„Każdy może zostać bohaterem, zmienić komuś świat…” tymi słowami rozpoczyna się piosenka napisana przez uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy.
Szczytna inicjatywa i tekst utworu zainspirował piosenkarza i finalistę „The Voice of Poland” Mateusza Krautwursta do współpracy z młodzieżą. Talent i energia uczniów w połączeniu z doświadczeniem profesjonalnych muzyków zaowocowało powstaniem nie tylko pięknego utworu, ale i akcji #MożeszZostaćBohaterem, zachęcającej do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS.
W ubiegłym roku Julia, Kuba, Nikodem i Oliwer uczestniczyli w projekcie edukacyjnym #KOMÓRKOMANIA, organizowanym przez Fundację DKMS w Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy. To projekt mający na celu przekazać rzetelną wiedzę na temat dawstwa szpiku, świadomości nowotworów krwi i istoty rejestracji jako Dawca szpiku, która realnie może wpłynąć na czyjeś życie i zdrowie. Zainspirowani uczniowie postanowili włączyć się w ideę ratowania życia, nie tylko organizując akcję w swojej szkole, ale także tworząc tekst i linię melodyczną piosenki „Możesz zostać bohaterem”.
– mówi Justyna Musall, opiekunka szkolnego wolontariatu i koła wokalno- teatralnego.
– dodaje nauczycielka.
Efekt pracy młodych artystów:
Efektami swojej pracy twórczej uczniowie podzielili się z pracownikami fundacji.
– mówi Kornelia Zdolska, koordynator Fundacji DKMS. Video nagrane przez czwórkę uczniów i ich nauczycielkę trafiło do Mateusza Krauwursta, piosenkarza i producenta muzycznego, wokalisty zespołu The Positive. Mateusz wraz ze swoimi znajomymi, zawodowymi muzykami, podjęli się skomponowania muzyki oraz dopasowania tekstu tak, by utwór mógł profesjonalnie wybrzmieć w studiu nagraniowym.
– mówi Mateusz Krautwurst.
– podsumowuje Mateusz.
Sytuacja na świecie, która od kliku tygodni nas otacza, pokazuje, jak ważne jest bycie razem i wspólne tworzenie idei niosących pomoc. Taką bez wątpienia jest inicjatywa grupy młodych ludzi z Bydgoszczy, którzy w pięknych słowach opowiadają o tym, jak bezcenny dar niesie ze sobą idea dawstwa szpiku, która może uratować komuś życie.
– mówią młodzi twórcy.
W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów niespokrewniony Dawca szpiku jest często jedyną szansą na powrót do zdrowia. Już 10 tysięcy Dawców z Fundacji DKMS podzieliło się cząstką siebie i dało nadzieję swoim „bliźniakom genetycznym” na dalsze życie.