Na czym polega pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej?

Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej jest jedną z metod pobrania materiału do transplantacji. Stosuje się ją w 85 procentach przypadków. O metodzie pobrania zawsze decyduje lekarz prowadzący Pacjenta, wybierając tę, która będzie miała najlepszy wpływ na wynik przeszczepienia. Jak wygląda pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej?

Przygotowanie

Liczba krwiotwórczych komórek macierzystych we krwi jest w normalnej sytuacji bardzo niska. W celu przeprowadzenia pobrania konieczne jest zwiększenie ich liczby poprzez podanie wcześniej tzw. czynnika wzrostu. Dawca przyjmuje go na 4 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania. Czynnik wzrostu podawany jest poprzez zastrzyki podskórne. To bardzo proste i praktycznie bezbolesne – większość Dawców aplikuje je sobie samodzielnie. W okresie przygotowania się do oddawania komórek macierzystych należy wyjątkowo dbać o siebie, aby nie nabawić się przeziębienia lub innej choroby – może to opóźnić pobranie.

Jak działa czynnik wzrostu?

Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w takich sytuacjach jak, np. w trakcie przechodzenia infekcji. W związku z tym, podczas przyjmowania czynnika wzrostu mogą pojawić objawy grypopodobne, np. bóle głowy czy mięśniowo-stawowe, pomimo, że jesteśmy zdrowi. Objawów tych można się pozbyć lub je ograniczyć za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

Dzień zero

Metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których Dawca od razu może wrócić do domu. Czasami zdarza się, że organizm Dawcy nie wyprodukował wystarczającej ilości komórek macierzystych i konieczne jest powtórzenie pobrania. Odbywa się to maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie musi przebywać stacjonarnie w szpitalu i może przenocować w hotelu. Drugie pobranie trwa z reguły znacznie krócej. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca. Tam ma miejsce przeszczepienie.

Sierpień 2015 roku … pięć godzin pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej, nie jest to zabieg bolesny. Podczas całego okresu przygotowań do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych oraz samego ich oddawania w głowie przyświecał mi jeden cel – ratunek czyjegoś życia. Co jest w tym wszystkim najpiękniejsze? Myślę, że szczęście jakie człowiek czuje, gdy dowiaduje się, że jego starania nie poszły na marne. Kiedy dowiedziałem się, że osoba której oddałem komórki – młoda mieszkanka Turcji - przeżyła i może teraz prowadzić normalne życie, popłakałem się ze szczęścia. Radość tą można porównać do narodzin swojego długo wyczekiwanego dziecka. - Jan Nadolny, Dawca

Co się dzieje po pobraniu?

Organizm odbudowuje komórki macierzyste w ciągu dwóch tygodni, Dawca w żaden sposób nie odczuwa tego procesu. Dzień po pobraniu lub nawet tego samego dnia, Dawca (jeśli chce) może otrzymać informacje o swoim Biorcy – jego płeć, grupę wiekową i kraj pochodzenia.

Więcej o tym, jak wybiera się metodę pobrania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, znajdziecie TUTAJ Obejrzyjcie równiez nasz film i dowiedzcie się więcej o tym, jak przebiega cały proces: