O sile nadziei mówią bliscy Pacjentów, którzy odeszli
Każdego roku w Polsce ponad 13 000 osób dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, a blisko 6 000 Pacjentów nie udaje się wygrać walki z chorobą. Tak było w przypadku Bartka, Beaty, Sylwka i Zdzisławy. Ich historie, opowiedziane słowami bliskich w filmie „Jesteś nadzieją”, pokazują siłę nadziei. Nadziei, którą daje świadomość tego, że zupełnie nieznajoma osoba jest gotowa oddać cząstkę siebie, żeby pomóc.
Diagnoza przychodzi nagle, zmieniając życie chorego i jego rodziny o 180 stopni. Zazwyczaj zaczyna się od objawów, które łatwo zbagatelizować.
– mówi Monika, żona Sylwestra, który zachorował na aplazję szpiku. Agnieszka, mama Bartka, również wspomina moment diagnozy jako coś niespodziewanego:
Zarówno w przypadku Sylwka i Bartka, jak i Beaty oraz Zdzisławy, o których ich bliscy opowiadają w filmie, jedyną szansą na powrót do zdrowia było przeszczepienie szpiku od zgodnego niespokrewnionego Dawcy. Niestety, aż 75% pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku nie znajduje zgodnego Dawcy w rodzinie. W takich sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie wśród osób niespokrewnionych, zarejestrowanych w bazie potencjalnych Dawców szpiku.
Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynoszą pomiędzy 1 do 20 000 a 1 do kilku milionów, dlatego ciężko opisać radość odczuwaną w chwili, gdy dostaje się informacje o tym, że jest zgodny Dawca gotowy do pomocy. Dla Pacjenta to nie tylko szansa na powrót do zdrowia - to też niesamowity zastrzyk energii. Tak Monika wspomina ten moment:
Podobnie było w przypadku Beaty.
– dodaje Joanna, siostra Beaty.
Bartka, Beaty, Sylwka i Zdzisławy nie ma już z nami. Pomimo walki i wsparcia ze strony rodziny, lekarzy i nieznajomych osób – Dawców, nie im się udało pokonać choroby. Jednak dzięki akcjom, organizowanym przez ich bliskich, do bazy potencjalnych Dawców szpiku dołączyły tysiące nowych osób, które stały się szansą dla chorych potrzebujących przeszczepienia.
W tych dniach, kiedy w pamięci w sposób szczególny powracamy do wspomnień z bliskimi, którzy odeszli, możemy też dać nadzieję tym, którzy teraz potrzebują naszej pomocy. Jak powiedziała Joanna, siostra Beaty:
Ty też możesz zostać nadzieją dla chorych na nowotwory krwi rejestrując się w bazie potencjalnych dawców szpiku na www.dkms.pl/zostan-dawca