Mali Pacjenci już w Polsce – kolejni w drodze na granicę
Pięcioro małych Pacjentów onkologicznych i dziewczynka z niepełnosprawnością, wraz ze swoimi mamami, są już w Polsce. Dzieci jechały z Kijowa, Łucka i Charkowa do granicy w Korczowej, z której karetkami zawiezione zostały do polskich szpitali. Kolejne transporty dla dzieci wymagających specjalistycznej pomocy medycznej są przygotowywane. Fundacja DKMS zaangażowała się w akcję Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, koordynowaną przez profesora Wojciech Młynarskiego, organizując transport medyczny dla chorych dzieci z Ukrainy, by w Polsce mogły kontynuować leczenie.
Dzięki zaangażowaniu profesora Wojciecha Młynarskiego, Fundacji Gajusz oraz Fundacji DKMS, w nocy 1 marca pierwsze dzieci wraz opiekunami dotarły do Łodzi. Dwoje z nich, 10-letni Siergiej i 10-letnia Viktoria, trafiło do Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod opiekę zespołu profesora Wojciecha Młynarskiego oraz Fundacji Gajusz. 6-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością i jej mama, które przed wojną uciekły z Charkowa, są tymczasowo zakwaterowane w mieszkaniu prywatnym. Dwoje kolejnych dzieci z chorobami nowotworowymi zostało przetransportowanych do klinik w Lublinie i Krakowie.
Z ramienia Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej profesor Wojciech Młynarski koordynuje transport oraz umieszczanie dzieci z chorobami onkologicznymi i hematonkologicznymi w polskich klinikach, które podejmą się ich dalszego leczenia. Akcja pomocy dla małych Pacjentów z terenów objętych wojną to działanie na szeroką skalę. Oprócz organizacji pacjenckich czy pediatrycznych klinik onkologicznych, swoją pomocą służy Rzecznik Praw Dziecka i Kancelaria Prezydenta Andrzej Dudy. W pomoc dzieciom włączyły się także organizacje międzynarodowe, zajmujące się onkologią dziecięcą, jak St. Jude Global czy SIOPE, wiele instytucji w Ukrainie i rzesze ludzi, którzy po prostu chcą pomóc.
– mówi prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej uruchomiło infolinię dla lekarzy i rodziców z Ukrainy (również w języku ukraińskim), dotyczącą możliwości leczenia dzieci w Polsce. Dzwoniąc na wskazane numery, można otrzymać również teleporadę w zakresie logistyki, związanej z leczeniem małych Pacjentów w Polsce.
Jeśli macie Państwo informacje na temat Pacjenta potrzebującego pomocy, to prosimy o kontakt przez: sekretariat@ptohd.pl oraz pod numerami telefonów: język polski/angielski – 887 662 886, język ukraiński – 887 669 934.
– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.