Historia Dawcy

Kamil Głowala - Dawca komórek macierzystych

Jesienią ubiegłego roku moje życie w jednym momencie obróciło się o 180 stopni.

05.03.2021

Jesienią ubiegłego roku moje życie w jednym momencie obróciło się o 180 stopni.

Po 4 latach bycia zarejestrowanym dawcą w bazie DKMS, dostałem telefon, że mój

genetyczny bliźniak gdzieś tam w świecie, potrzebuje pomocy. Wiedziałem, że

jeśli mogę komuś pomóc, oddać część siebie to jestem zdecydowany, żeby to zrobić.

Większość z nas, zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku bardzo długo czeka na taki telefon. Prawdopodobieństwo odnalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. To niewiarygodne, że los wybrał akurat Mnie. Nie macie pojęcia jak bardzo jestem szczęśliwy, że mogłem komuś podarować najpiękniejszy prezent na świecie – życie. Mój genetyczny bliźniak to dorosły chłopak ze Stanów Zjednoczonych. Życzę mu dużo dużo zdrowia!

A teraz troszkę szczegółów jak to wszystko wyglądało: Dostałem maila i telefon, że mój genetyczny bliźniak jest w potrzebie i czy chciałbym mu pomóc. Od razu podjąłem decyzję, że zgadzam się na oddanie szpiku. Maszyna ruszyła! Po pierwsze test na stwierdzenie zgodności z biorcą. Potem szereg badań i podanie kilku dawek czynnika wzrostu i wreszcie pobranie.

Tylko, że przed pobraniem przez tydzień codziennie przyjmowałem zastrzyki z czynnikiem wzrostu, które bardzo Mnie osłabiały z dnia na dzień. Ale to nieważne, bo determinacja by komuś pomóc była ogromna. Pobranie trwało ok. 7 godzin i wszystko się udało, a po nim dwa tygodnie regeneracji i powrotu do sił. Jestem z siebie dumny! Szczęśliwy! Pomimo ciężkich dni, wiem, że bez wahania zgodziłbym się zrobić to ponownie …


Dziękuję wszystkim za wsparcie i za pomoc! Jesteście wielcy!


Słuchajcie czas na ważny przekaz! Każdy z was może pomóc! Zajrzyjcie na stronę DKMS to sprawdzimy, czy spełniacie wymagania rejestracyjne by zostać dawcą.

Pamiętajcie, że dla wielu chorych na białaczkę, przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy to jedyna szansa na uratowanie życia.


Zarejestruj się w bazie DKMS! <3

Pomożesz, bo możesz! Masz to w genach! <3

#jesteśmyzgodni #DKMS

Razem możemy podarować jeszcze więcej szans na życie.
Historie Dawców