Informacja prasowa

Życia ratują w pracy i po godzinach

7 kwietnia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia

06.04.2022

Kitel, stetoskop, strzykawka czy defibrylator to ich codzienne narzędzia pracy, a wykonywane przez nich zawody można opisać trzema słowami – pomoc drugiemu człowiekowi. Chodzi oczywiście o personel medyczny, który każdego dnia walczy o zdrowie i życie Pacjentów. Za lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, laborantami i pracownikami szpitali bardzo trudne pandemiczne dwa lata – to oni mierzyli się z COVID-19 na pierwszej linii frontu, narażając często własne bezpieczeństwo. 7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia, chcemy podziękować medykom za to, że codziennie chronią to, co najcenniejsze – nasze zdrowie.

Medyczna mapa Polski

Według danych GUS, w 2020 roku prawo do wykonywania zawodu posiadało 153,5 tys. lekarzy, 43,3 tys. lekarzy dentystów, 303,2 tys. pielęgniarek, 39,8 tys. położnych, 36,5 tys. farmaceutów i 17,1 tys. diagnostów laboratoryjnych. Liczba lekarzy, przypadająca na 10 tys. ludności, wynosi dla Polski 24,1, natomiast liczba pielęgniarek, pracujących bezpośrednio
z Pacjentem - 49,9%. (1)

Jak podaje GUS, w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM),
w 2020 roku funkcjonowało 1 581 zespołów ratownictwa medycznego oraz 21 lotniczych zespołów ratownictwa medycznego. W 2020 roku, pomocy w miejscu zdarzenia udzielono blisko 2,8 mln osób, a 3,2 mln Pacjentów skorzystało z doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym. (2)

Zawsze w pogotowiu

Pandemia COVID-19 pokazała - i przypomniała nam - jak ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia oraz życia ma praca personelu medycznego. W czasie, gdy wielu
z nas pracowało zdalnie i ograniczało kontakty społeczne, by zminimalizować ryzyko zakażenia, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, laboranci i pracownicy szpitali codziennie narażali własne zdrowie, by pomóc wszystkim Pacjentom.

Ogromną rolę w trakcie pandemii, gdy granice zostały zamknięte, odegrali kurierzy medyczni – osoby, które transportowały krwiotwórcze komórki macierzyste od polskich Dawców dla Pacjentów z zagranicy i od Dawców z innych krajów – dla chorych w Polsce. Kurierzy towarzyszyli woreczkowi z życiem od momentu odebrania go z kliniki, w której nastąpiło pobranie, aż momentu przekazania klinice transplantacyjnej, w której leczony był Pacjent czekający na przeszczepienie.

Medycy są wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzie, których zdrowie i życie może być zagrożone. Ich ogromnego zaangażowania nie zabrakło także teraz, podczas wojny w Ukrainie. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni angażują się w pomoc przy polsko-ukraińskiej granicy, a także organizują transporty medyczne, by przewieźć małych Pacjentów z Ukrainy do Polski, gdzie w bezpiecznych warunkach będą mogli kontynuować leczenie.

Ratowniczka medyczna i walka z białaczką

Medycy pomagają nam, gdy nasze zdrowie jest zagrożone, ale czasami sami potrzebują pomocy. Tak było w przypadku Olgi Łakomskiej, ratowniczki medycznej z Trójmiasta, która w 2021 roku stanęła do walki z nowotworem krwi - białaczką. W przypadku Olgi niezbędne było znalezienie niespokrewnionego Dawcy szpiku, w którego poszukiwania włączyła się Fundacja DKMS oraz koleżanki i koledzy z pracy.

I udało się to osiągnąć! Już po czterech miesiącach znalazł się mój Anioł, młody chłopak - dla mnie BOHATER.

mówi Olga, ratowniczka medyczna.

Niestety, po pięciu miesiącach choroba wróciła i tu znów jej „bliźniak genetyczny” nie zawiódł:

Zostałam poddana szybkiej terapii, nowej chemii, musiałam przyjąć tzw. "doszczep", czyli po raz drugi mój Dawca okazał się Aniołem. Przyjęłam dorosłe limfocyty Dawcy, żeby zniszczyć komórki rakowe i przekazać schematy obronne moim limfocytom. Dziś jestem silniejsza, sprawniejsza i zmotywowana do dalszej walki, którą jeszcze muszę stoczyć z tą okrutną chorobą. Niestety moje wyniki (odporność) nie pozwalają mi jeszcze na powrót do pracy, nad czym bardzo ubolewam, szczególnie teraz, kiedy pomoc medyczna jest na wagę złota.

dodaje Olga.

Dołącz do bazy potencjalnych Dawców i uratuj życie Pacjentów takich jak Olga
Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku

Faktyczni Dawcy szpiku wśród medyków

Medycy najlepiej wiedzą, jak istotna jest idea dawstwa szpiku i pomoc niespokrewnionego Dawcy w walce z nowotworami krwi. Wiedzą to nie tylko z teorii, ale i praktyki, bo wśród personelu medycznego są faktyczni Dawcy szpiku.

Profesor Jan Styczyński jest konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, transplantologiem, a także – faktycznym Dawcą szpiku! W 2012 roku profesor oddał krwiotwórcze komórki macierzyste, by dać szansę na życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Nie wahał się. Jak sam mówi – wiedział, że robi ważny krok oraz, że prawdopodobnie jest jedynym Dawcą faktycznym wśród transplantologów w Europie - a być może i na świecie.

Dawczynią faktyczną jest również Ewa Kłosiewicz, pielęgniarka z Warszawy. Na początku swojej kariery wybrała ośrodek przeszczepiania szpiku i widziała jak krwiotwórcze komórki macierzyste ratują życie Pacjentom hematoonkologicznym. Ewa zarejestrowała się do bazy Fundacji DKMS podczas akcji rejestracji na swojej uczelni. Po dwóch latach zadzwonił telefon z informacją, że ktoś potrzebuje jej pomocy. Od razu się zgodziła.

W gronie Dawców faktycznych, pracujących w ochronie zdrowia, jest także Krzysztof Machura – ratownik medyczny z Opola. W bazie potencjalnych Dawców szpiku zarejestrował się sześć lat temu. Gdy w trakcie pandemii otrzymał telefon z informacją, że ktoś potrzebuje jego pomocy, wiedział, że chce to zrobić. Koledzy i dyrekcja z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego wspierali Krzysztofa i zorganizowali zastępstwa za jego dyżury, by mógł przystąpić do szczegółowych badań przed donacją.

Profesor Jan Styczyński, Ewa Kłosiewicz oraz Krzysztof Machura opowiedzieli o swojej pracy zawodowej, chęci pomagania drugiemu człowiekowi i byciu Dawcą szpiku w filmiku Fundacji DKMS.

Z całego serca dziękujemy wszystkim pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym, diagnostom, laborantom i pracownikom szpitali, którzy codziennie dokładają wszelkich starań, by osoby chore mogły wrócić do zdrowia, swoich bliskich i spełniania marzeń. To niezwykle odpowiedzialne, wymagające, ale i piękne zawody, których wspólnym mianownikiem jest drugi człowiek. Dziękujemy medykom za profesjonalną opiekę, słowa wsparcia i każdy uśmiech skierowany w stronę Pacjentów. Rozmawiając wielokrotnie z osobami, dla których Fundacja DKMS poszukiwała Dawcy szpiku, słyszeliśmy, jak ważny był dla nich personel medyczny, towarzyszący im podczas wielomiesięcznego leczenia. W ramach podziękowania, postanowiliśmy uchwycić w kadrze zaangażowanie, z jakim medycy podchodzą do swojej pracy i pokazać piękno oraz istotę ich zawodów. Tak powstał film, w którym udział wzięli profesor Jan Styczyński, Ewa Kłosiewicz – pielęgniarka oraz Krzysztof Machura – ratownik medyczny. Łączy ich nie tylko medyczna misja, ale też to, że wszyscy są faktycznymi Dawcami szpiku.

mówi Ewa Magnucka- Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

(1) GUS, Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 r.

(2) GUS, Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2020 r.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy