1 sierpnia 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o Grant Badawczy DKMS im. Johna Hansena 2024. DKMS wspiera rocznie nawet do czterech projektów badawczych w dziedzinie przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych lub terapii komórkowych.
Dotacja skierowana jest do młodych naukowców, którzy uzyskali stopień doktora (dr, dr n. med. lub równoważne osiągnięcia) nie wcześniej niż 10 lat temu. Wysokość dofinansowania wynosi 240 000 euro i będzie wypłacana przez okres trzech lat. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.
DKMS jest znany przede wszystkim jako największy na świecie Ośrodek Dawców Szpiku w którym zarejestrowanych jest ponad 11,5 miliona potencjalnych dawców komórek macierzystych. Jednak ta organizacja non-profit jest również głęboko zaangażowana w dziedzinie medycyny i nauki. „Każdego roku u ponad 1,2 miliona osób na całym świecie diagnozuje się nowotwór krwi i choć przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych może uratować życie wielu z nich, nie wszyscy pacjenci są po nim trwale wyleczeni" - wyjaśnia profesor dr Marcel van den Brink, przewodniczący Rady Medycznej DKMS. „Nadal nawroty i poważne powikłania, w szczególności choroba przeszczep przeciw gospodarzowi, GVHD (od ang. graft-versus-host disease), stanowią poważne wyzwanie dla medycyny i nauki. Chcemy przyczyniać się do ciągłego doskonalenia transplantacji komórek macierzystych i innych terapii komórkowych".
Wszystkie informacje na temat zasad składania wniosków, a także dalsze szczegóły dotyczące grantu badawczego im. Johna Hansena są dostępne na platformie DKMS "Profesjonaliści". W przypadku jakichkolwiek pytań, zainteresowane strony mogą również skontaktować się z DKMS za pośrednictwem poczty elektronicznej: grant@dkms.org.
John A. Hansen - wybitny lekarz o wielkim sercu
John A. Hansen, którego imieniem nazwano ten grant, był wybitnym onkologiem i znakomitym specjalistą od immunogenetyki w renomowanym Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona w Seattle. Dzięki swoim wyjątkowym osiągnięciom w dziedzinie przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych, ten oddany i pełen empatii lekarz wniósł znaczący wkład w zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa przeszczepów krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku kostnego - a tym samym pomógł dać niezliczonym pacjentom drugą szansę na życie. Jako wieloletni członek zarządu Fundacji DKMS i członek Rady Medycznej DKMS, był głęboko związany z rodziną DKMS.