SZPIKOWI POGROMCY MITÓW – EDUKACJA NA POL’AND’ROCK FESTIVAL

Pol’and’Rock Festival to wspaniała okazja do organizacji akcji edukacyjnej, m.in. dlatego, że tę edycję festiwalu odwiedziło milion osób!

02.03.2021

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję edukacyjną na Pol’and’Rock Festival. Obok namiotu rejestracyjnego stanął namiot Szpikowych Pogromców Mitów, w którym festiwalowicze mogli naSZPIKować się wiedzą i rozwiązać quiz o nowotworach krwi i dawstwie szpiku, a wszystko pod wspólnym hasłem „Dobrzy do szpiku kości”.

Pol’and’Rock Festival to wspaniała okazja do organizacji akcji edukacyjnej, m.in. dlatego, że tę edycję festiwalu odwiedziło milion osób! Byliśmy jedną z ponad 90 organizacji pozarządowych, które rozłożyły swoje namioty w strefie Akademii Sztuk Przepięknych, a po 4 dniach rozmów z festiwalowiczami, przekonaliśmy się również o tym, że polandrockowicze chętnie poświęcają swój czas na udział w warsztatach i wymianę doświadczeń.

CO DZIAŁO SIĘ W NASZYM NAMIOCIE?

  • Materiały edukacyjne – dla wszystkich uczestników festiwalu przygotowaliśmy ulotki oraz wachlarze edukacyjne z faktami i mitami na temat dawstwa szpiku, które pozwoliły festiwalowiczom pogłębić swoją wiedzę
  • Quiz – w namiocie Fundacji polandrockowicze mogli również wziąć udział w quizie z wiedzy o dawstwie szpiku i nowotworach krwi i otrzymać festiwalową bandanę. W ciągu 4 dni aż 1203 festiwalowiczów rozwiązało quiz weryfikując swoją wiedzę na temat dawstwa szpiku.

    60% respondentów stanowiły kobiety, 40% mężczyźni, większość (53%) to osoby z przedziału wiekowego 16-25.Wyniki quizu wskazują, na to, że SZPIKowanie wiedzą działa! Większość osób potrafiła poprawnie odpowiedzieć na zamieszczone w quizie pytania. Najczęstszy wynik to 14/15 poprawnych odpowiedzi!


  • Warsztaty – w naszym namiocie odbyły się również warsztaty prowadzone przez pracowników Fundacji oraz przez Dawców faktycznych:
    Jak zachęcić pół miliona osób do pomagania? Warsztat o budowaniu społeczności w social media – Agnieszka Zielonka, specjalistka w zakresie marketingu online

    HematoPOEZJA– czyli w pięknych słowach o krwi, szpiku i transplantacjach - Grzegorz Hensler, lekarz internista, od 4 lat związany z Fundacją DKMS

    Igłą w kręgosłup? Obalamy mity odnośnie dawstwa komórek macierzystych - Marcin Szczepkowski, lider Działu Typizacji Potwierdzającej Fundacji DKMS

    Mały-wielki wolontariat, czyli jak pomagać na co dzień. - Leszek Winiarek, Dawca szpiku

    #MojaHistoria czyli jak to jest być Dawcą szpiku. Rozmowa Magdy Przysłupskiej, Rzeczniczki Fundacji DKMS z Konradem Ludianem, Dawcą szpiku

NIESPODZIEWANI GOŚCIE

Podczas festiwalu nasz namiot odwiedziło blisko 20 Dawców faktycznych! Część z nich pomagała nam w namiocie i rozdawała materiały edukacyjne na terenie festiwalu J Na kilka godzin przed swoim koncertem zajrzała do nas również Karolina Czarnecka, która w zeszłym roku podarowała szansę na życie swojej „bliźniaczce genetycznej”

REJESTRACJA

Ale edukacja to nie wszystko! W naszych czerwonych namiotach pracownicy Fundacji, stażyści, Wolontariusze i Dawcy szpiku rejestrowali nowych potencjalnych Dawców szpiku. Po 4 dniach rejestracji do grona „dobrych do szpiku kości” dołączyło aż 1013 osób!

CO DALEJ?

Co się dzieje w Kostrzynie, nie zostaje w Kostrzynie - akcję „Dobrzy do szpiku kości” uważamy za udaną! Dlatego chcemy potraktować tę edycję Pol’and’Rock Festival jako pilot projektu i w przyszłym roku pojawić się z edukacyjnym namiotem na większej ilości festiwali i wydarzeń. Do zobaczenia!


Podobne wpisy