Specjalistyczny sprzęt dla Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

Dzięki wspólnemu działaniu poznaliśmy potrzeby najmłodszych Pacjentów Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

25.05.2021

Istotą Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS jest pomoc Pacjentom na wszystkich etapach choroby – od momentu diagnozy, poprzez leczenie, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Aby nasz Program jak najlepiej odpowiadał na aktualne potrzeby chorych, współpracujemy z ekspertami z dziedziny hematoonkologii, dietetyki, psychoonkologii i rehabilitacji, oraz z Organizacjami działającymi na rzecz Pacjentów.

Dzięki wspólnemu działaniu ze Stowarzyszeniem Żółty Beret poznaliśmy potrzeby najmłodszych Pacjentów Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Po ich szczegółowym omówieniu przekazaliśmy na rzecz Stowarzyszenia darowiznę w kwocie 49 640 PLN.

Darowizna została spożytkowana na pilne i aktualne potrzeby pomocy bezpośredniej oddziału onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza. W połowie stycznia Stowarzyszenie Żółty Beret przekazało na odział onkologii 4 lokalizatory żył, 10 pulsoksymetrów palcowych, 8 termometrów bezdotykowych, 100 specjalistycznych kremów po radioterapii, 40 litrów hipoalergicznego mydła w płynie, 1250 masek FFP2 o wartości 45 250,65 PLN. Urządzenia te pozwalają na bezinwazyjne i precyzyjne określenie miejsce wkłucia igły. W przypadku dzieci długotrwale leczonych jest to przyrząd pozwalający uniknąć często ogromnego cierpienia. Jest to także narzędzie bardzo ułatwiające pracę personelowi medycznemu.

Centrum Animacji i Rozwoju Osobistego „Żółty Beret” to bydgoska organizacja założona w 2018 roku przez doświadczonych szkoleniowców i profilaktyków, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jednym ze swoich programów Stowarzyszenie obejmuje małych Pacjentów oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Poprzez organizację eventów artystycznych, spotkań warsztatowych i animacji kulturalnych (m.in. pokazy iluzji, muzyczne spotkania, koncerty, warsztaty, spektakle) wspierają dzieci i młodzież oraz rodziców w trudnym czasie choroby. Jak podkreśla Joanna Toczko, prezes Stowarzyszenia Żółty Beret :

Z rozmów z kadrą medyczną i nauczycielami szkoły szpitalnej wiemy jak ważnym aspektem w procesie leczenia i wsparciem dla farmakologii są pozytywne bodźce emocjonalne, jakie dają wszelkie działania animacyjne. Profesor Mariusz Wysocki, Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza w Bydgoszczy nazwał te działania formą wtórnej rehabilitacji, niezmiernie ważnej dla procesu zdrowienia.

Stowarzyszenie Żółty Beret jest jedną z organizacji, która zmuszona była do przeorganizowania swoich działań i dostosowania ich do nowej rzeczywistości, którą przyniosła panująca cały czas pandemia koronawirusa. Spotkania z dziećmi na szpitalnych korytarzach i w salach przestały być możliwe. Dlatego jednym z celów Stowarzyszenia było skompletowanie sprzętu technicznego umożlwiającego nagrywanie spotkań z artystami poza siedzibą Stowarzyszenia, a następnie dotarcie do małych Pacjentów bez względu na stopień reżimu sanitarnego poprzez online.

Obecna sytuacja uświadomiła nam, że Internet daje nieograniczone możliwośći dotarcia do odbiorców. Nawet popandemii, kiedy wrócimy do bezpośrednich działań możemy transmitować wydarzenie i udostępniać je dzieciom w izolatkach, po przeszczepach, które dotąd nie mogły korzystać z uczestnictwa w zajęciach - dodaje Pani Joanna.
## missing element ##