2195 akcji rejestracji, 107 316 nowych potencjalnych Dawców szpiku i 1330 Dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS!
2021 był rokiem, w którym nadzieję na drugie, zdrowe życie otrzymało wielu Pacjentów, dla których przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych było często jedyną szansą na pokonanie nowotworu krwi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie gotowość Dawców szpiku do podzielenia się cząstką siebie. Ale to nie wszystko! Co jeszcze udało zrealizować się w minionym roku? Dokąd podróżowały krwiotwórcze komórki macierzyste? Jak wyglądają aktualne statystyki w poszczególnych województwach?
Nowi potencjalni Dawcy szpiku to nadzieja dla osób, które wymagają przeszczepienia od niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego”, by wygrać z chorobą, a w światowej bazie Dawców szpiku, liczącej ponad 38 milionów osób, nie ma zgodnej z nimi osoby. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania i dopasowanie są tak trudne. Nowi potencjalni Dawcy szpiku zwiększają szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla Pacjenta walczącego z nowotworem krwi.
W minionym roku Dawcy faktyczni z bazy Fundacji DKMS oddali cząstkę siebie, by ratować życie innej osoby – często mieszkającej w zupełnie innym zakątku świata.
Szansę na życie otrzymało 265 Pacjentów z Polski i 1098 z zagranicy. Najczęściej krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawców z Polski podróżowały do Pacjentów z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, ale r ównież Iranu (jedno pobranie), Singapuru (jedno pobranie) czy Republiki Południowej Afryki (dwa pobrania).
Liczba pobrań oraz odległe kierunki, do jakich podróżował woreczek z życiem, pokazują, jak ważna jest idea dawstwa szpiku dla Pacjentów walczących z nowotworami krwi - zarówno w ujęciu lokalnym, jaki globalnym.
W ubiegłym roku do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS można było dołączyć podczas akcji rejestracji, a było ich aż 2195! Rejestracje odbywały się zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. 63 akcje zostały zorganizowane dla konkretnych Pacjentów, którzy potrzebowali pomocy niespokrewnionego Dawcy szpiku.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się akcje edukacji i rejestracji, zorganizowane w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. W 2021 roku, dzięki zaangażowaniu 228 studenckich Liderów, do bazy Fundacji DKMS dołączyło ponad 8000 osób z 86 uczelni!
Nowi potencjalni Dawcy szpiku dołączyli także dzięki edukacyjnemu projektowi #KOMÓRKOMANIA. Fundacja DKMS zorganizowała 186 akcji rejestracji, podczas których do bazy Dawców dołączyło 4225 osób. Nowym elementem projektu było uruchomienie profilu #KOMÓRKOMANII na Instagramie oraz wizyty Fundacji DKMS w 53 szkołach z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiegoi opolskiego, a także czterech Kuratoriach Oświaty. Fundacja DKMS przeprowadziła w 2021 roku prelekcje dla 1500 uczniów.
Klub Dawcy to wyjątkowa i zaangażowania społeczność Dawców faktycznych, do której należy już ponad 1600 osób! W 2021 roku w Klubie Dawcy sporo się działo! W pierwszej połowie roku odbyło się 13 wirtualnych spotkań regionalnych, podczas których członkowie klubu mogli poznać innych Dawców ze swojej okolicy. Spotkania były okazją do wzajemnej motywacji i wymiany pomysłów na szerzenie idei dawstwa szpiku. Dawcy z Klubu, obok zdrowej już kilkuletniej Hani, byli bohaterami najnowszej kampanii społecznej „Bez względy na dystans, łączą nas geny”. Ich historie pokazują, że idea dawstwa szpiku nie ma granic.
W 2021 roku Fundacja DKMS otrzymała kwalifikację WMDA (World Marrow Donor Association) – stowarzyszenia skupiającego wokół siebie bazy i rejestry Dawców komórek macierzystych i krwi pępowinowej z całego świata. Otrzymana przez Fundację DKMS kwalifikacja była ważnym i koniecznym etapem w drodze do uzyskania akredytacji WMDA.
– tłumaczy dr Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Ponad 4,5 miliona złotych to kwota, którą Fundacja DKMS przeznaczyła w 2021 roku na aktywności w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Filary programu stanowiły aktywności wspierające Pacjentów: współpraca z organizacjami działającymi na rzecz chorych na nowotwory krwi, wspieranie Pacjentów w obszarach diety, pomocy psychologicznej oraz rehabilitacji. Ważnym elementem programu było także wspieranie rozwoju polskiej hematoonkologii, poprzez finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych i Grant Naukowy Fundacji DKMS, a także szpitaliw zakupie urządzeń medycznych czy w zakresie budowy, rozbudowy, remontów oddziałów (DAR FUNDACJI DKMS).
Największą pulę środków, 3 561 934,58 PLN, w 2021 roku przeznaczono na wsparcie Klinik Hematologii i Oddziałów Transplantacji Szpiku całej Polsce. Dzięki przekazanym darowiznom 9 szpitali zakupiło łóżka do sal Pacjentów oraz sprzęt a także urządzenia medyczne, służące do diagnostyki i codziennej opieki nad chorymi.
– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
– dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.