Informacja prasowa

9-tysięczny Dawca faktyczny z bazy Fundacji DKMS!

Na uczelniach właśnie zakończyła się akcja HELPERS’ GENERATION, dzięki której 960 osób zostało Dawcą faktycznym. Jednym z nich jest Tomasz Mońka, który do bazy Fundacji DKMS dołączył kilka lat temu podczas studenckiej akcji, a pod koniec marca został 9-tysięcznym Dawcą faktycznym z Fundacji DKMS!

16.04.2021

Dołączenie do bazy potencjalnych Dawców szpiku może kiedyś uratować komuś życie. Dowodem na to jest Tomasz Mońka, który został potencjalnym Dawcą szpiku kilka lat temu, rejestrując się podczas studenckiej akcji HELPERS’ GENERATION na swojej uczelni, a dziś to właśnie on został 9-tysięcznym Dawcą faktycznym z bazy Fundacji DKMS! 31 marca Tomek oddał krwiotwórcze komórki macierzyste metodą aferezy dla swojego „bliźniaka genetycznego”.

Nie pamiętam dokładnie, kiedy zarejestrowałem się jako potencjalny Dawca szpiku, ale było to około 4-5 lat temu. Studiowałem wtedy teologię w Krakowie i w holu uczelni spotkałem wolontariuszy Fundacji DKMS, którzy przeprowadzali akcję rejestracji. Nie zastanawiałem się długo – zarejestrowałem się. Uznałem, że jeśli mój szpik może kiedyś komuś pomóc, to czemu nie? Byłem świadom tego, że z tym krokiem wiąże się ogromna odpowiedzialność i dołączając do bazy Dawców szpiku daję nadzieję potencjalnej osobie potrzebującej. Telefon z Fundacji DKMS zadzwonił do mnie w listopadzie ubiegłego i usłyszałem, że mam szansę komuś pomóc.

wspomina Tomasz Mońka, Dawca faktyczny.

I tak 31 marca oddałem krwiotwórcze komórki macierzyste metodą aferezy, przypominającą donację krwi, tylko że trwającą dłużej. Jeśli chodzi o samą procedurę w trakcie pandemii, to oczywiście w klinice obowiązywały maseczki, dezynfekcja, a ja jako Dawca wszedłem do szpitala osobnym wejściem, aby zminimalizować kontakty z innymi osobami, niezwiązanymi z procedurą. Po zakończonej donacji cieszyłem się, że ktoś dzięki moim krwiotwórczym komórkom macierzystym będzie mógł rozpocząć zupełnie nowy, zdrowy, piękny etap w swoim życiu. W taki sposób zyskałem “bliźniaka genetycznego”. Chciałbym, żeby wiedział, iż mocno trzymam za niego kciuki i mam nadzieję, że wkrótce choroba będzie już przeszłością. Żyj pięknie i oddychaj pełną piersią mój „bliźniaku genetyczny”! Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy

- dodaje Tomasz.

Afereza

Afereza jest jedną z dwóch metod pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy, stosowaną w ponad 80% przypadków. Zabieg trwa około 4-5 godzin, nie wymaga znieczulenia i przypomina donację krwi, ponieważ krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej. Po zakończonym zabiegu Dawca wraca do domu.

Żeby zostać potencjalnym Dawcą szpiku, wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca i zamówić do domu bezpłatny pakiet rejestracyjny.

Pobierz informację prasową jako: