Wprowadzamy 3cią pałeczkę do procesu rejestracji potencjalnych dawców

Nieustannie staramy się podnosić jakość rejestracji potencjalnych dawców szpiku w naszej bazie. Obecnie, nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły nam wprowadzić nowe badanie do procesu rejestracji potencjalnych dawców, które ma istotne znaczenie w procedurze doboru Dawcy dla Pacjenta. Jesteśmy w stanie za pomocą śliny oznakować obecność wirusa CMV (Cytomegalii) na poziomie rejestracji potencjalnego dawcy. Nosicielstwo CMV jest zjawiskiem powszechnym. Oznacza to, że od 30% do 90% światowej populacji przynajmniej raz w swoim życiu miało kontakt z tym wirusem.

04.03.2021

Nieustannie staramy się podnosić jakość rejestracji potencjalnych dawców szpiku w naszej bazie. Obecnie, nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły nam wprowadzić nowe badanie do procesu rejestracji potencjalnych dawców, które ma istotne znaczenie w procedurze doboru Dawcy dla Pacjenta. Jesteśmy w stanie za pomocą śliny oznakować obecność wirusa CMV (Cytomegalii) na poziomie rejestracji potencjalnego dawcy.

Nosicielstwo CMV jest zjawiskiem powszechnym. Oznacza to, że od 30% do 90% światowej populacji przynajmniej raz w swoim życiu miało kontakt z tym wirusem. Ponieważ infekcja CMV najczęściej przebiega bezobjawowo, większość ludzi jest nieświadoma, że została nim zarażona. Do pierwszego zarażenia dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie, chociaż po raz pierwszy wirusem zarazić można się również będąc już osobą dorosłą. Po zarażeniu wirus pozostaje uśpiony w organizmie nosiciela do końca życia.

Wirus CMV przenosi się przede wszystkim przez płyny ustrojowe, takie jak ślina, nasienie, krew, mocz, łzy i mleko kobiece. Do zarażenia może dojść podczas bliskiego kontaktu fizycznego (np. poprzez pocałunek lub stosunek płciowy), dotknięcia powierzchni zanieczyszczonej śliną lub moczem lub pomiędzy niemowlętami i małymi dziećmi, na przykład w żłobkach lub przedszkolach drogą kropelkową.

Chociaż wirus CMV u osób zdrowych jest nieszkodliwy, u chorych na nowotwory krwi ze względu na osłabiony układ odpornościowy zakażenie CMV może powodować zagrażające życiu powikłania. W związku z tym ustalenie nosicielstwa CMV jest niezwykle ważne, aby zapobiec zakażeniu wirusem u osób, którzy dotychczas jednak nie mieli kontaktu z nim. Natomiast przy stwierdzeniu dodatnich wyników CMV u chorego, trzeba reagować odpowiednio, aby zapobiec jego uaktywnieniu i zwiększyć szanse na pomyślny przebieg przeszczepienia komórek macierzystych. Najważniejszym kryterium doboru Dawcy jest zgodność tkankowa (HLA), ale w przypadku znalezienia kilku spełniających je Dawców pod uwagę można wziąć również inne parametry. Należą do nich: wiek, płeć, grupa krwi i nosicielstwo CMV.

W związku z wprowadzeniem tego badania do procesu rejestracyjnego, w naszych pakietach rejestracyjnych będą znajdowały się trzy pałeczki do pobierania wymazu. Trzecia pałeczka będzie służyć oznakowaniu przebycia wirusa CMV.

Osoby, które rejestrowały się dwoma pałeczkami, przed wprowadzeniem oznakowania na przebycie wirusa CMV, nie muszą rejestrować się po raz kolejny, czy też wykonywać dodatkowych badań. Przebycie tego wirusa jest również oznaczane na etapie typizacji potwierdzającej zgodnego Dawcę.

Podobne wpisy