Informacja prasowa

15 województw, 51 uczelni i jeden cel – pomoc chorym na nowotwory krwi

Studenci rozpoczynają ogólnopolską rejestrację potencjalnych dawców szpiku

16.04.2023


To już 10 lat projektu HELPERS’ GENERATION, który dwa razy w roku jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych. Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawią się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekać będą naszpikowani wiedzą wolontariusze, wyposażeni w pakiety do rejestracji. Wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 17 – 23 kwietnia.

Dekada pomocy i 1297 dawców faktycznych

Już 1500 Dni Dawcy Szpiku odbyło się na uczelniach w całej Polsce od 2013 roku, czyli momentu, w którym studenci po raz pierwszy wspólnie stanęli do walki z nowotworami krwi. Dzięki ich zaangażowaniu, energii i edukowaniu innych na temat idei dawstwa szpiku, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 149 927 osób, z których aż 1297 zostało dawcą faktycznym.

Potencjalną dawczynią szpiku zostałam w 2016 roku, podczas akcji rejestracji na AGH w Krakowie. Zarejestrowałam się, ponieważ chciałam pomagać innym i wiedziałam, że dzięki Fundacji DKMS mogę uratować czyjeś życie - a to przecież najcenniejszy dar. Telefon z fundacji zadzwonił do mnie po sześciu latach od rejestracji. Byłam podekscytowana i cieszyłam się, że będę mogła pomóc.

– mówi Joanna Ryłko, dawczyni faktyczna.

Faktyczną dawczynią szpiku zostałam po około trzech miesiącach od odebrania telefonu. Przez ten czas trwały badania i procedury gwarantujące pełne bezpieczeństwo, zarówno moje jak i biorczyni. Na bieżąco byłam informowana przez Fundację DKMS o kolejnych etapach. W moim przypadku komórki zostały pobrane z krwi obwodowej. Donacja była dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Sam proces pobrania przebiegał w spokojnej atmosferze, a personel szpitala okazywał dużą życzliwość i otwartość. Początkowe obawy związane z robieniem sobie zastrzyków z czynnikiem wzrostu rozwiały się, gdy zaczęłam je wykonywać, a oddanie komórek z krwi obwodowej było bezbolesne. Tak niewiele wystarczy, by uratować komuś życie. Moją biorczynią była kobieta z Wielkiej Brytanii, moja „bliźniaczka genetyczna”.

– dodaje Joanna.

Pięknym fenomenem dawstwa szpiku jest fakt, że to ja sama wystarczę, by komuś pomóc. Dobro jest po prostu we mnie, możliwość uratowania komuś życia płynie w mojej krwi, a pomaganie mam zapisane w genach. Wyjątkowy był również moment, w którym oddawałam komórki. To był kwiecień, słoneczny dzień, początek wiosny, zbliżały się Święta Wielkanocne. Cała przyroda budziła się do życia. I ja stałam się częścią tego świata, w którym rozbudzała się radość i nadzieja, że można pokonać śmierć i odzyskać życie. Ratowanie drugiego człowieka jest w nas zapisane i naprawdę nie musimy mieć supermocy, by stać się bohaterem. Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych to naprawdę prosty sposób na szerzenie dobra w świecie.

– podsumowuje dawczyni faktyczna.

Warsztaty - idea dawstwa szpiku w teorii i praktyce

Zanim studenci przystąpią do przygotowania akcji rejestracji na swoich uczelniach, biorą udział
w warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS. Celem spotkania jest pozyskanie kompleksowej wiedzy na temat idei dawstwa szpiku, którą studenci dzielić się będą z innymi podczas akcji, ale także umiejętności, niezbędnych do realizacji projektu, w tym m.in. komunikacji w mediach społecznościowych, zarządzania projektem czy organizacji i promocji wydarzeń. Te cenne doświadczenia będą również pomocne młodym ludziom, gdy będą starać się o pierwsze prace.

Gościem specjalnym podczas tegorocznych warsztatów był Przemysław Kossakowski – dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, który zachęcał młodych ludzi do wychodzenia ze strefy komfortu, działania, podejmowania nowych wyzwań i podążania za swoimi pasjami. Dziennikarz podkreślał, jak wielką moc ma pomaganie innym:

Czy młodzi ludzie, angażując się w pomoc innym, mogą zmieniać świat? Oczywiście, że mogą!  Tak naprawdę może to zrobić każdy i w każdym wieku, ale ludzie młodzi mają na to największą szansę, ponieważ są pełni pasji, wiary we własne możliwości oraz wartości, do których są przywiązani. Są też odważni i dzięki temu skłonni do podejmowania wyzwań. Tego brakuje dzisiejszemu światu, nastawionemu na bezpieczny zysk.

– powiedział Przemysław Kossakowski.

Pomaganie innym jest potężnym mechanizmem samopoznania i samodoskonalenia. Wiem to, bo sam zaangażowałem się w pomoc innym, przez co wyraźnie widzę i czuję, jak bardzo zmieniło to mnie i moje życie.

– dodał Przemysław Kossakowski.

90 studenckich liderów

Tegorocznej, wiosennej edycji projektu HELPERS’ GENERATION przewodzić będzie 90 liderów z uczelni zaangażowanych w akcję. Wszyscy z nich zgodnie mówią, że warto się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, ponieważ to nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.

Czym jest dla mnie dawstwo szpiku? To bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. To bohaterstwo, altruizm i szlachetność, które każdy ma w sobie - chociaż może nie zdawać sobie z tego sprawy. Trudno jest komuś pomóc, jeżeli nie ma się świadomości, że taką moc się posiada. Duża część społeczeństwa wciąż nie wie, z czym wiąże się dawstwo szpiku i jak bardzo jest to istotna kwestia dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Trzeba to podkreślać – bez niespokrewnionego dawcy szpiku wiele ludzkich historii zakończyło się - i może zakończyć się - przedwcześnie.

– mówi Krzysztof Zdanowicz, lider z Politechniki Poznańskiej.

Wiele osób sądzi, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To mit!  Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej i to wyłącznie w 10% spośród wszystkich pobrań. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc jest całkowicie bezbolesny. Nie bójcie się tej metody, strach ma tylko (niepotrzebnie) wielkie oczy.

– dodaje Krzysztof.

Zostając potencjalnym dawcą szpiku, dajemy nadzieję na zdrowie pacjentom mierzącym się z nowotworami krwi. Pamiętajmy o tym, że gdy stajemy się faktycznym dawcą, niczego nie tracimy, a inny człowiek – nasz „bliźniak genetyczny” – odzyskuje życie, odebrane mu przez chorobę.

– podsumowuje Krzysztof.

Wiosenna edycja to również szansa dla studenckich liderów na wygranie sześciotygodniowego, wakacyjnego stażu, który już po raz piąty organizuje Fundacja DKMS. Stażyści, oprócz wynagrodzenia, zapewnione będą mieli mieszkanie i oczywiście wiele wyzwań, które będą realizować m.in. w warszawskim biurze fundacji. W ramach programu stażowego nagrodzony zostanie zespół liderów z jednej uczelni (max 3 osoby), który zorganizuje kampanię edukacyjno-informacyjną w ramach kwietniowej akcji rejestracji. Liczą się: kreatywność, innowacyjność i efektywność! Wyniki zostaną ogłoszone 15 maja 2023 roku. Staż w Fundacji DKMS to doskonała okazja, by wykorzystać - i rozwijać – umiejętności, zdobyte zarówno podczas warsztatów, jak i projektu.

3,2,1…(studencka) akcja!

Rejestracje potencjalnych dawców szpiku rozpoczną się 17 kwietnia i potrwają 7 dni. Szczegółowy harmonogram akcji na 51 uczelniach znajduje się na stronie Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy