Informacja prasowa

Mieszkańcy Trójmiasta stanęli na wysokości zadania

W 2021 roku ponad 2500 osób zostało potencjalnym Dawcą szpiku!

23.12.2021

Podczas organizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie Dni Dawcy Szpiku, dedykowanych Pacjentom, do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło ponad 2500 mieszkańców, a prawie 4500 zamówiło pakiet rejestracyjny przez Internet. Dzięki lokalnemu wsparciu władz, mediów i wolontariuszy misja Fundacji DKMS mogła docierać do mieszkańców, którzy bardzo chętnie włączali się w ideę ratowania życia Pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku kostnego.

Prawie 7000 osób wsparło ideę dawstwa szpiku

W 2021 roku koordynatorzy Fundacji DKMS kilkukrotnie odwiedzili Trójmiasto. Historie Pacjentów pochodzących z tego regionu, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej walce z chorobą i poszukiwaniu Dawcy, regularnie pojawiały się w mediach i miejskiej przestrzeni publicznej. Dzięki zaangażowaniu rodzin i bliskich Pacjentów, wsparciu wolontariuszy, władz i lokalnych mediów docierały one do mieszkańców i motywowały do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku. Wspólne działania przyniosły świetny rezultat! Podczas Dni Dawcy Szpiku zorganizowanych w Trójmieście do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło ponad 2500 osób, a prawie 4500 skorzystało z możliwości zamówienia pakietów rejestracyjnych online.

To kolejne osoby, które dają nadzieję chorym potrzebującym przeszczepienia szpiku.

- mówi Marek Wybraniec, koordynator Fundacji DKMS.

Trójmiasto to miejsce, do którego uwielbiamy przyjeżdżać. Zawsze możemy liczyć na życzliwość i otwartość mieszkańców. Współpraca z lokalnymi władzami, mediami i przedsiębiorstwami daje nam ogromne pole do działania, zarówno przy rejestracji Dawców, jak i edukacji dotyczącej idei dawstwa szpiku.

- dodaje.

Historie Pacjentów, które poznaliśmy w 2021 roku

Od swojego „bliźniaka genetycznego” szansę na życie otrzymali mieszkający w Gdańsku niespełna roczny Leoś i młodszy od niego o dwa miesiące Tymek. Niecałe 4 miesiące po urodzeniu lekarze zdiagnozowali u Leosia bardzo rzadką chorobę - zespół HLH, a u Tymka - pierwotny niedobór odporności. W obu tych przypadkach kluczowy okazał się Dawca niespokrewniony. Rodzice i bliscy chłopców robili wszystko, co w ich mocy, by zachęcić innych do rejestracji, i znaleźć Dawców dla swoich dzieci oraz wszystkich Pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku. Chłopcom udało się znaleźć zgodnych Dawców. Przeszli przeszczepienie i rozpoczęli kolejny etap, dający szansę na powrót do zdrowia.

Dobre wiadomości o znalezieniu zgodnego Dawcy szpiku otrzymaliśmy również od mieszkanki Gdyni - ratowniczki medycznej Olgi oraz pochodzącego z Sopotu Kamila. Oboje walczą z ostrą białaczką szpikową. Niestety w ostatnim czasie okazało się, że choroba nie dała za wygraną i niezbędne będzie dalsze leczenie. Po przeszczepieniu jest również 12-letnia gdańszczanka, Milena. Dziewczynka mimo młodego wieku już po raz drugi musiała zmierzyć się z ostrą białaczką limfoblastyczną i dzięki pomocy swojego „bliźniaka genetycznego” od połowy września odlicza kolejne doby po przeszczepieniu. Niestety jej rówieśniczka - Amelia, cierpiąca na tę samą chorobę, nie ma tyle szczęścia. Jej genotyp okazał się na tyle wyjątkowy, że w całej 38- milionowej światowej bazie nie ma dla Niej zgodnego Dawcy szpiku. Szansą są tylko nowo zarejestrowani Dawcy.

Trójmiasto zaangażowane w walkę z nowotworami krwi

Efekty tegorocznych kampanii rejestracyjnych zorganizowanych w Trójmieście dają ogromną nadzieję wszystkim chorym potrzebującym przeszczepienia. Rocznie około 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku, a nadal co 5. z nich nie znajduje zgodnego Dawcy. Województwo pomorskie jest 3. pod względem ilości zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS w Polsce, a mijający rok pokazał, że mieszkańcy tego regionu chętnie angażują się w pomoc innym!

Fundacja DKMS dziękuje mieszkańcom Trójmiasta, wolontariuszom, lokalnym władzom, mediom i wszystkim, którzy przyczynili się do szerzenia idei dawstwa szpiku:

W bazie Dawców Fundacji DKMS zarejestrowanych jest 14462 mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu, a już 77 spośród nich pomogło Pacjentom, oddając krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik (grudzień 2021).

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy