzielić się życiem, to poczułem się bardzo zdeterminowany i nie wahałem się ani chwili!

Metoda pobrania komórek macierzystych od zgodnego Dawcy dopasowywana jest do leczenia chorego Pacjenta. Byłem więc gotowy na obie formy pobrania. W moim przypadku zdecydowano o pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Ta metoda wybierana jest tylko w 10 procentach przypadków. W pozostałych 90 procentach przypadków wykonuje się pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, co nie wiąże się z hospitalizacją.

Wiele osób rezygnuje z możliwości rejestracji z powodu lęku przed procedurą pobierania komórek macierzystych. Fakt ten wynika najczęściej z niewiedzy, ponieważ obie metody pobierania materiału do przeszczepienia, czy to z krwi obwodowej czy też z talerza kości biodrowej – są bezpieczne i mało inwazyjne. A jeżeli już pojawiają się jakiekolwiek niedogodności związane z pobraniem, to są one niczym w porównaniu z tym co obecnie przechodzi osoba chora, czekająca na przeszczep szpiku.

Podsumowując. Jeżeli zostałbym ponownie poproszony o oddanie szpiku, to zgodziłbym się bez wahania! Po pobraniu dowiedziałem się, że mój "bliźniak genetyczny", dla którego jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku, to nastoletni chłopiec z USA, przed którym jeszcze całe piękne życie.

I z pewnością wierze, że uda mu się wygrać z chorobą! Was moi drodzy również gorąco zachęcam do rejestracji.

Możliwe, że teraz to twój "genetyczny bliźniak" potrzebuję pomocy. Dla was to niewiele, ale osobie chorej może realnie uratować życie!

Ty też możesz uratować komuś życie!
Historie Dawców