Aktualności

Podziel się miłością, podziel się życiem

W województwie łódzkim jest najmniej zarejestrowanych potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Chcemy to zmienić!

W ramach akcji ,,Podziel się miłością, podziel się życiem”, która nawiązuje do Święta Zakochanych chcemy zaangażować i zmobilizować mieszkańców do rejestracji, a łódzkie firmy do wzięcia udziału w naszym challengu.

Zarejestrować może się każdy, ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny do domu, a następnie wypełnić formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość z powrotem do fundacji. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców, a cały proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Łódzka agencja marketingu internetowego Bluerank wspólnie z naszą fundacją, przygotowała spot zachęcający do rejestrowania się bazie potencjalnych Dawców szpiku i rozpoczęła challenge, który polega na nominowaniu trzech kolejnych firm, których pracownicy będą rejestrować się jako potencjalni Dawcy.

Nasz zespół wziął już udział w akcji, zachęcam Was do tego samego

- mówi Maciej Gałecki, CEO Bluerank.

Jestem przekonany, że wystarczy informacja, jak bardzo jesteśmy potrzebni, jak bardzo możemy pomóc, żeby przynieść wiele dobra naszemu środowisku

- dodaje.


Akcję wspiera także Urząd Miasta Łodzi. Ja już jestem zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców szpiku - podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. W 2018 roku 8-letnia Hania z Łodzi usłyszała diagnozę, której nikt się nie spodziewał – ostra białaczka limfoblastyczna. Przez kolejny rok jej życie zmieniło się o 180 stopni. Ciężkie leczenie w szpitalu, przerywane było tylko krótkimi wizytami w domu. Mimo to, Hania nie przestała się śmiać, tańczyć i wymyślać wciąż nowe zabawy. Potem przyszła chwila ulgi i wydawało się, że choroba odpuściła. Hania wyjechała wtedy na upragnione wakacje nad morzem. Sielanka nie trwała jednak długo, bo podczas kolejnych badań kontrolnych okazało się, że choroba wróciła. W październiku 2019 roku rozpoczęły się poszukiwania zgodnego Dawcy szpiku, który byłby gotowy podzielić się cząstką siebie i uratować życie Dziewczynki.

Mieszkańcy Łodzi przy wsparciu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej zmobilizowali całą Polskę, aby znaleźć zgodnego Dawcę szpiku dla Hani, która od długiego czasu walczyła z białaczką. Przeszczep szpiku był jedyną szansą na pokonanie choroby. Udało się. Dawca się znalazł! Wiosną 2020 roku Hania przeszła przeszczepienie szpiku.

Niestety, nie każdy Pacjent potrzebujący przeszczepienia szpiku znajduje swojego ,,genetycznego bliźniaka". Statystyki pokazują, że co 5. polski Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy.

Czterdzieści minut trwa moja rozgrzewka przed każdym biegiem, a w trakcie jednego dystansu, czyli około półtorej minuty, cztery osoby na świecie poznają przerażającą diagnozę. Możemy im pomóc! Zachęcam Was do badania się i dołączenia do bazy potencjalnych dawców szpiku

- apeluje Adam Kszczot, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w biegu na 800 metrów.

Podobne wpisy