Aktualności

DKMS wyróżnia profesora Carla June’a za przełomową pracę

DKMS Foundation for Giving Life uhonorowała profesora Carla H. June'a Nagrodą Naukową DKMS im. Mechtild Harf 2023 za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie immunologii nowotworów. June stworzył pionierską pracę w temacie wykorzystania limfocytów T w leczeniu nowotworu.

13.07.2023

Według WHO każdego roku na całym świecie diagnozuje się nowotwór u 19 milionów osób. Dla wielu z osób cierpiących na różne rodzaje i stadia nowotworu nie ma skutecznego lekarstwa. Jednak dla naukowców taki stan rzeczy jest po prostu nie do przyjęcia – przyglądają się każdej kwestii, badają wszystkie możliwości, a żadna ścieżka nie jest dla nich zbyt daleka lub zbyt uciążliwa. Dlatego czasami zdarza się, że po wysiłkach, które trwają dziesięciolecia, dzieje się coś niesamowitego – diametralna zmiana – na rynek wprowadzany jest zupełnie nowy lek, który ma znaczący wpływ na życie osób dotkniętych chorobą. Dokładnie tak potoczyła się historia lekarza, a zarazem naukowca, profesora Carla H. June'a.

Carl H. June jest profesorem immunoterapii Richarda W. Vague'a, dyrektorem Centrum Immunoterapii Komórkowej i dyrektorem Parker Institute for Cancer Immunotherapy w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii. Po publikacji swego wstępnego raportu o syntetycznej aktywacji komórek T prawie 30 lat temu, June z powodzeniem opracował metodę wytwarzania komórek CAR-T w celu leczenia opornej i nawrotowej białaczki. Technologia ta, polegająca na genetycznym przeprojektowaniu limfocytów T Pacjenta w celu zwalczania choroby, jest pierwszą techniką terapii transferu genów, która wykazała trwały sukces u Pacjentów z nowotworem i okazała się niezwykle obiecująca w leczeniu nowotworów hematologicznych. June wykazał, że możliwe jest genetyczne zmodyfikowanie komórek T pochodzących od Pacjenta, aby umożliwić im rozpoznawanie i zabijanie komórek, które wykazują nadekspresję pewnych białek, takich jak antygen CD19 (klaster różnicowania 19).

Praca doktora June'a odniosła bezprecedensowy sukces w badaniach klinicznych, prowadząc do niezwykłych wskaźników remisji u Pacjentów, którzy wyczerpali wszelkie inne opcje leczenia. Niektórzy z najwcześniej leczonych Pacjentów doświadczyli długotrwałych remisji trwających ponad dziesięć lat. Od tego czasu ta dziedzina badań bardzo się rozwinęła. Obecnie istnieje sześć zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) terapii prowadzonych komórkami CAR-T w leczeniu wielu nowotworów krwi. Ta forma medycyny precyzyjnej stanowi pierwszą terapię opracowaną w całości w środowisku akademickim, która otrzymała od FDA oznaczenie terapii przełomowej.

„W ostatnich latach niewiele było tak wielkich sukcesów w medycynie jak terapia komórkami CAR-T. Doprowadziła ona już do ponownego przeanalizowania procesu leczenia nowotworów krwi i nadal jest bardzo obiecująca na przyszłość – także w innych jednostkach chorobowych. Dzięki tej nowej formie leczenia nawet śmiertelnie chorzy Pacjenci mogą odzyskać nadzieję – jest to nie tylko niezwykłe dla nauki, ale przede wszystkim bezcenne dla naszych Pacjentów” – mówi prof. Marcel van den Brink, przewodniczący Rady Medycznej DKMS.

Profesor June i jego zespół badawczy z Penn Medicine's Abramson Cancer Center kontynuują prace nad wieloma aspektami podstawowej biologii komórek CAR-T, w tym nad zastosowaniami w przewlekłych infekcjach i chorobach autoimmunologicznych. Jego rewolucyjna praca bez wątpienia pozostawi trwały ślad, inspirując przyszłe pokolenia naukowców i torując drogę do dalszych przełomów w immunoterapii. Co najważniejsze, jego badania dają nadzieję Pacjentom i ich rodzinom, ponieważ komórki CAR-T zostały podane już ponad 15 000 Pacjentów na całym świecie.

„To wielki zaszczyt zostać wybranym do nagrody naukowej DKMS im. Mechtild Harf. Dołączam do grona wielu innych wspaniałych lekarzy i naukowców, którzy już otrzymali tę nagrodę. Dzielę z rodziną Harf smutną historię utraty ukochanego członka rodziny zbyt wcześnie, zatem to wiele dla mnie znaczy, że możemy spotkać się w ten sposób i wznieść toast za przyszłość w leczeniu nowotworu” – mówi dr June. „Dziękuję DKMS i moim wielu wspaniałym kolegom, a także wszystkim Pacjentom i ich rodzinom, którzy zaufali naszym badaniom.”

DKMS angażuje się w ratowanie życia jak największej liczby Pacjentów. Nowe i innowacyjne podejścia pomagają zwiększyć szanse Pacjentów na sukces, niemniej jednocześnie musimy zapewnić dostęp do tych terapii wszystkim potrzebującym. Dr June został nagrodzony, ponieważ jego przywództwo i rzecznictwo rozwinęły immunoterapię zapewniając, że innowacyjne terapie są dostępne dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują. Będąc wybitnym naukowcem z bagażem niesamowitych osiągnięć, jest także zwolennikiem sprawiedliwego dostępu do terapii na całym świecie.

Nagroda została nazwana na cześć Mechtild Harf, matki dwójki dzieci, która zmagała się z białaczką i zmarła w 1991 roku. Jej mąż, Peter Harf, założył DKMS w tym samym roku. Od tego czasu DKMS stał się jedną z wiodących międzynarodowych organizacji w dziedzinie transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych, z wieloaspektowym podejściem do ratowania życia Pacjentów chorych na nowotwory krwi i inne choroby układu krwiotwórczego.

Podobne wpisy