Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.

DOMINIKA WALCZY Z BIAŁACZKĄ! SZUKAMY DAWCY DLA NASZEJ CÓRECZKI!

Dominika to niezwykła 9-latka. Od lipca ubiegłego roku prowadzi najtrudniejszą rozgrywkę swojego życia – walczy z ostrą białaczką szpikową. I tak jak na turniejach szachowych, na których zdobywa medale i podia, tak i przy rozgrywce o swoje życie nie poddaje się! W końcu nadejdzie moment, gdy będzie miała chorobę w szachu. Aby tak się stało musi znaleźć „bliźniaka genetycznego”.

Dominika to niezwykła 9-latka. Od lipca ubiegłego roku prowadzi najtrudniejszą rozgrywkę swojego życia – walczy z ostrą białaczką szpikową. I tak jak na turniejach szachowych, na których zdobywa medale i podia, tak i przy rozgrywce o swoje życie nie poddaje się! W końcu nadejdzie moment, gdy będzie miała chorobę w szachu. Aby tak się stało musi znaleźć „bliźniaka genetycznego”.

Dominika mieszka z rodzicami, mamą Moniką i tatą Krzysztofem oraz z młodszą siostrzyczką Oliwią, w Chrzanowie w województwie małopolskim.

Jest bardzo rezolutną, mądrą i wesołą dziewczynką. Jej ogromną pasją jest gra w szachy. Już od przedszkola zdobywała medale w zawodach krajowych i międzynarodowych. Wykazuje się ogromnymi umiejętnościami i jest już w III kategorii szachowej. W jej wieku to wielkie osiągnięcie. A pasja jaką ma do tego sportu zapewne spowoduje, że w niedługim czasie będzie mogła konkurować o tytuł mistrza krajowego, a następnie o tytuły międzynarodowe.

OD LIPCA 2019 ROKU DOMINIKA PROWADZI NAJTRUDNIEJSZĄ ROZGRYWKĘ SWOJEGO ŻYCIA – WALCZY Z OSTRĄ BIAŁACZKĄ SZPIKOWĄ.

„Wszystko potoczyło się błyskawicznie. 1 lipca o godzinie 10 byliśmy z Dominiką na badaniach. Pobrano jej krew. Już o godzinie 14 dostaliśmy wiadomość z laboratorium, że pilnie musimy skonsultować wyniki z lekarzem. O godzinie 19 byliśmy już na SOR. i tam pozostaliśmy na wiele miesięcy.” – opowiada Krzysztof Chomik, tata Dominiki.

Dominika była leczona farmakologicznie. W grudniu, tuż przed świętami Dominika pomyślnie zakończyła leczenie zasadnicze i wprowadzono terapię podtrzymującą.

„Życie naszej rodziny powoli zaczęło wracać do normy. Przede wszystkim wróciliśmy do domu. Zaczęliśmy snuć plany. Planowaliśmy między innymi organizację dużego pikniku w naszym Chrzanowie, który byłby formą podziękowania wszystkim, którzy w tym trudnym czasie nas wspierali. W trakcie pikniku miała być też prowadzona rejestracja potencjalnych Dawców szpiku. Na oddziale zostało jeszcze dziesiątki małych Pacjentów, którzy szukają swojego „bliźniaka genetycznego.”– dodaje Pan Krzysztof.

WZNOWA – PRZYSZŁA PO ROKU

Niecały rok od diagnozy, w czerwcu tego roku, rodzice Dominiki zaobserwowali, że jej stan się pogorszył. Znów pojawiły się siniaki, krwawienie z dziąseł, bóle bioder i klatki piersiowej. Dominika musiała wrócić do szpitala. Tym razem leki, chemioterapia nie wystarczą. Dominika została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku kostnego.

„Walczymy o powrót do zdrowia naszej córeczki. Wierzymy, że przyjdzie czas, gdy Dominika wygra


tę rozgrywkę i będzie miała chorobę w szachu.” – mówi Pan Krzysztof.„Zarejestruj się do bazy potencjalnych dawców szpiku. To nie boli, a może uratować ludzkie życie. Życie dzieci, tak upragnionych przez rodziców.” – prosi Pani Monika, mama Dominiki.

Rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć w link:

www.dkms.pl/pl/walczymy-o-dominike

i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.

Ponadto każdy, kto chce zarejestrować jako potencjalnych Dawców szpiku również swoich bliskich może zamówić tzw. Zestaw na 5, w którym będzie umieszczonych 10 pakietów rejestracyjnych (do rejestracji łącznie 10 osób). Osoby, które chcą zamówić Zestaw na 5! proszone są o bezpośredni kontakt z koordynatorem Fundacji DKMS – Anna Grad, tel. 22 882 95 74, e-mail: anna.grad@dkms.plIm więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla Pacjentów takich jak Dominika.

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie.Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!

KTO MOŻE ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU

  • osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat
  • osoba świadoma swojej decyzji
  • osoba o dobrym ogólnym stanie zdrowia
  • osoba udzielająca zgody na pobranie komórek dwiema metodami
  • osoba pierwszy raz rejestrujaca się jako potencjalny dawca szpiku
  • osoba bez większej nadwagi

SĄ DWIE METODY POBRANIA MATERIAŁU GENETYCZNEGO DO PRZESZCZEPIENIA

I pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej – metoda ta stosowana jest w 85% wszystkich pobrań

II pobranie szpiku z talerza kości biodrowej – metoda ta stosowana jest w 15% wszystkich pobrań

Podobne wpisy