Informacja prasowa

Baza Fundacji DKMS przekroczyła już 2 miliony potencjalnych dawców szpiku!

28. maja Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

29.05.2024

Powiększająca się baza potencjalnych dawców szpiku to większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla osób, które walczą z nowotworami krwi i wymagają przeszczepienia szpiku, by pokonać chorobę. Tegoroczny Światowy Dzień Walki
z Nowotworami Krwi, obchodzony 28 maja, jest wyjątkowy, ponieważ niedawno baza Fundacji DKMS przekroczyła dwa miliony! Ta ogromna liczba aktywnych potencjalnych dawców szpiku plasuje Polskę na 5. miejscu na świecie i 3. w Europie.

Dawcy z Fundacji DKMS

Fundacja DKMS rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2008 roku i dziś jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju, zajmującym się rejestracją potencjalnych dawców. Osób, które bezinteresownie chcą pomóc pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Aktualnie w jej bazie znajduje się 2 002 431 osób.

Potencjalni dawcy szpiku z bazy Fundacji DKMS stanowią dziś 90% wszystkich dawców
z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych, Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej POLTRANSPLANT, w którym jest obecnie 2 225 815 osób. W krajowym rejestrze znajdują się wszyscy potencjalni dawcy szpiku, zarejestrowani w różnych Ośrodkach Dawców Szpiku
w Polsce.

Fundacja DKMS nie tylko rejestruje, ale i przeprowadza dawców przez całą procedurę donacji. Każdego dnia średnio czterech dawców z jej bazy przystępuje do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych, a dziś osób, które już oddały cząstkę siebie, by ratować życie pacjentów hematoonkologicznych, jest aż 13 203!


Czy dawcy szpiku są wciąż potrzebni? - 2 miliony nie są na zawsze

Zachorowalność na nowotwory krwi nie spada, a te, w Polsce, stanowią 6% wszystkich rozpoznawanych chorób nowotworowych. Każdego roku z nowotworem układu krwiotwórczego zmierzyć się musi ponad 13 000 osób, a przeszło 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Mimo że baza potencjalnych dawców szpiku powiększa się, na świecie jest 41 milionów potencjalnych dawców szpiku, to nadal 20% pacjentów nie znajduje zgodnego „bliźniaka genetycznego”.

Zrozumienie idei dawstwa szpiku jest coraz większe. Dużo się zmieniło w tym temacie. Kiedy ktoś zachoruje, to zarówno rodzina jak i znajomi są gotowi oddawać swoje komórki macierzyste. Zwiększa się również szansa na znalezienie dawcy, to oczywiste, ale drugą sprawą jest rosnąca świadomość. Potencjalni dawcy są dziś dobrze wyedukowani i wiedzą, że procedura nie jest dla nich groźna, że mogą komuś uratować komuś życie. Ta wiedza pomaga nam z nimi współpracować, lepiej się rozumiemy.

- mówi prof. dr hab. n. med. Lidia Gil, Kierowniczka Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dawcy starzeją się razem z nami, więc te 2 miliony nie są na zawsze. Trzeba pamiętać o tym, że rocznie kilka tysięcy dawców znika z bazy, do tego pojawiają się wykluczenia zdrowotne. Im większa pula, im większy rejestr, tym szanse doboru dawcy dla pacjenta są większe, skraca się czas oczekiwania i wzrasta szansa na przeżycie.

- dodaje prof. dr hab. n. med. Lidia Gil.

Miasta i województwa z największą liczbą potencjalnych dawców

Osoby, zaangażowane w ideę dawstwa szpiku, znajdziemy od Bałtyku do Tatr! Najwięcej potencjalnych dawców, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS, zamieszkuje województwo mazowieckie (305 143), a wśród polskich miast pod tym względem przoduje Warszawa (117 551).

Rekordowym momentem dla Fundacji DKMS, jeśli chodzi o rejestrację nowych potencjalnych dawców szpiku, był 2016 rok, w którym do bazy dołączyło aż 215 746 osób, a w przypadku największej liczby pobrań był to rok 2022, w którym odbyły się 1442 donacje.

Kliniki pobierające

Organizowane przez Fundację DKMS donacje odbywają się w wyspecjalizowanych ośrodkach pobrania w Polsce. Obecnie fundacja współpracuje z klinikami w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Łodzi.

W ostatnim czasie lista klinik pobierających, z którymi współpracuje Fundacja DKMS, poszerzyła się o Oddział Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi. Na początku maja dokonano tam pierwszego pobrania komórek krwiotwórczych szpiku od dawcy zarejestrowanego w bazie Fundacji DKMS. Należy podkreślić, że transplantacja u biorcy jest w wielu przypadkach zabiegiem ratującym życie. W najbliższych tygodniach kolejni dawcy z bazy Fundacji DKMS będą rozpoczynać procedurę, przygotowującą do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych. Jeżeli u dawców nie będzie żadnych przeciwskazań medycznych, planowane jest wykonanie kolejnych pobrań dla ośrodków transplantacyjnych w Polsce i Europie.


Ze strony Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS to kolejny krok, by ulepszać dopasowanie w planowaniu procedury oddania szpiku u dawcy z protokołem leczenia pacjenta. Kolejna klinika pobierająca na mapie Polski przyczyni się do tego, że dawcy z ODS Fundacji DKMS z woj. łódzkiego, których w bazie Fundacji DKMS jest ponad 95 000, nie będą musieli pokonywać wielu kilometrów, by ratować zdrowie i życie pacjentów hematologicznych z Polski i świata.


- podsumowuje dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS

Fundacja DKMS stara się, aby pobranie odbyło się jak najbliżej miejsca zamieszkania dawcy, ale ostatecznie o tym, w którym z ośrodków nastąpi donacja, decyduje dostępność miejsc w klinikach pobrania. W sytuacji, gdy konieczny jest dojazd do ośrodka, Fundacja DKMS zajmuje się stroną organizacyjną – przejazdem dawcy z miejsca jego zamieszkania do kliniki a następnie z powrotem do domu, zapewnieniem noclegu w hotelu, a także pokryciem innych kosztów. Wszystko po to, by dawcy czuli się zaopiekowani nie tylko od strony medycznej, ale i logistycznej.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy