Historia Dawcy

Agnieszka Kirsza - Dawczyni komórek macierzystych

Zapisałam się do bazy DKMS jakieś 6 lat temu po namówienie przez koleżankę ze studiów - teraz jestem jej bardzo wdzięczna bo gdyby nie ona nie miałabym szansy na uratowanie komuś życia :)

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021

Zapisałam się do bazy DKMS jakieś 6 lat temu po namówienie przez koleżankę ze studiów - teraz jestem jej bardzo wdzięczna bo gdyby nie ona nie miałabym szansy na uratowanie komuś życia :) Pamiętam, że przed zapisaniem się do bazy miałam duże wątpliwości, bałam się że nie dam sobie rady. Podczas oddawania wymazu wiedziałam już, że najważniejsza jest na druga chora osoba i ona nie ma wyboru, a ja nie mogłabym odbierać jej szansy.

Telefon z DKMSu dostałam w wakacje, od razu się zgodziłam i byłam strasznie podekscytowana. Na potwierdzenie zgodności i zaproszenie na badania wstępne czekałam około 3 miesięcy, potem wszystko poszło już szybko, zakwalifikowałam się do oddania komórek macierzystych z krwi obwodowej. 4 dni przed oddaniem przyjmowałam czynnik wzrostu, czułam się po nim trochę osłabiona i bolały mnie kości, ale byłam uprzedzona o efektach ubocznych, a wszystkie objawy dało się zwalczyć paracetamolem :) Samo oddanie komórek kompletnie nie bolało, powiedziałabym nawet że było przyjemniejsze niż oddawanie krwi, a cały proces trwał u mnie ok 6 godzin które zleciały mi bardzo szybko. Zajmowały się mną przemiłe panie pielęgniarki, a sama miałam możliwość czytania książki czy korzystania z telefonu. Na koniec okazało się że oddałam dużo więcej komórek niż mój biorca potrzebował przez co byłam z siebie niesamowicie dumna. Po wyjściu z kliniki transplantacyjnej byłam przeszczęśliwa, nie czułam żadnych efektów ubocznych, wręcz czułam się dużo lepiej niż przed samym pobraniem, a parę dni później wspięłam się na Śnieżkę :)

Moje komórki trafiły do dorosłej kobiety z Polski.

PS tatuaże w niczym nie przeszkadzają!

Wszystkich niezdecydowanych szczerze zachęcam do dołączenia do bazy dawców! Warto pomagać.

Razem możemy podarować jeszcze więcej szans na życie.
Historie Dawców
Ta strona została zaktualizowana. Prosimy odśwież ją.