Informacja prasowa

107 316 nowych potencjalnych Dawców szpiku! Fundacja DKMS podsumowuje 2021 rok

2195 akcji rejestracji, 107 316 nowych potencjalnych Dawców szpiku i 1330 Dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS!

12.01.2022

2021 był rokiem, w którym nadzieję na drugie, zdrowe życie otrzymało wielu Pacjentów, dla których przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych było często jedyną szansą na pokonanie nowotworu krwi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie gotowość Dawców szpiku do podzielenia się cząstką siebie. Ale to nie wszystko! Co jeszcze udało zrealizować się w minionym roku? Dokąd podróżowały krwiotwórcze komórki macierzyste? Jak wyglądają aktualne statystyki w poszczególnych województwach?

Dawcy szpiku, którzy pomogli w 2021 roku

Nowi potencjalni Dawcy szpiku to nadzieja dla osób, które wymagają przeszczepienia od niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego”, by wygrać z chorobą, a w światowej bazie Dawców szpiku, liczącej ponad 38 milionów osób, nie ma zgodnej z nimi osoby. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania i dopasowanie są tak trudne. Nowi potencjalni Dawcy szpiku zwiększają szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla Pacjenta walczącego z nowotworem krwi.

W minionym roku Dawcy faktyczni z bazy Fundacji DKMS oddali cząstkę siebie, by ratować życie innej osoby – często mieszkającej w zupełnie innym zakątku świata.

  • W 2021 roku odbyło się 1363 pobrań od 1330 Dawców z bazy Fundacji DKMS.
  • 90 proc. donacji odbyło się za pomocą aferezy, czyli pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, a 10 proc. stanowiły pobrania metodą z talerza kości biodrowej.

Szansę na życie otrzymało 265 Pacjentów z Polski i 1098 z zagranicy. Najczęściej krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawców z Polski podróżowały do Pacjentów z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, ale również Iranu (jedno pobranie), Singapuru (jedno pobranie) czy Republiki Południowej Afryki (dwa pobrania).

Liczba pobrań oraz odległe kierunki, do jakich podróżował woreczek z życiem, pokazują, jak ważna jest idea dawstwa szpiku dla Pacjentów walczących z nowotworami krwi - zarówno w ujęciu lokalnym, jaki globalnym.

2195 akcji rejestracji i nowi potencjalni Dawcy w bazie

W ubiegłym roku do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS można było dołączyć podczas akcji rejestracji, a było ich aż 2195! Rejestracje odbywały się zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. 63 akcje zostały zorganizowane dla konkretnych Pacjentów, którzy potrzebowali pomocy niespokrewnionego Dawcy szpiku.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się akcje edukacji i rejestracji, zorganizowane w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. W 2021 roku, dzięki zaangażowaniu 228 studenckich Liderów, do bazy Fundacji DKMS dołączyło ponad 8000 osób z 86 uczelni!

Nowi potencjalni Dawcy szpiku dołączyli także dzięki edukacyjnemu projektowi #KOMÓRKOMANIA. Fundacja DKMS zorganizowała 186 akcji rejestracji, podczas których do bazy Dawców dołączyło 4225 osób. Nowym elementem projektu było uruchomienie profilu #KOMÓRKOMANII na Instagramie oraz wizyty Fundacji DKMS w 53 szkołach z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiegoi opolskiego, a także czterech Kuratoriach Oświaty. Fundacja DKMS przeprowadziła w 2021 roku prelekcje dla 1500 uczniów.

  • Łącznie w 2021 roku do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło 107 316 nowych potencjalnych Dawców. 68 663 z nich zarejestrowało się online, zamawiając bezpłatny pakiet ze strony www.dkms.pl, a 38 653 osoby dołączyło podczas zorganizowanych akcji stacjonarnych.

Dawstwo szpiku w województwach

Społeczność Dawców

Klub Dawcy to wyjątkowa i zaangażowania społeczność Dawców faktycznych, do której należy już ponad 1600 osób! W 2021 roku w Klubie Dawcy sporo się działo! W pierwszej połowie roku odbyło się 13 wirtualnych spotkań regionalnych, podczas których członkowie klubu mogli poznać innych Dawców ze swojej okolicy. Spotkania były okazją do wzajemnej motywacji i wymiany pomysłów na szerzenie idei dawstwa szpiku. Dawcy z Klubu, obok zdrowej już kilkuletniej Hani, byli bohaterami najnowszej kampanii społecznej „Bez względy na dystans, łączą nas geny”. Ich historie pokazują, że idea dawstwa szpiku nie ma granic.

Akredytacja dla Fundacji DKMS

W 2021 roku Fundacja DKMS otrzymała kwalifikację WMDA (World Marrow Donor Association) – stowarzyszenia skupiającego wokół siebie bazy i rejestry Dawców komórek macierzystych i krwi pępowinowej z całego świata. Otrzymana przez Fundację DKMS kwalifikacja była ważnym i koniecznym etapem w drodze do uzyskania akredytacji WMDA.

To dla nas bardzo ważny krok, ponieważ kwalifikacja jest potwierdzeniem najwyższej jakości procedur i bezpieczeństwa, zapewnianych przez nasz ośrodek, a jej uzyskanie wymagało spełnienia szeregu wymagań i standardów. Od teraz Dawcy Fundacji DKMS są oznaczeni w globalnym systemie wyszukiwania specjalnym logo potwierdzającym, że ośrodek, w którym są zarejestrowani, posiada kwalifikację WMDA. Daje to lekarzom pewność, że Dawca znajduje się w organizacji, która stosuje procedury spełniające międzynarodowe standardy postępowania, zapewniające wysoką jakość pobranych preparatów komórkowych oraz bezpieczeństwo Dawców.

– tłumaczy dr Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

Wsparcie dla Pacjentów i szpitali

Ponad 4,5 miliona złotych to kwota, którą Fundacja DKMS przeznaczyła w 2021 roku na aktywności w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Filary programu stanowiły aktywności wspierające Pacjentów: współpraca z organizacjami działającymi na rzecz chorych na nowotwory krwi, wspieranie Pacjentów w obszarach diety, pomocy psychologicznej oraz rehabilitacji. Ważnym elementem programu było także wspieranie rozwoju polskiej hematoonkologii, poprzez finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych i Grant Naukowy Fundacji DKMS, a także szpitaliw zakupie urządzeń medycznych czy w zakresie budowy, rozbudowy, remontów oddziałów (DAR FUNDACJI DKMS).

Największą pulę środków, 3 561 934,58 PLN, w 2021 roku przeznaczono na wsparcie Klinik Hematologii i Oddziałów Transplantacji Szpiku całej Polsce. Dzięki przekazanym darowiznom 9 szpitali zakupiło łóżka do sal Pacjentów oraz sprzęt a także urządzenia medyczne, służące do diagnostyki i codziennej opieki nad chorymi.

2021 rok zakończyliśmy z poczuciem wypełnionej misji i ogromną dumą. Baza Dawców Fundacji DKMS liczy obecnie ponad 1 700 000 aktywnych Dawców, spośród których ponad 9900 oddało cząstkę siebie. W minionym roku kontynuowaliśmy niezwykle ważny dla nas projekt – Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. Wsparliśmy ośrodki hematoonkologiczne poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych zrealizowaliśmy szereg projektów, skierowanych do Pacjentów. Wszystko po to, aby pomagać Pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia.

– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

W imieniu Fundacji DKMS, z całego serca dziękujemy za ten wspólny rok, który upłynął pod znakiem licznych aktywności, nadziei i szans na życie, które otrzymali Pacjenci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Bardzo dziękujemy wszystkim Dawcom, którzy, gdy zadzwonił telefon z informacją, że na ich pomoc czeka Pacjent, bez wahania powiedzieli „tak”. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i studentom, którzy włączyli się w liczne akcje rejestracji – to dzięki Waszemu zaangażowaniu i propagowaniu idei dawstwa szpiku w swoim otoczeniu Pacjenci znajdują swoich „bliźniaków genetycznych”. Bardzo dziękujemy również mediom za wszystkie przygotowane materiały, dzięki którym mogliśmy dotrzeć z edukacją do społeczeństwa, i przede wszystkim za udostępnione apele Pacjenckie, na które Państwa odbiorcy odpowiadali, dołączając do bazy Dawców. Te 1330 szans na życie i 107 316 nowych potencjalnych Dawców szpiku to efekt wspólnego działania setek, a nawet tysięcy osób, których łączy idea dawstwa szpiku.

– dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy