Informacja prasowa

Mieszkańcy Trójmiasta stanęli na wysokości zadania

W 2021 roku ponad 2500 osób zostało potencjalnym Dawcą szpiku!

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022

Podczas organizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie Dni Dawcy Szpiku, dedykowanych Pacjentom, do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło ponad 2500 mieszkańców, a prawie 4500 zamówiło pakiet rejestracyjny przez Internet. Dzięki lokalnemu wsparciu władz, mediów i wolontariuszy misja Fundacji DKMS mogła docierać do mieszkańców, którzy bardzo chętnie włączali się w ideę ratowania życia Pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku kostnego.

Prawie 7000 osób wsparło ideę dawstwa szpiku

W 2021 roku koordynatorzy Fundacji DKMS kilkukrotnie odwiedzili Trójmiasto. Historie Pacjentów pochodzących z tego regionu, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej walce z chorobą i poszukiwaniu Dawcy, regularnie pojawiały się w mediach i miejskiej przestrzeni publicznej. Dzięki zaangażowaniu rodzin i bliskich Pacjentów, wsparciu wolontariuszy, władz i lokalnych mediów docierały one do mieszkańców i motywowały do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku. Wspólne działania przyniosły świetny rezultat! Podczas Dni Dawcy Szpiku zorganizowanych w Trójmieście do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło ponad 2500 osób, a prawie 4500 skorzystało z możliwości zamówienia pakietów rejestracyjnych online.

To kolejne osoby, które dają nadzieję chorym potrzebującym przeszczepienia szpiku.

- mówi Marek Wybraniec, koordynator Fundacji DKMS.

Trójmiasto to miejsce, do którego uwielbiamy przyjeżdżać. Zawsze możemy liczyć na życzliwość i otwartość mieszkańców. Współpraca z lokalnymi władzami, mediami i przedsiębiorstwami daje nam ogromne pole do działania, zarówno przy rejestracji Dawców, jak i edukacji dotyczącej idei dawstwa szpiku.

- dodaje.

Historie Pacjentów, które poznaliśmy w 2021 roku

Od swojego „bliźniaka genetycznego” szansę na życie otrzymali mieszkający w Gdańsku niespełna roczny Leoś i młodszy od niego o dwa miesiące Tymek. Niecałe 4 miesiące po urodzeniu lekarze zdiagnozowali u Leosia bardzo rzadką chorobę - zespół HLH, a u Tymka - pierwotny niedobór odporności. W obu tych przypadkach kluczowy okazał się Dawca niespokrewniony. Rodzice i bliscy chłopców robili wszystko, co w ich mocy, by zachęcić innych do rejestracji, i znaleźć Dawców dla swoich dzieci oraz wszystkich Pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku. Chłopcom udało się znaleźć zgodnych Dawców. Przeszli przeszczepienie i rozpoczęli kolejny etap, dający szansę na powrót do zdrowia.

Dobre wiadomości o znalezieniu zgodnego Dawcy szpiku otrzymaliśmy również od mieszkanki Gdyni - ratowniczki medycznej Olgi oraz pochodzącego z Sopotu Kamila. Oboje walczą z ostrą białaczką szpikową. Niestety w ostatnim czasie okazało się, że choroba nie dała za wygraną i niezbędne będzie dalsze leczenie. Po przeszczepieniu jest również 12-letnia gdańszczanka, Milena. Dziewczynka mimo młodego wieku już po raz drugi musiała zmierzyć się z ostrą białaczką limfoblastyczną i dzięki pomocy swojego „bliźniaka genetycznego” od połowy września odlicza kolejne doby po przeszczepieniu. Niestety jej rówieśniczka - Amelia, cierpiąca na tę samą chorobę, nie ma tyle szczęścia. Jej genotyp okazał się na tyle wyjątkowy, że w całej 38- milionowej światowej bazie nie ma dla Niej zgodnego Dawcy szpiku. Szansą są tylko nowo zarejestrowani Dawcy.

Trójmiasto zaangażowane w walkę z nowotworami krwi

Efekty tegorocznych kampanii rejestracyjnych zorganizowanych w Trójmieście dają ogromną nadzieję wszystkim chorym potrzebującym przeszczepienia. Rocznie około 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku, a nadal co 5. z nich nie znajduje zgodnego Dawcy. Województwo pomorskie jest 3. pod względem ilości zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS w Polsce, a mijający rok pokazał, że mieszkańcy tego regionu chętnie angażują się w pomoc innym!

Fundacja DKMS dziękuje mieszkańcom Trójmiasta, wolontariuszom, lokalnym władzom, mediom i wszystkim, którzy przyczynili się do szerzenia idei dawstwa szpiku:

W bazie Dawców Fundacji DKMS zarejestrowanych jest 14462 mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu, a już 77 spośród nich pomogło Pacjentom, oddając krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik (grudzień 2021).

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy


Ta strona została zaktualizowana. Prosimy odśwież ją.
<