Fundacja DKMS rozpoczęła swoją misję w Indiach

NOWA NADZIEJA DLA PACJENTÓW WALCZĄCYCH Z NOWOTWORAMI KRWI NA ZNALEZIENIE ZGODNEGO NIESPOKREWNIONEGO DAWCY SZPIKU

NOWA NADZIEJA DLA PACJENTÓW WALCZĄCYCH Z NOWOTWORAMI KRWI NA ZNALEZIENIE ZGODNEGO NIESPOKREWNIONEGO DAWCY SZPIKU

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi i w tym wyjątkowym dniu swoją działalność rozpoczęła Fundacja DKMS BMST w Indiach. Fundacja DKMS połączyła siły z organizacją non-profit Bangalore Medical Service Trust (BMST), która posiada wieloletnie doświadczenie w pobieraniu krwi, transfuzjologii i immunohematologii.

Działalność DKMS BMST Foundation India ma na celu zarejestrowanie jak największej liczby osób, aby pacjenci walczący z nowotworami krwi i innymi chorobami krwi, takimi jak talasemia, anemia aplastyczna, zarówno w Indiach, jak i na całym świecie, otrzymali drugą szansę na życie.

Mówiąc o wyzwaniu, przed którym dziś stoimy, dr Biju George MBBS, MD, profesor i Kierownik Oddziału hematologii w CMC Vellore, powiedział:, „Co 5 minut u kogoś w Indiach słyszy diagnozę nowotwór krwi, w których białaczka, chłoniak i szpiczak to trzy najczęściej występujące jednostki chorobowe. Lekarstwem na nowotwory krwi może być przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy”. W DKMS-BMST jest już zarejestrowanych ponad 27 000 potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Dr Latha Jagannathan, Dr Biju George, Dr Elke Neujahr at the DKMS-BMST launch in Bengaluru

Dr Latha Jagannathan, dyrektor medyczny BMST, wskazuje na mity istniejące wokół dawstwa szpiku w Indiach: „Wielu pacjentów cierpiących na nowotwór krwi i inne zaburzenia krwi potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych, aby przeżyć. Obecnie niestety większość pacjentów nie otrzymuje ratującego życie przeszczepienia z powodu niedostępności zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy. Tylko 0,03% mieszkańców Indii jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych. Jest to znacznie mniej niż w wielu innych krajach np. w USA, gdzie 2,7% populacji jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy, a w Niemczech stanowią oni 10% populacji. Bardzo duży wpływ na ten stan rzeczy mają mity krążące wokół dawstwa szpiku.

Pomyślne przeszczepienie komórek macierzystych wymaga idealnego dopasowania antygenów HLA. Pacjenci i Dawcy pochodzenia indyjskiego posiadają antygeny HLA, które rzadko występują obecnie w światowej bazie (BMDW Bone Marrow Donor Worldwide), co sprawia, że ​​prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest jeszcze trudniejsze. 70 procent pacjentów nie znajduje zgodnego Dawcy w swojej rodzinie i potrzebuje pomocy od niespokrewnionego Dawcy ze światowej bazy. „Każdego roku na całym świecie około 80 000 osób zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku. Z powodu braku zgodnego Dawcy Indie mają jeden z najwyższych wskaźników poszukiwań, które nie kończą się znalezieniem Dawcy i tym samym przeszczepieniem. Fundacja DKMS działa dla każdego pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego, aby znalazł swojego „bliźniaka genetycznego”, ale aby to osiągnąć baza niespokrewnionych Dawców szpiku musi się zwiększać. Dzięki wspólnym działaniom z BMST mamy nadzieję uratować jeszcze więcej pacjentów. Największe prawdopodobieństwo na znalezienie zgodnego Dawcy dla indyjskiego pacjenta jest wśród mieszkańców Indii, zatem bardzo istotne jest zwiększanie świadomości i edukacja na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych.

Stem cell beneficiary Chirag and his parents at the DKMS-BMST launch in Bengaluru

Chirag jest 12-letnim pacjentem z beta-talasemią, chłopiec czekał aż 10 lat na zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcę, który podaruje mu szanse na życie. Chirag 2 lata temu przeszedł transplantację szpiku w Appolo Chennai dzięki pomocy Dawcy zarejestrowanego w DKMS. Nie kryjąc wzruszenia Ojciec Chiraga powiedział: „Przez ponad 10 lat walczyliśmy, widząc, jak nasze dziecko cierpi i co dwa tygodnie przechodzi transfuzję krwi. Pomimo tej emocjonalnej traumy, nadal mieliśmy wątpliwości, co do przeszczepu komórek macierzystych krwi dla naszego syna, nawet kiedy znalazł się zgodny Dawca. Po rozmowie z rodzicami innych pacjentów, zebraliśmy się na odwagę. Dzisiaj nie możemy przestać dziękować dr Revathi i jego zespołowi. Dr Revathi spotykał się z nami kilkukrotnie, pomógł przezwyciężyć nasze obawy i podjąć decyzję o tym ratującym życie kroku”.

O FUNDACJI DKMS BMST INDIA:

Organizacja non-profit zajmująca się walka z nowotworami krwi i innymi schorzeniami wymagającymi transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych, takich jak talasemia i anemia aplastyczna. Naszym celem jest rejestracja potencjalnych Dawców w Indiach i zwiększanie świadomości na temat idei dawstwa szpiku. W ten sposób Fundacja zwiększa szansę Pacjentów na znalezienie zgodnego genetycznie Dawcy, aby mogli otrzymać drugą szansę na życie. Więcej informacji znajdziesz na stronie dkms-bmst.org

Podobne wpisy