Fundacja DKMS razem z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej podczas LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017

Na świecie co 35 sekund, a w Polsce co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Fundacja DKMS kontynuuje współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej umożliwiając kibicom zarejestrowanie się w bazie Fundacji DKMS oraz propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego. Czerwone stoiska Fundacji będzie można spotkać podczas Ceremonii i Meczu Otwarcia LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017: Polska-Serbia na PGE Narodowym już 24 sierpnia.

Na świecie co 35 sekund, a w Polsce co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Fundacja DKMS kontynuuje współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej umożliwiając kibicom zarejestrowanie się w bazie Fundacji DKMS oraz propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego. Czerwone stoiska Fundacji będzie można spotkać podczas Ceremonii i Meczu Otwarcia LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017: Polska-Serbia na PGE Narodowym już 24 sierpnia. Rejestracje kibiców siatkówki będą także prowadzone na wszystkich pozostałych meczach turnieju.

Polski Związek Piłki Siatkowej aktywnie współpracuje z Fundacją DKMS już od 2014 roku, przeprowadzając szereg akcji rejestrowania Dawców podczas FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn, na meczach z udziałem reprezentacji Polski oraz rozgrywkach Plus Ligi i ORLEN Ligi. Realizacja wspólnych działań podczas LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 jest kolejnym etapem propagowania idei dawstwa szpiku kostnego.

- Najbardziej cieszy, jak kibic zarejestrowany na meczu siatkówki już oddał swój szpik i osoba która tego potrzebowała została uratowana. My potrafimy grać w drużynie a Fundacja DKMS jest częścią naszego zespołu. Wiemy, że współpraca w drużynie jest najważniejsza, bo może doprowadzić do sukcesu. Od kilku lat gorąco wspieramy ideę dawstwa szpiku przy wydarzeniach związanych z siatkówką, teraz gramy razem podczas największej w tym roku imprezy sportowej w Polsce. To kolejny etap, by podnosić świadomość i pomóc jak największej liczbie ludzi. W nadchodzącym turnieju nasi siatkarze grają o wszystko, podobnie jak osoby chore na nowotwory krwi, które mają szansę wygrać życie – powiedział Jacek Kasprzyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

We współpracę z Fundacją DKMS włączają się największe organizacje, kluby sportowe oraz sami sportowcy propagując rejestrację potencjalnych Dawców szpiku podczas wydarzeń sportowych. Do tej pory Fundacja prowadziła rejestrację Dawców podczas takich wydarzeń jak: mecze Reprezentacji Polski w piłce nożnej, mecze piłkarskiej Ekstraklasy czy Superligi piłkarzy ręcznych, gdzie udało się zarejestrować blisko 13 500 potencjalnych Dawców (sierpień 2017), aż 32 z nich dało szansę na nowe życie Pacjentom z całego świata.

Do grona ambasadorów Fundacji należą m.in.: Paweł Zagumny, Małgorzata Glinka-Mogentale, Mateusz Ponitka, a także Karolina Szostak.

- Idea szerzenia dawstwa szpiku jest mi szczególnie bliska ponieważ na białaczkę zachorował mój przyjaciel. Przy okazji działań z Fundacją DKMS chcemy pomóc wszystkim potrzebującym przeszczepienia szpiku kostnego. Każdy nowy Dawca może pomóc wrócić do zdrowia chorym na nowotwory krwi, bo przecież nie ma nic ważniejszego jak ludzkie życie. Środowisko siatkarskie od wielu lat regularnie angażuje się we współpracę z Fundacją DKMS, budując wrażliwość kibiców w zakresie dawstwa szpiku – mówi Karolina Szostak, od 2014 ambasadorka Fundacji DKMS.

Dla wielu chorych na nowotwory krwi, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% potrzebuje pomocy Dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Podobne wpisy