Informacja prasowa

„Bliźniaku genetyczny”, JESTEM! Wielka akcja solidarności z chorymi na nowotwory krwi #MOCNIEJSIRAZEM

28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, solidaryzujemy się z osobami, które mierzą się z nowotworem krwi. Fundacja DKMS w akcji #MocniejsiRazem pokazuje, że choć jesteśmy kompletnie różni, możemy być bardzo do siebie podobni – i właśnie to podobieństwo może uratować życie!

28.05.2021

W 2020 roku, zdominowanym przez pandemię, do bazy potencjalnych Dawców szpiku zarejestrowało się o ponad połowę mniej osób niż w 2019 roku, a to znacząco zmniejsza szanse na znalezienie zgodnego niespokrewnionego Dawcy szpiku dla chorych, czekających na transplantację. Co warto podkreślić, potrzeby Pacjentów hematoonkologicznych nie zmniejszyły się, rocznie ponad 800 chorych czeka na zgodnego niespokrewnionego Dawcę szpiku, który da im szansę na życie. Poszukiwania Dawcy możemy porównać do szukania igły w stogu siana! Szansa na jego znalezienie wynosi 1: 20 000, a gdy chory ma rzadki genotyp, to nawet 1 do kilku milionów. Działając razem – możemy to zmienić!

Akcja #MOCNIEJSIRAZEM - rejestracja potencjalnych Dawców szpiku

Razem jesteśmy mocniejsi i dlatego już dzisiaj każdy może się włączyć do akcji, zostać jej ambasadorem i promować ideę dawstwa szpiku oraz świadomą decyzję o rejestracji w bazie dawców szpiku.

Od dzisiaj w akcję #MocniejsiRazem angażujemy zarówno media, organizacje pożytku publicznego, instytucje publiczne, ośrodki naukowe, firmy, które chciałby włączyć się w naszą inicjatywę.

Więcej o akcji pod linkiem: www.dkms.pl/mocniejsi-razem

Już teraz są z nami:

Fundacja Iskierka, Stowarzyszenie Hematoonkologiczni, Muszkieterowie Szpiku, Fundacja z Pompą, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Żółty Beret, Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki. A także TVN Grupa Discovery i VIACOM CBS.

Wiemy, jak wielką moc ma pomoc! Widzimy to każdego dnia, gdy Dawcy szpiku oddają cząstkę siebie, żeby uratować życie Pacjenta. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działając razem z innymi, możemy zrobić jeszcze więcej, dlatego w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi rozpoczynamy ogólnopolską akcję #MocniejsiRazem, w której chcemy pokazać, jak łatwo można pomóc osobie walczącej z nowotworem krwi. Wystarczy jedna świadoma decyzja, która odmieni życie Pacjenta – na lepsze, bo zdrowe! Ruszamy 28 maja, czyli w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, uruchamiając akcję uświadamiającą jak ważna jest idea dawstwa szpiku. Już wielu partnerów dołączyło do akcji, jesteśmy przekonani, że będzie nas wiele więcej i dzięki temu Pacjenci, czekający na przeszczepienie, znajdą swojego „bliźniaka genetycznego.”

mówi Magdalena Przysłupska, rzecznik Prasowy Fundacji DKMS.

Czy wiesz, że masz w sobie lek?

Krwi, jej składników oraz szpiku nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych – to fakt. Ale możemy się nimi podzielić! To wyjątkowe „lekarstwa”, które każdy z nas nosi w sobie. Mogą uratować życie, o ile tylko zdecydujemy się oddać cząstkę siebie potrzebującemu Pacjentowi. I właśnie w tak prosty sposób krwiodawcy i Dawcy szpiku ratują życie dzieciom, osobom dorosłym i starszym.

Diagnoza – nowotwór krwi

Co 27 sekund na świecie, a co 40 minut w Polsce ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi! Każdego roku ponad 800 Pacjentów z Polski – potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. W polskim rejestrze zarejestrowanych jest blisko 2 mln osób, z których ponad 1,7 mln to potencjalni Dawcy szpiku z bazy Fundacji DKMS.

Pomimo tak wielu osób, które wyraziły gotowość pomocy drugiemu człowiekowi, nadal co 5. Pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego niespokrewnionego Dawcy szpiku. A wielokrotnie jest to dla nich jedyna szansa na życie.

Pacjenci wciąż potrzebują naszej pomocy!

Każdy z nas może zostać bohaterem i uratować komuś życie! Trzeba pamiętać, że nowotwór krwi może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku czy stylu życia, jaki prowadzimy.

Wystarczy jedna świadomie podjęta decyzja oraz zaledwie kilka kliknięć, by zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS - i być może dać komuś szansę na życie. Jak to zrobić?

  • Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl, sprawdzić, czy możemy zostać potencjalnym Dawcą szpiku i zamówić zestaw rejestracyjny – prosto do domu!
  • Po otrzymaniu pakietu samodzielnie pobieramy wymaz z wewnętrznej strony policzka, wypełniamy formularz dołączony do przesyłki i cały pakiet odsyłamy w kopercie zwrotnej na adres Fundacji DKMS.
  • Kiedy okaże się, że nasz „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy, otrzymamy telefon z Fundacji DKMS z pytaniem, czy podtrzymujemy chęć pomocy potrzebującemu Pacjentowi.

Do grona Dawców szpiku można także dołączyć w wybranych Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Lista ośrodków Dawców szpiku znajduje się na stronie www.poltransplant.org.pl

Pobierz informację prasową jako: